افت و خیز قیمت جهانی سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در یک هفته اخیر نرخ سنگ آهن تحت تاثیر گفت و گوهای سیاسی چین و کنفرانس های اقتصادی بازار فولاد نوسانات زیادی را شاهد بوده است که بر اساس گزارشات پلتس، قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی بنادر شمالی چین در یک هفته اخیر دچار کاهشی ۷/۴ دلاری شد و به ۱۷۱.۰۵ دلار در هر تن رسید.

در بازه زمانی ۵ تا ۱۱ مارس در برگزاری نشست دو قلوی حزب حاکم چین یعنی کنگره خلق چین و کنفرانس سیاسی مشورتی خلق چین در یک هفته گذشته، نرخ سنگ آهن در بنادر شمالی چین که به نحوی شاخصی برای تعیین نرخ این ماده اولیه یعنی سنگ آهن در تمامی بازارهای جهانی به حساب می آمد که در روزهای مختلف شاهد نوسانات زیادی از جمله سقوط آزاد و صعود شدید بود.

در صورتی که در روز نهم مارس و در زمانی که برنامه پنج ساله اجتماعی و اقتصادی چین اعلام شد و همانطور که این برنامه تاکید بر استفاده بیشتر از قراضه آهن به جای سنگ آهن در تولید فولاد و البته لزوم دستیابی به ذخایر سنگ آهن در خارج از کشور و تصاحب این ذخایر به منظور کاهش وابستگی صنعت فولاد چین به مواد اولیه کشورهای دیگر، قیمت سنگ آهن در بنادر شمالی چین با سقوط آزاد مواجه شد. 

به نحوی که براساس ارزیابی پلتس متوسط قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی بنادر شمالی چین در آن روز با افت شدید ۱۰/۵۵ دلاری به ۱۶۳.۶۰ دلار در هر تن رسید. در این بین فردای همان روز برگزار شدن کنفرانس بین‌المللی قراضه آهن توسط شرکت انگلیسی کالانیش و به میزبانی ترکیه، منجر به بازگشت سنگ آهن به ریل صعودی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.