امروز : جمعه 14 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

100 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت‌گذاری دستوری و نتایج ناخوشایند آن در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/30 0
‌قیمت گذاری دستوری و نتایج ناخوشایند آن در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای قیمت‌گذاری در بازار آهن، برخی از اشخاص برای این که بتوانند محصول ارزان‌تری خرید کنند، با بهانه تولید بیشتر به فولاد مبارکه اصفهان فشار وارد می‌کنند. برخی نیز وزارت صمت را تحت فشار قرار می‌دهند تا شاید بتوانند مواد اولیه را با نرخ‌های کمتری نسبت به بازارهای جهانی دریافت کنند.…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای قیمت‌گذاری در بازار آهن، برخی از اشخاص برای این که بتوانند محصول ارزان‌تری خرید کنند، با بهانه تولید بیشتر به فولاد مبارکه اصفهان فشار وارد می‌کنند. برخی نیز وزارت صمت را تحت فشار قرار می‌دهند تا شاید بتوانند مواد اولیه را با نرخ‌های کمتری نسبت به بازارهای جهانی دریافت کنند.
برخی از کارشناسان بر این باورند که بازار سرمایه همواره در مورد به راه افتادن برخی از جریانات در صنایع پایین‌دست فولاد و ایجاد حواشی در فضای مجازی که دم  از کمبود محصول در بازار فولاد می‌زنند، هشدار می‌دهد. همچنین کارشناسان بر این باورند که نمی‌توان با دستوری کردن اقتصاد، محصول ارزان‌قیمت بدست آورد.
تجربیات گذشته در بازار فولاد نشان داده که هیچ‌گاه قیمت‌گذاری دستوری نتایج خوبی به همراه نداشته‌است. علاوه بر این، این مسئله می‌تواند رانت‌های فراوانی را برای برخی از افراد به همراه بیاورد.
در شرایط فعلی خبرهایی از عدم وجود مواد اولیه، اتهام کاهش عرضه و همچنین عرضه گران محصولات فولاد مبارکه در بازار شنیده می‌شود. در خصوص این موارد باید گفت که مجتمع فولاد مبارکه برای ممانعت از گرانی، میزان عرضه خود را نسبت به مدت مشابه سال اخیر افزایش داده‌است. با این حال، عده‌ای به دنبال خرید مواد اولیه ارزان‌قیمت هستند تا آن را در بازار آزاد با قیمت بیشتر از خرید به فروش برسانند و از این طریق سودهای هنگفتی به جیب بزنند. به این ترتیب، این دسته از افراد با نیت سوء خود به نهادهای بالادستی برای ارزان‌فروشی فولاد مبارکه فشار وارد می‌کنند.
به محض ایجاد نوسانات بازار دلار، این گروه‌ها شروع به ایجاد حواشی می‌کنند تا با خرید محصولات پایین‌قیمت، سود خوبی به جیب بزنند و به این ترتیب رانت ایجاد کنند. از این رو به دلیل نوسانات ارزی اخیر، گروه‌های مذکور به دنبال کسب سود ناشی از فاصله قیمتی ایجاد شده تحت تاثیر نرخ ارز هستند. در صورتی که براساس تولید کشور هیچ کمبودی در حوزه فولاد و مصرف صنایع پایین‌دست وجود ندارد. در حال حاضر، وضعیت معاملات فولاد مطلوب به نظر می‌رسد و در صورتی که رقابتی هم در قیمت‌ها مشاهده می‌شود، ناشی از تقاضایی است که تحت تاثیر کشش به وجود آمده‌است.