امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

نظارت بر زنجیره تولید فولاد از مرحله ابتدایی تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/10 0
نظارت بر زنجیره تولید فولاد از مرحله ابتدایی تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها همچنان بلاتکلیفی در بازار فولاد موج می‌زند. دلیل این موضوع را می‌توان از یک طرف این مسئله دانست که رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد به مازاد تولید اذعان داشته و از سوی دیگر از حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌ و ساز کاسته شده‌است. حال یک سوال مهم مطرح…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها همچنان بلاتکلیفی در بازار فولاد موج می‌زند. دلیل این موضوع را می‌توان از یک طرف این مسئله دانست که رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد به مازاد تولید اذعان داشته و از سوی دیگر از حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌ و ساز کاسته شده‌است. حال یک سوال مهم مطرح می‌شود و آن این است که گرانی 30 درصدی آهن در عرض یک ماه چه توجیهی می‌تواند داشته‌باشد؟
در این روزها در بازار فولاد شایعاتی در رابطه با اقدام به راه‌‌اندازی کمپین نه به خرید هیجانی آهن و فولاد توسط صنف آهن‌فروشان شنیده می‌شود که در همین رابطه رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات اظهار داشتند که این نوع کمپین‌ها معمولاً هنگام افزایش یا کاهش بی‌دلیل و بدون منطق قیمت‌ها، شکل می‌گیرند.
کمپین، ابتکار اهالی صنف است. همکاران ما در ارتباط با دلایل افزایش حدود 30 درصدی قیمت‌‌ها هنوز توجیه نشده‌اند، زیرا رشد و کاهش این چنینی قیمت‌ها باید مستدل باشد.
کارشناسان معتقدند که تولید باید برنامه‌‌ریزی شده باشد، به این معنی که برای شرایطی مثل مازاد یا کمبود تولید، برنامه ویژه‌ای وجود داشته باشد. با این حال، متاسفانه در حوزه فولاد خبری از سیاست مدون و راهبردی نمی‌باشد. این در حالی است که فولاد دومین صنعت مهم کشور ما بعد از نفت است و می‌بایست برای موضوعاتی هم چون میزان تولید، مصرف و صادرات، برنامه و قانون وجود داشته‌باشد. از همین نظر، لازم است بدانیم که برنامه‌ها، مقطعی هستند که می‌توانند روال عادی بازار را بر هم زنند و بر تحریم‌ها و مشکلاتی مثل سخت شدن نقل و انتقالات مالی تاثیر بگذارند. با این ‌وجود، داشتن برنامه بلندمدت و مدون، یک نیاز اساسی در کشور ما به شمار می‌آید.
به این ترتیب، سالانه حدود 26 میلیون تن آهن در کشور تولید می‌شود که 17 میلیون تن آن در بازار داخل، به مصرف می‌رسد. پس لازم است زنجیره تولید فولاد تا رسیدن به مصرف‌کننده نهایی کنترل شود و خواسته اصلی فعالان بازار آهن و فولاد این است که زنجیره فولاد به تولیدکنندگان و توزیع‌‌کنندگان اصلی و واقعی محدود شود تا به این ترتیب از ورود دیگران که تنها سبب نابسامانی و افسار گسیختگی در بازار می‌شوند، ممانعت شود.