امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

مسئله تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره تولید فولاد

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/05/21 0
مسئله تامین مواد اولیه فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تولید کننده مقاطع طویل فولادی در خصوص شرایط این روزها اظهار دارند، این روزها دغدغه تامین مواد اولیه به بزرگ ‌ترین مشکل تولیدکنندگان فولاد کشور تبدیل شده است. در حالی تولیدکننده نهایی باید مواد اولیه شمش را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ جهانی خریداری کند که همین محصول با بهایی به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تولید کننده مقاطع طویل فولادی در خصوص شرایط این روزها اظهار دارند، این روزها دغدغه تامین مواد اولیه به بزرگ ‌ترین مشکل تولیدکنندگان فولاد کشور تبدیل شده است. در حالی تولیدکننده نهایی باید مواد اولیه شمش را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ جهانی خریداری کند که همین محصول با بهایی به مراتب کمتر صادر می‌ شود.

در حالی که تولیدکننده با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌ رو است از ناحیه بازار نیز تحت‌ فشار قرار دارد. بودجه‌ های پروژه‌ های عمرانی کشور به حداقل رسیده و در کنار آن رونقی در ساخت‌ و ساز بخش خصوصی نیز وجود ندارد و همین عوامل در کنار یکدیگر به تعمیق رکود در بازار داخلی مقاطع طویل فولادی دامن زده است. در حال حاضر مشتریان این بازار افرادی هستند که می‌ خواهند با تبدیل ریال به کالا از موج تورمی جامعه در امان بمانند و خریدی از ناحیه مصرف وجود ندارد.

در این شرایط بالا رفتن بهای محصولات فولادی تولیدی در کشور باعث شده تا تولید کننده بازار صادراتی خود را نیز از دست بدهد. عمده مقاطع طویل فولادی صادراتی ایران به کشور های همسایه صادر می‌شد که کشور هایی هم چون اوکراین، چین، عمان و ترکیه درحال گرفتن این بازارها هستند.

موارد بیان‌ شده آینده پیش‌ روی این صنعت را منفی کرده است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، بر دشواری ‌های تولیدکنندگان این حوزه افزوده می‌ شود. تولید کننده نهایی نه‌ تنها منتفع رشد قیمت مقاطع نبوده که از این وضعیت متضرر نیز شده است چرا که قیمت مواد اولیه نیز در همین زمان افزایش یافته و تولید کننده حتی از سود خود نیز کاسته است. مواد اولیه تولید مقاطع فولادی صادراتی بوده و تعیین نرخ نیز براساس قیمت جهانی صورت می‌ گیرد و همین موضوع نیز باعث همبستگی بالای بهای محصولات مختلف زنجیره فولاد به نرخ ارز می‌شود.