امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

کاهش نرخ معاملات آهن در بازار بورس کالا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/07/20 0
کاهش نرخ معاملات آهن در بورس کالا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت‌ها در هفته‌ای که گذشت با رشد چشمگیری مواجه شد. آمارها نشان می‌دهد که آرامشی نسبی در روزهای آخر هفته بر بازار حاکم شده‌است. همین جرقه‌های رشد نرخ محدود حتی اگر تاثیری بر بازار نگذارد، با این حال می‌تواند مانعی برای کاهش محسوس قیمت‌ها باشد. در حال حاضر همان روند قیمتی شهریور…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، قیمت‌ها در هفته‌ای که گذشت با رشد چشمگیری مواجه شد. آمارها نشان می‌دهد که آرامشی نسبی در روزهای آخر هفته بر بازار حاکم شده‌است. همین جرقه‌های رشد نرخ محدود حتی اگر تاثیری بر بازار نگذارد، با این حال می‌تواند مانعی برای کاهش محسوس قیمت‌ها باشد.

در حال حاضر همان روند قیمتی شهریور ماه بر بازار حاکم است، با اینکه انتظار می‌رفت همزمان با نزدیک شدن به شروع پاییز، تقاضا کاهش پیدا کند. به دنبال کاهش تقاضا نیز قیمت‌ها رو به افت رود.

میزان صادرات به عراق به دلیل پیش رو بودن ایام اربعین، کاهش یافته‌است. این شرایط به طور قطع تا چند روز دیگر نیز ادامه خواهد یافت. به همین ترتیب، حجم زیادی از میزان تقاضا با محدودیت روبه‌رو شده‌است.

با وجود شرایطی که بر بازار این روزها حاکم شده و بارش‌های فصلی و همچنین کم شدن تقاضا و مشکلات حمل و نقل، باید بازار آهن خود را برای رکود آماده کند. برخلاف هفته‌های گذشته، امروز شرایط در بازار بورس کالا مناسب‌تر است. در واقع قیمت‌ها در این بازار نسبت به قبل منطقی‌تر هستند. این مسئله را می‌توان به وضوح در نوسانات قیمت میلگرد نیشابور و یا همان مجتمع فولاد خراسان دید.

در هفتم ماه مهر، قیمت میلگرد 14 تا 28 فولاد خراسان به 3717 تومان رسیده‌است. روز گذشته قیمت این کالا نزدیک به 3696 تومان افت داشت.

این موضوع نشان می‌دهد که در 10 روز قیمت این کالا حدود 20 تومان در بازار بورس کالا کاهش یافته‌است. کاهش تقاضا و کاهش رقابت برای خرید از جمله دلایلی بوده که باعث افت نرخ این کالا شده‌است.

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که اکثر معاملات در بورس کالا به سمت کاهش نرخ رفته‌است. اگر این روند کاهش نرخ تداوم پیدا کند، ممکن است که بتواند یک سیگنال کاهشی جدید برای بازار آهن محسوب شود. بر اساس تجربه‌های گذشته، بازار بورس کالا زمان زیادی طول می‌کشد تا بر بازار داخلی اثر خود را بگذارد. ممکن است اواخر یا اواسط یک هفته میزان اثر گذاری بازار بورس بر بازار داخلی مشخص شود.

با این حال نمی‌توان نظری قاطع در این مورد داد. بازار تیرآهن شرایط متفاوتی دارد. در واقع این بازار بسیار پیچیده‌تر از بازار محصولات فولادی دیگر است. بر همین اساس، نمی‌توان در گزارشی کوتاه در مورد بازار تیرآهن بحث کرد و نیاز به گزارشی جداگانه دارد.

به هر جهت بازار تیرآهن این روزها نشان می‌دهد که از تحرک مناسبی در این شرایط سخت بازار فولاد برخوردار است. همین مسئله حاکی از آن است که میزان تقاضا برای این کالا مناسب است.