امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

بازار ورق کلاف گرم در انتظار افت نرخ

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/24 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، به زودی نرخ قیمت ورق کلاف گرم افت خواهد کرد و دیوار کاذب قیمت آن فرو خواهد ریخت. در شرایط فعلی، بازار نیازمند کاهش قیمت ورق گرم می‌باشد. برخی از فعالان بازار ورق آهن در روز گذشته، قیمتی معادل 7 هزار تومان برای ورق شنیده‌اند. پس از مدت‌ها بالاخره یکه‌تازی در بازار…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، به زودی نرخ قیمت ورق کلاف گرم افت خواهد کرد و دیوار کاذب قیمت آن فرو خواهد ریخت.

در شرایط فعلی، بازار نیازمند کاهش قیمت ورق گرم می‌باشد. برخی از فعالان بازار ورق آهن در روز گذشته، قیمتی معادل 7 هزار تومان برای ورق شنیده‌اند.

پس از مدت‌ها بالاخره یکه‌تازی در بازار داخلی ورق گرم شکسته شد و قیمت‌های معادل 6 هزار تومان نیز در پیشنهادات بازار ورق گیلان مطرح شد. علاوه بر این، ورق گرم مبارکه در بازار روز گذشته با قیمتی زیر 7 هزار تومان نیز شنیده شده‌است. این آمارها نشان‌دهنده روند کاهشی قیمت این کالا در بازار می‌باشد.

شواهد در بازار در این چند روز اخیر حاکی از آن هستند که تابوی نرخ ورق گرم در حال شکسته شدن است. به نظر می‌رسد ناظران بازار و مسئولان همه تمرکز خود را برای سامان دادن به بازار ورق آهن به کار گرفته‌اند.

از طرف دیگر در بازار دیروز از بعضی تریدرها یا تجار فعال شنیده شده که صادرات محصول پروفیل به کشورهای دیگر با نرخی معادل 500 دلار برای هر تن از نظر فنی برای تولیدکنندگان ما امکان‌پذیر نیست.

در بررسی‌ها مشخص شد که نرخ نهایی ورق کلاف گرم دریای سیاه معادل 475 تا 490 دلار برای هر تن فوب است. حال با توجه به این موضوع و با در نظر گرفتن هزینه، در حدود 20 تا 30 دلار برای هر تن حوزه نورد، نرخ صادراتی موثر قوطی و پروفیل، حول و حوش ۵۰۰ دلار برای هر تن تا حدودی منطقی بنظر می‌رسد. با این وجود به دلیل اعمال تحریم‌ها، خریداران انتظار نرخ‌های کمتر از صادرکنندگان ایرانی دارند.

در صورتی که نرخ معادل 500 دلار برای هر تن محصول را برای صادرات قوطی و پروفیل عملیاتی در نظر بگیریم، با توجه به الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما، با احتساب دلار ۱۳۰۰۰ تومانی کنونی، به رقم حدود ۶۵۰۰ تومان برای هر کیلو پروفیل می‌رسیم.

البته این رقم حداقل می‌بایست برای موثر بودن، از رقیبان منطقه‌ای ایران، حدود ۵ درصد کمتر باشد. در این صورت به رقم موثر حداکثر کیلویی ۶۲۰۰ تومان برای هر کیلو محصول قوطی و پروفیل خواهیم رسید.

در صورتی که با رقمی که ذکر کردیم، صادرات قوطی و پروفیل در بازارچه‌های مرزی رونق یابد، ورق ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ تومانی باید در بازار داخلی در دسترس باشد. در صورت میسر نشدن این موضوع، فعالیت موثر حوزه نورد قوطی و پروفیل در حوزه‌های صادراتی بعید به نظر خواهد رسید.