امروز : دوشنبه 7 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع لوله : 300 تا 900 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : 400 تومان افزایش

قیمت انواع ورق آهن : از 100 تا 3000 هزار تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : 50 هزار تومان تنها در برخی سایزها افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 100 تا 200 تومان کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : 50 تا 150 تومان افزایش در برخی سایزها افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 100 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 150 تا 400 تومان افزایش

قیمت میلگرد گلستان : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : 300 تا 370 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 50 تومان نسبت به دقایقی پیش افزایش

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

رشد بی‌اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار آهن

1398/12/08 0
رشد بی‌اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها در بازار آهن - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی پیرامون وضعیت بازار آهن و بهای محصولات، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد این مسئله که شایعات امکان رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار آهن منجر به باز شدن دست دلالان و سوداگران شده، گلایه کرد. در این روزها هم‌چنان این سوال مطرح می‌شود که…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در طی گفت و گویی پیرامون وضعیت بازار آهن و بهای محصولات، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد این مسئله که شایعات امکان رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار آهن منجر به باز شدن دست دلالان و سوداگران شده، گلایه کرد. در این روزها هم‌چنان این سوال مطرح می‌شود که با توجه به اینکه در داخل کشور مازاد تولید 7 تا 8 میلیون تومانی به وجود می‌آید و در صادرات محصولات فولادی نیز مشکلاتی در این روزها به وجود آمده، چرا باید در بازار داخلی شاهد رشد بیشتر و افسارگسیخته قیمت‌ها باشیم؟
برخی از فولادسازان بر این باورند که دلیل افزایش قیمت‌ها، کمبود آهن اسفنجی و صادرات آن می‌باشد. از طرفی دیگر، مادامی که عرضه فولاد در بازار بورس کالا بدون کارشناسی و با نرخ‌های بالا صورت می‌گیرد، می‌تواند به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد منجر شود. این مسئله را می‌توان یکی از علل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد دانست. با این وجود، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در کنار ادعای ادله فولادسازان برای افزایش قیمت‌ها بر این باور است که کارخانه‌جات محصولات خود را به صورت قطره‌چکانی وارد بازار می‌کنند و این مسئله می‌تواند در رشد قیمت‌ها اثر بگذارد.
در نهایت می‌توان عدم شفافیت و کشف قیمت در بورس کالا، عرضه قطره چکانی فولاد در کنار کمبود آهن اسفنجی را از عواملی دانست که باعث رشد قیمت‌ها در بازار آزاد آهن و التهابات آن شده‌اند. در کنار همه این مسائل می‌توان گفت که افزایش بیشتر زمزمه‌ها برای رشد قیمت‌ها در بازار آهن، فضا را برای حضور و فعالیت دلالان و سوداگران بیشتر از پیش فراهم کرده‌است.
با اینکه فعالان بازار آهن طی چندین دفعه مشکلات بازار آهن را به عنوان توزیع‌کننده آهن، به مراجع مربوطه از جمله وزارت صمت گزارش داده‌اند، اما متاسفانه هنوز اقدام و راه‌کار مناسبی در خصوص وضعیت نابسامان بازار ارائه نشده‌است. وضعیت کنونی بازار آهن و التهابات آن منجر به این مسئله شده که حضور دلالان در بازار گسترش یابد و آن‌ها محصولات زیادی را خریداری و احتکار کنند.
در بازار آهن امروز، قیمت ورق و پروفیل 30 درصد و قیمت آهن در حدود 25 رشد یافته‌است. نکته جالب ماجرا اینجاست که این افزایش قیمت‌ها متوقف نشده و همچنان در روزهای جدید با قیمت‌های تازه‌ای در بازار آهن و فولاد مواجه می‌شویم.