امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

اخبار آهن آلات

صنعت ساخت و ساز , عاملی برای رشد تقاضای فولاد خاورمیانه

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ۱
صنعت ساخت و ساز , عاملی برای رشد تقاضای فولاد خاورمیانه

بررسی کارشناسان واحد خبر آهن ملل اصفهان نشان می‌دهد که صنعت ساخت و ساز و وجود پروژه‌های ساختمانی می‌تواند در میان مدت، محرکی برای میزان تقاضای فولاد در خاورمیانه باشد. نمایشگاه دبی اکسپو در سال 2020 در امارات و پروژه‌های زیرساختی قطر برای جام جهانی 2022 به پایان رسیده‌‌است. به همین جهت عامل اصلی برای افزایش میزان تقاضای فولاد منطقه…

بررسی کارشناسان واحد خبر آهن ملل اصفهان نشان می‌دهد که صنعت ساخت و ساز و وجود پروژه‌های ساختمانی می‌تواند در میان مدت، محرکی برای میزان تقاضای فولاد در خاورمیانه باشد. نمایشگاه دبی اکسپو در سال ۲۰۲۰ در امارات و پروژه‌های زیرساختی قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ به پایان رسیده‌‌است. به همین جهت عامل اصلی برای افزایش میزان تقاضای فولاد منطقه به طرح‌ها و پروژه‌های ساختمانی عربستان وابسته است.

در قسمت جنوب غرب عربستان به دلیل صنعت ساخت و ساز و ساخت شهری جدید، این کشور نیازمند حدودا ۴ میلیون تن فولاد در سال‌های آتی می‌باشد. البته عربستان که دومین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد در بین کشورهای منطقه خاورمیانه می‌باشد، در سال موجب رشد ۱ تا ۲ درصد مصرف فولاد آن در خلال ۲ تا ۳ سال آینده می‌گردد.

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، میزان تقاضای فولاد خاورمیانه در سال ۲۰۱۹ از ۵۰.۳ میلیون تن به ۴۷.۹ میلیون تن سال ۲۰۱۸ کاهش خواهد یافت. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ میزان تقاضا با ثبات برای ۴۸ میلیون تن روبه‌رو می‌شود.

علاوه بر این‌، کارشناسان قیمت بالای نفت را نیز محرکی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیر بنایی حوزه خلیج فارس معرفی کردند.

برآورد شده که سهم بازار صادرات کمتر شود و بخش زیادی از فولاد منطقه را فولادسازان داخلی تامین کنند. با این حال رفع وابستگی برای کشورهای مختلف منطقه متفاوت است.

نظرات

  • علی مصلحی

    هرچه ساخت و ساز در خاورمیانه زیادتر باشه طبیعتا فروش و صادرات محصولات فولادی هم بالا میره. ولی لازمه موفقیت در این کار زیرساخت های اساسی در کشور است.