امروز : شنبه 4 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

نوسانات قیمت در بازارعامل رشد نرخ آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/09/23 0
نوسانات بازار عامل رشد قیمت آهن

براساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با توجه به احتمال تداوم رشد قیمت محصولات فولادی منطقه CIS حداقل در یک هفته آینده، تلاش نوردکاران برای جبران فاصله کاهش‌یافته نرخ میلگرد و شمش و همچنین پررنگ‌تر شدن حضور تقاضای سرمایه‌ای در این روزهای ملتهب بازار آزاد آهن، احتمال تداوم رشد قیمت محصولات فولادی ادامه دارد. گرچه با توجه به رکود نسبی…

براساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با توجه به احتمال تداوم رشد قیمت محصولات فولادی منطقه CIS حداقل در یک هفته آینده، تلاش نوردکاران برای جبران فاصله کاهش‌یافته نرخ میلگرد و شمش و همچنین پررنگ‌تر شدن حضور تقاضای سرمایه‌ای در این روزهای ملتهب بازار آزاد آهن، احتمال تداوم رشد قیمت محصولات فولادی ادامه دارد. گرچه با توجه به رکود نسبی معاملات محصولات فولادی در روزهای پایانی این هفته و شرایط کلی رکودی حاکم بر بازار، به نظر می‌رسد شتاب این رشد از این هفته کمتر باشد.

به گزارش آهن پرایس، این هفته که به نوعی با دومین هفته اجرای شیوه‌نامه جدید دولت در بورس کالا مصادف بود، قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد نیز با وجود نوسان اندک نرخ ارز در طول هفته، با شتاب تندی افزایش یافت؛ به نحوی که با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده شاهد رشد بیش از ۱۰۴۰ تومانی متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار، افزایش حدودا ۶۲۰ تومانی میانگین قیمت انواع نبشی، صعود بیش از ۱۱۰۰ تومانی متوسط نرخ تیرآهن ۱۴ کیلویی، رشد بیش از ۲۱۵۰ تومانی میانگین قیمت انواع پروفیل (پروفیل‌های با ضخامت ۲ تا ۴ و قوطی‌های ستونی) و افزایش حدودا ۱۳۸۰ تومانی متوسط نرخ شمش القایی در بازار آزاد در هفت روز گذشته بودیم. 

مهمترین علت رشد پرشتاب نرخ محصولات فولادی در هفته اخیر نیز تداوم التهابات بازار آزاد ناشی از اجرای شیوه ‌نامه جدید دولت در بورس کالا بود. نکته مهم در این میان آن است که نوع در نظر گرفته شدن قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا براساس شیوه‌ نامه جدید، ناگهان باعث شد که اختلاف میان قیمت شمش و میلگرد در بورس کالا به حدود ۳/۲ درصد کاهش پیدا کند و اختلاف نرخ کشف‎ شده آنها در هفته اول اجرای شیوه‌نامه نیز تا اندازه حدود ۴.۵ درصد کم شود. 

نکته دیگر نیز آن است که اصولا نبود متولی قاطع در بازار فولاد کشور باعث شده است که بازار آزاد آهن با کوچکترین تلنگری به هم بریزد. در این شرایط، اجرای نابهنگام شیوه‌نامه جدید دولت در بورس کالا، باعث بالا گرفتن تب التهابات بازار آهن در دوهفته اخیر شده وهمان‌ طور که در ماه‌های اخیر مشاهده کرده‌ایم، وقتی بازار دچار چنین درجه‌ ای از التهاب می ‌شود، همیشه افرادی هستند که با دامن زدن به هیجانات موجود مانع کاهش قیمت‌ها می ‌شوند.