امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

رشد بی‌اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/08 0
رشد بی‌اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار آهن - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی پیرامون وضعیت بازار آهن و بهای محصولات، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد این مسئله که شایعات امکان رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار آهن منجر به باز شدن دست دلالان و سوداگران شده، گلایه کرد. در این روزها هم‌چنان این سوال مطرح می‌شود که…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی پیرامون وضعیت بازار آهن و بهای محصولات، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد این مسئله که شایعات امکان رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار آهن منجر به باز شدن دست دلالان و سوداگران شده، گلایه کرد. در این روزها هم‌چنان این سوال مطرح می‌شود که با توجه به اینکه در داخل کشور مازاد تولید 7 تا 8 میلیون تومانی به وجود می‌آید و در صادرات محصولات فولادی نیز مشکلاتی در این روزها به وجود آمده، چرا باید در بازار داخلی شاهد رشد بیشتر و افسارگسیخته قیمت‌ها باشیم؟
برخی از فولادسازان بر این باورند که دلیل افزایش قیمت‌ها، کمبود آهن اسفنجی و صادرات آن می‌باشد. از طرفی دیگر، مادامی که عرضه فولاد در بازار بورس کالا بدون کارشناسی و با نرخ‌های بالا صورت می‌گیرد، می‌تواند به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد منجر شود. این مسئله را می‌توان یکی از علل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد دانست. با این وجود، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در کنار ادعای ادله فولادسازان برای افزایش قیمت‌ها بر این باور است که کارخانه‌جات محصولات خود را به صورت قطره‌چکانی وارد بازار می‌کنند و این مسئله می‌تواند در رشد قیمت‌ها اثر بگذارد.
در نهایت می‌توان عدم شفافیت و کشف قیمت در بورس کالا، عرضه قطره چکانی فولاد در کنار کمبود آهن اسفنجی را از عواملی دانست که باعث رشد قیمت‌ها در بازار آزاد آهن و التهابات آن شده‌اند. در کنار همه این مسائل می‌توان گفت که افزایش بیشتر زمزمه‌ها برای رشد قیمت‌ها در بازار آهن، فضا را برای حضور و فعالیت دلالان و سوداگران بیشتر از پیش فراهم کرده‌است.
با اینکه فعالان بازار آهن طی چندین دفعه مشکلات بازار آهن را به عنوان توزیع‌کننده آهن، به مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت گزارش داده‌اند، اما متاسفانه هنوز اقدام و راه‌کار مناسبی در خصوص وضعیت نابسامان بازار ارائه نشده‌است. وضعیت کنونی بازار آهن و التهابات آن منجر به این مسئله شده که حضور دلالان در بازار گسترش یابد و آن‌ها محصولات زیادی را خریداری و احتکار کنند.
در بازار آهن امروز، قیمت ورق و پروفیل 30 درصد و قیمت آهن در حدود 25 رشد یافته‌است. نکته جالب ماجرا اینجاست که این افزایش قیمت‌ها متوقف نشده و همچنان در روزهای جدید با قیمت‌های تازه‌ای در بازار آهن و فولاد مواجه می‌شویم.