اختلال در تامین آهن اسفنجی در زنجیره تولید فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی محمود ارباب زاده بیان کرد که بخش عمده فولادسازی های کوچک در کشور با کوره های القایی در حال فعالیت هستند. می توان گفت چیزی نزدیک به ۷۰ واحد القایی ظرفیت پایینی برای فعالیت دارند.

ارباب زاده در ادامه افزود که با رشد قیمت گاز و برق در صورتی که واحدهای کوچک فولادی به ویژه القایی ها به سمت واردات قراضه بروند، می توانند شرایط پایداری داشته باشند، زیرا اغلب این واحدها در تامین مواد مواد اولیه و آهن اسفنجی با مشکل روبرو هستند.

وی در ادامه بیان کرد که با توجه به محدودیت های سهمیه گاز و کنستانتره برای واحدهای القایی، برای تحقق برنامه پنجم توسعه و تولید ۵۵ میلیون تن محصولات فولادی، واردات قراضه می تواند نقش عمده ای در تامین مواد اولیه داشته باشد.

ارباب زاده در ادامه بیان کرد که با توجه به افزایش قیمت‌ حامل های انرژی واردات قراضه و مصرف آن در تولید محصولات فولادی موجب کاهش مصرف گاز خواهد شد و طبیعتا مصرف برق را هم کاهش خواهد داد، بنابراین بهتر است سیاست های وزارت صمت مبتنی بر واردات قراضه باشد چون واردات قراضه به نفع کشور است.

وی قراضه و ضایعات آهن و فولاد را ماده اولیه تولیدات فولادی بسیاری از کشورها ذکر کرد و افزود: کشور ترکیه همسایه غربی ما در حال حاضر تمام محصولات فولادی خود را از واردات قراضه تولید و تامین می کند.

مدیرعامل فولاد سفید دشت درباره گران بودن قراضه وارداتی افزود که وقتی تمام محصولات زنجیره فولادی به سمت قیمت های جهانی می رود و گاز و برق مصرفی واحدهای تولیدی هم با قیمت‌های جهانی محاسبه می شود، طبیعتا مواد اولیه هم باید با قیمت های جهانی محاسبه شود.

تمام کارخانه ها و واحدهای تولیدی جهان محصولات فولادی خود را از ابتدای زنجیره یعنی مواد اولیه تا محصولات نهایی با قیمت های جهانی محاسبه می کنند، بنابراین خوب است محصولات فولادی ما نیز با قیمت های جهانی ارزیابی شود تا واردات قراضه به عنوان ماده اولیه گران تصور نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.