رشد صادرات فولاد خوزستان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در اواخر روزهای پایانی آبان‌ماه، میزان فروش صادراتی فولاد خوزستان به رقم ۹۸۳ هزار و ۲۸۴ تن دست یافت. این رشد فروش در حالی است که در سال گذشته در همین مدت مشابه، میزان فروش صادراتی این شرکت ۷۶۰ هزار و ۸۱۶ تن بود.

فروش صادراتی این شرکت از میزان فروش داخلی آن سبقت گرفته‌است. در طی مدت مذکور قیمت پایه شمش از سوی وزارت صمت کنترل شده‌است. در بیشتر مواقع، قیمت‌های جهانی به مراتب بالاتر از قیمت‌‌های داخلی بوده‌است. بر همین مبنا، معمولا صادرات برای شرکت فولاد خوزستان، جذابیت بیشتری نسبت به فروش داخلی داشته‌است. البته در صورتی که تولیدکنندگان، میزان عرضه محصولات خود در بازار بورس کالا را رعایت کنند، مجاز به صادرات می‌باشند.

در طی ۸ ماه تا قبل از آبان‌ماه، قیمت فروش صادراتی محصول بیلت و بلوم شرکت فولاد خوزستان به ۴۰ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۴۴۳ ریال برای هر تن رسید. این میزان فروش در حالی است که فروش داخلی این کارخانه در مدتی که ذکر کردیم، معادل ۳۷ میلیون و ۴۸ هزار و ۲۵۰ ریال بوده‌است.
بر همین اساس، آمارها حاکی از آن است که نرخ فروش داخلی فولاد خوزستان نسبت به صادرات تنی در حدود ۳ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۱۹۳ ریال کمتر می‌باشد. در سال گذشته میزان فروش بیلت و بلوم فخوز در حدود ۵۴۵ هزار و ۵۵۴ تن و میزان صادرات نیز ۹۱۰ هزار و ۳۱ تن بوده‌است. این میزان از فروش نشان‌دهنده آن است که هر دو بخش فروش داخلی و صادراتی این کارخانه رشد داشته‌است. این مسئله به روشنی نشان می‌دهد که تحریم‌های موجود نتوانسته تاثیر چشمگیر بر تولید و فروش این کارخانه بگذارد.

به این ترتیب در ۸ ماه اول امسال، فولاد خوزستان توانسته ۸۲۰ هزار و ۶۶۰ تن اسلب تولید کند. از این حجم تولید، ۵۲۳ هزار و ۷۷۳ تن به فروش داخلی و ۲۸۲ هزار و ۸۷۴ تن به فروش صادراتی اختصاص یافته‌است.

1 نظر
  1. mohammad می گوید

    به دلیل اینکه ارزش پول ما خیلی پایین اومده و دلار بالا رفته، برای فولادسازان صادرات خیلی به کمکشون میاد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.