امروز : دوشنبه 31 شهریور 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 100 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 100 تومان افزایش

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه : با نوسانات قیمت متغیر در هر سایز اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : ثابت

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد هشترود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب : 70 تومان افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

مسئله تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره تولید فولاد

1399/05/21 0
مسئله تامین مواد اولیه فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تولید کننده مقاطع طویل فولادی در خصوص شرایط این روزها اظهار دارند، این روزها دغدغه تامین مواد اولیه به بزرگ ‌ترین مشکل تولیدکنندگان فولاد کشور تبدیل شده است. در حالی تولیدکننده نهایی باید مواد اولیه شمش را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ جهانی خریداری کند که همین محصول با بهایی به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تولید کننده مقاطع طویل فولادی در خصوص شرایط این روزها اظهار دارند، این روزها دغدغه تامین مواد اولیه به بزرگ ‌ترین مشکل تولیدکنندگان فولاد کشور تبدیل شده است. در حالی تولیدکننده نهایی باید مواد اولیه شمش را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ جهانی خریداری کند که همین محصول با بهایی به مراتب کمتر صادر می‌ شود.

در حالی که تولیدکننده با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌ رو است از ناحیه بازار نیز تحت‌ فشار قرار دارد. بودجه‌ های پروژه‌ های عمرانی کشور به حداقل رسیده و در کنار آن رونقی در ساخت‌ و ساز بخش خصوصی نیز وجود ندارد و همین عوامل در کنار یکدیگر به تعمیق رکود در بازار داخلی مقاطع طویل فولادی دامن زده است. در حال حاضر مشتریان این بازار افرادی هستند که می‌ خواهند با تبدیل ریال به کالا از موج تورمی جامعه در امان بمانند و خریدی از ناحیه مصرف وجود ندارد.

در این شرایط بالا رفتن بهای محصولات فولادی تولیدی در کشور باعث شده تا تولید کننده بازار صادراتی خود را نیز از دست بدهد. عمده مقاطع طویل فولادی صادراتی ایران به کشور های همسایه صادر می‌شد که کشور هایی هم چون اوکراین، چین، عمان و ترکیه درحال گرفتن این بازارها هستند.

موارد بیان‌ شده آینده پیش‌ روی این صنعت را منفی کرده است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، بر دشواری ‌های تولیدکنندگان این حوزه افزوده می‌ شود. تولید کننده نهایی نه‌ تنها منتفع رشد قیمت مقاطع نبوده که از این وضعیت متضرر نیز شده است چرا که قیمت مواد اولیه نیز در همین زمان افزایش یافته و تولید کننده حتی از سود خود نیز کاسته است. مواد اولیه تولید مقاطع فولادی صادراتی بوده و تعیین نرخ نیز براساس قیمت جهانی صورت می‌ گیرد و همین موضوع نیز باعث همبستگی بالای بهای محصولات مختلف زنجیره فولاد به نرخ ارز می‌شود.


برچسب‌ها: