امروز : جمعه 14 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

100 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

نظارت بر زنجیره تولید فولاد از مرحله ابتدایی تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/10 0
نظارت بر زنجیره تولید فولاد از ابتدا تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها همچنان بلاتکلیفی در بازار فولاد موج می‌زند. دلیل این موضوع را می‌توان از یک طرف این مسئله دانست که رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد به مازاد تولید اذعان داشته و از سوی دیگر از حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌ و ساز کاسته شده‌است. حال یک سوال مهم مطرح…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها همچنان بلاتکلیفی در بازار فولاد موج می‌زند. دلیل این موضوع را می‌توان از یک طرف این مسئله دانست که رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد به مازاد تولید اذعان داشته و از سوی دیگر از حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌ و ساز کاسته شده‌است. حال یک سوال مهم مطرح می‌شود و آن این است که گرانی 30 درصدی آهن در عرض یک ماه چه توجیهی می‌تواند داشته‌باشد؟
در این روزها در بازار فولاد شایعاتی در رابطه با اقدام به راه‌‌اندازی کمپین نه به خرید هیجانی آهن و فولاد توسط صنف آهن‌فروشان شنیده می‌شود که در همین رابطه رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات اظهار داشتند که این نوع کمپین‌ها معمولاً هنگام افزایش یا کاهش بی‌دلیل و بدون منطق قیمت‌ها، شکل می‌گیرند.
کمپین، ابتکار اهالی صنف است. همکاران ما در ارتباط با دلایل افزایش حدود 30 درصدی قیمت‌‌ها هنوز توجیه نشده‌اند، زیرا رشد و کاهش این چنینی قیمت‌ها باید مستدل باشد.
کارشناسان معتقدند که تولید باید برنامه‌‌ریزی شده باشد، به این معنی که برای شرایطی مثل مازاد یا کمبود تولید، برنامه ویژه‌ای وجود داشته باشد. با این حال، متاسفانه در حوزه فولاد خبری از سیاست مدون و راهبردی نمی‌باشد. این در حالی است که فولاد دومین صنعت مهم کشور ما بعد از نفت است و می‌بایست برای موضوعاتی هم چون میزان تولید، مصرف و صادرات، برنامه و قانون وجود داشته‌باشد. از همین نظر، لازم است بدانیم که برنامه‌ها، مقطعی هستند که می‌توانند روال عادی بازار را بر هم زنند و بر تحریم‌ها و مشکلاتی مثل سخت شدن نقل و انتقالات مالی تاثیر بگذارند. با این ‌وجود، داشتن برنامه بلندمدت و مدون، یک نیاز اساسی در کشور ما به شمار می‌آید.
به این ترتیب، سالانه حدود 26 میلیون تن آهن در کشور تولید می‌شود که 17 میلیون تن آن در بازار داخل، به مصرف می‌رسد. پس لازم است زنجیره تولید فولاد تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی کنترل شود و خواسته اصلی فعالان بازار آهن و فولاد این است که زنجیره فولاد به تولیدکنندگان و توزیع‌‌کنندگان اصلی و واقعی محدود شود تا به این ترتیب از ورود دیگران که تنها سبب نابسامانی و افسار گسیختگی در بازار می‌شوند، ممانعت شود.