امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

نوسانات بازار سنگ‌آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/30 0
نوسانات بازار سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، این روزها به دلیل رشد قیمت‌ها، برخی از خریداران سنگ‌آهن دست از خرید برداشته‌اند و کمی عقب‌نشینی کرد‌ه‌اند. پیرو همین مسئله، قیمت این ماده اولیه پرمصرف در صنعت فولاد تا حدودی کاهش یافته‌است. آمارها حاکی از آن هستند که در چین قیمت نهایی سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد به اندازه 95 سنت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، این روزها به دلیل رشد قیمت‌ها، برخی از خریداران سنگ‌آهن دست از خرید برداشته‌اند و کمی عقب‌نشینی کرد‌ه‌اند. پیرو همین مسئله، قیمت این ماده اولیه پرمصرف در صنعت فولاد تا حدودی کاهش یافته‌است.
آمارها حاکی از آن هستند که در چین قیمت نهایی سنگ‌آهن با خلوص 62 درصد به اندازه 95 سنت افت روزانه داشته‌است. در نهایت برای این کالا قیمت 89.15 دلار برای هر تن خشک سی اف آر ثبت شده‌است. قرارداد آتی ماه مارس نیز 87 دلار ثبت شده که این نرخ قیمت نشان‌دهنده افت 75 سنتی سنگ‌آهن می‌باشد.
بر اساس گزارشات ما، بهای سنگ‌آهن در روز اخیر در حدود 2 درصد رشد یافت و در نهایت به 90 دلار رسید. این موضوع به این دلیل است که در هفته گذشته شرکت معدنی واله برزیل به دلیل بارش‌های شدید در برزیل، چشم‌انداز سه‌ماهه خود را پایین آورده بود. علاوه بر این، شرکت بی اچ پی بیلیتون عنوان کرد که اختلال در عرضه باعث رشد قیمت‌ها شده و به همین جهت می‌توان گفت که ویروس کرونا نتوانسته تاثیری جدی بر بازار سنگ‌آهن بگذارد.
طبق بررسی‌های ما، در ترکیه قیمت قراضه وارداتی به دلیل لطف معاملات جدید بالا رفته و در نهایت به 280 دلار برای هر تن سی اف آر رسیده‌است. این قیمت نشان می‌دهد که قراضه آهن وارداتی به اندازه 4 دلار با رشد همراه بوده‌است. درست در روزهایی که بازار با عدم توازن روبه‌رو شده‌بود، رشد تقاضا باعث شد که قیمت‌ها با بهبود همراه شوند.
برخی از عرضه‌کنندگان بر این باورند که قراضه آهن در ترکیه بر روی قیمت 285 دلار به ثبات خواهد رسید، اما خریداران این گونه تصور نمی‌کنند.
بر اساس نظر کارشناسان ما، به دلیل روند صعودی بازار قراضه آهن ترکیه، تولیدکننده‌های میلگرد و مفتول سی آی اس قیمت‌ها را بالا برده‌اند. برای میلگرد صادراتی اوکراین و روسیه قیمتی معادل 440 دلار برای هر تن فوب شنیده شده‌است. این در حالی است که در اوایل ماه فوریه، قیمت این کالا در حدود 240 دلار بود.
در این روزها اکثر عرضه‌کنندگان در حال بررسی وضعیت بازار هستند و برای خرید دست نگه‌داشته‌اند. برخی از آنان بر این باورند که قیمت قراضه آهن در حدی نبوده که باعث رشد بازار مقاطع سی آی اس شود، زیرا هنوز تقاضا برای محصولات فولادی در تنگنا می‌باشد. در حال حاضر، میانگین قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس از بازه 410 تا 415 دلار به 420 تا 440 دلار برای هر تن فوب رسیده‌است.


برچسب‌ها: