بازار محصولات فولادی در دوران طلایی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، از ابتدای سال جاری میلادی نرخ محصولات فولادی نوسانات بسیاری را تجربه کرده است. با این وجود کارشناسان این بازار، شرایط آن را صعودی تخمین می‌زنند. طی ماه‌های گذشته در بازار جهانی شاهد افزایش نرخ فروش فولاد بودیم، به طوری که در برخی موارد با رکورد جدیدی از قیمت‌ها رو به رو شدیم.

مولفه‌های بسیاری مانند سیاست کاهش آلایندگی ناشی از انتشار دی‌اکسیدکربن از سوی چین و اعمال فشار روی واحدهای فولادی این کشور و همچنین لغو یا کاهش معافیت مالیاتی صادرات محصولات فولادی چین را می‌توان از مهم‌ترین و اثرگذارترین این عوامل  بر رشد نرخ محصولات فولادی در جهان دانست. 

با در نظر گرفتن روند تولید فولاد در جهان که در مسیر افزایش قرار گرفته است، نمی‌توان تداوم روند صعودی قیمت را برای این بازار در دراز مدت پیش‌بینی کرد. در واقع در حال‌ حاضر بهترین زمان برای فروش فولاد در بازار جهانی است که بهره‌گیری از آن ضروری به‌ نظر می‌رسد.

بازار فروش شمش و محصولات فولادی در یک ماه گذشته روزهای پرالتهابی را ثبت کرد. طبق آمارهای موجود از یک طرف نرخ فروش بیلت در بازارهای اروپایی رو به کاهش گزارش شد و از سوی دیگر، نرخ اسلب و مقاطع تخت فولادی در مسیر افزایش قرار گرفته است. دلایل بسیاری برای رشد نرخ محصولات فولادی طی یک ماه اخیر بیان می‌شود، اما توجه به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که چین از ۱۰ سال پیش تاکنون به‌دلیل پیشتازی در تولید، این بازار را مدیریت می‌کند.

 بنابراین افزایش مصرف داخلی فولاد و محصولات فولادی چین به ویژه پس از تعطیلات سال نو این کشور را باید از مهم‌ترین دلایل رشد نرخ فولاد در بازارهای جهانی دانست. در ادامه نیز میزان ساخت‌ و ساز مسکن در این کشور در سال آینده رو به رشد خواهد بود. همین افزایش ساخت مسکن نیز خود به ‌عنوان یکی از عوامل افزایش تقاضا برای خرید محصولات فولادی ساختمانی زمینه تقویت نرخ این محصولات را فراهم می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.