امروز : چهارشنبه 9 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

صادرات فولاد ایران در سال آینده

1398/10/07 1

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از کارشناسان بازار فولاد اظهار کردند که در سه یا چهار سال گذشته، میزان تولید فولاد ایران نسبت به میانگین رشد تولید فولاد در سطح جهانی همواره بیشتر بوده‌است. همین مسئله نشان می‌دهد که صادرات فولاد در سال آینده در حال رشد و پیشرفت است. انتظار می‌رود که در افق چشم‌انداز…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، برخی از کارشناسان بازار فولاد اظهار کردند که در سه یا چهار سال گذشته، میزان تولید فولاد ایران نسبت به میانگین رشد تولید فولاد در سطح جهانی همواره بیشتر بوده‌است. همین مسئله نشان می‌دهد که صادرات فولاد در سال آینده در حال رشد و پیشرفت است. انتظار می‌رود که در افق چشم‌انداز 20 ساله کشور، ظرفیت تولید فولاد به 55 میلیون تن دست یابد.

شواهد حاکی از آن است که در این 6 سال، طرح‌های زیادی در کشور ارائه شدند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که در حال حاضر ظرفیت 35 میلیون تن تولید فولاد در کشورمان ایران فراهم است.

در سال اخیر حدود 8.5 میلیون تن فولاد به بخش صادرات اختصاص یافت. امید است امسال نیز میزان صادرات فولاد از 11 میلیون تن گذر کند. در واقع امسال صادرات فولاد ایران نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد افزایش خواهد یافت. این میزان از رشد در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که تلاش کارخانه‌جات فولاسازی، دست‌یابی به منابع انرژی و مواد اولیه ارزان‌قیمت، سنگ‌آهن و غیره فراهم شود. علاوه بر این، لازم است که سیاست‌های صحیحی توسط دولت و وزارت صمت اعمال و اجرا شود.

در سال گذشته و به طور کلی هر ساله در ایران، بین 23 تا 25 میلیون تن سنگ‌آهن به بخش صادرات اختصاص می‌یابد. در حال حاضر همه صادرات خام کشور به سمت محصولات با ارزش افزوده بالا سوق داده می‌شود.

میزان صادرات سنگ خام در سال جاری به بالای 5 میلیون تن دست نخواهد یافت و بقیه این محصول در داخل کشور در بخش تولید، تبدیل به فولاد می‌شود. در نهایت نیز صادر خواهد شد. در صورت اعمال تدابیر صحیح توسط دولت‌مردان کشورمان در عرصه صنعت فولاد، به ظرفیتی معادل 55 میلیون تن فولاد در افق چشم‌انداز دست خواهیم یافت.


برچسب‌ها:

نظرات

  • محمد صادق‌زاده

    معدن کاران از نیاز خود به صادرات سنگ آهن برای تامین منابع مالی موردنیاز برای سرمایه در گردش خود صحبت می کنند و فولادسازان بزرگ از کمبود مواد اولیه و کم شدن ظرفیت تولید صحبت میکنند. چه کسی در این زنجیره باید این تعادل را برقرار و مشکلات هردو طرف را رفع کند؟