امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تا 300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

160 تومان

افزایش

رشد بی‌اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/08 0
رشد بی‌اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار آهن - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی پیرامون وضعیت بازار آهن و بهای محصولات، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد این مسئله که شایعات امکان رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار آهن منجر به باز شدن دست دلالان و سوداگران شده، گلایه کرد. در این روزها هم‌چنان این سوال مطرح می‌شود که…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی پیرامون وضعیت بازار آهن و بهای محصولات، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد این مسئله که شایعات امکان رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار آهن منجر به باز شدن دست دلالان و سوداگران شده، گلایه کرد. در این روزها هم‌چنان این سوال مطرح می‌شود که با توجه به اینکه در داخل کشور مازاد تولید 7 تا 8 میلیون تومانی به وجود می‌آید و در صادرات محصولات فولادی نیز مشکلاتی در این روزها به وجود آمده، چرا باید در بازار داخلی شاهد رشد بیشتر و افسارگسیخته قیمت‌ها باشیم؟
برخی از فولادسازان بر این باورند که دلیل افزایش قیمت‌ها، کمبود آهن اسفنجی و صادرات آن می‌باشد. از طرفی دیگر، مادامی که عرضه فولاد در بازار بورس کالا بدون کارشناسی و با نرخ‌های بالا صورت می‌گیرد، می‌تواند به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد منجر شود. این مسئله را می‌توان یکی از علل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد دانست. با این وجود، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در کنار ادعای ادله فولادسازان برای افزایش قیمت‌ها بر این باور است که کارخانه‌جات محصولات خود را به صورت قطره‌چکانی وارد بازار می‌کنند و این مسئله می‌تواند در رشد قیمت‌ها اثر بگذارد.
در نهایت می‌توان عدم شفافیت و کشف قیمت در بورس کالا، عرضه قطره چکانی فولاد در کنار کمبود آهن اسفنجی را از عواملی دانست که باعث رشد قیمت‌ها در بازار آزاد آهن و التهابات آن شده‌اند. در کنار همه این مسائل می‌توان گفت که افزایش بیشتر زمزمه‌ها برای رشد قیمت‌ها در بازار آهن، فضا را برای حضور و فعالیت دلالان و سوداگران بیشتر از پیش فراهم کرده‌است.
با اینکه فعالان بازار آهن طی چندین دفعه مشکلات بازار آهن را به عنوان توزیع‌کننده آهن، به مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت گزارش داده‌اند، اما متاسفانه هنوز اقدام و راه‌کار مناسبی در خصوص وضعیت نابسامان بازار ارائه نشده‌است. وضعیت کنونی بازار آهن و التهابات آن منجر به این مسئله شده که حضور دلالان در بازار گسترش یابد و آن‌ها محصولات زیادی را خریداری و احتکار کنند.
در بازار آهن امروز، قیمت ورق و پروفیل 30 درصد و قیمت آهن در حدود 25 رشد یافته‌است. نکته جالب ماجرا اینجاست که این افزایش قیمت‌ها متوقف نشده و همچنان در روزهای جدید با قیمت‌های تازه‌ای در بازار آهن و فولاد مواجه می‌شویم.