امروز : دوشنبه 23 تیر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت ورق گالوانیزه کاشان : 500 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : اعلام شد

قیمت ورق سیاه اکسین اهواز : 700 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 200 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 200 تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در کارخانه : ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : اعلام شد

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه : اعلام شد

قیمت لوله صنعتی : 600 تومان افزایش

قیمت لوله مبلی : 400 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : 450 تومان افزایش

قیمت پروفیل زد : 250 تومان افزایش

قیمت قوطی آهن : 550 تومان افزایش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه : 350 تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : 350 تومان افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 80 تومان افزایش

قیمت میلگرد نیشابور : 200 تومان افزایش افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد سمنان : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

بهبود تقاضا در بازارهای جهانی فولاد

1398/09/16 1
بهبود تقاضا در بازار جهانی فولاد - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، نتایج از برگزاری بیست و دومین کنفرانس آهن و فولاد در خاورمیانه نشان می‌دهد که میزان تقاضای فولاد در 5 سال اخیر افزایش یافته‌است. علت این امر را می‌توان پروژه‌های بزرگ فعالان صنعت فولاد مثل ایجاد زیرساخت در امارات برای نمایشگاه جهانی 2020 و جام جهانی 2022 در قطر دانست. این مسئله…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، نتایج از برگزاری بیست و دومین کنفرانس آهن و فولاد در خاورمیانه نشان می‌دهد که میزان تقاضای فولاد در 5 سال اخیر افزایش یافته‌است. علت این امر را می‌توان پروژه‌های بزرگ فعالان صنعت فولاد مثل ایجاد زیرساخت در امارات برای نمایشگاه جهانی 2020 و جام جهانی 2022 در قطر دانست. این مسئله تبدیل به یک چالش بزرگ برای فولادسازان کشور شده‌است.

طبق بررسی کارشناسان آهن ملل اصفهان، میزان تقاضای فولاد کشور امارات متحده عربی در سال 2019 رشد داشت. این در حالی است که میزان تقاضای این کشور در چهارماهه دوم همین سال به دلیل اتمام پروژه‌های بزرگ، افرایش بهای سنگ‌آهن و تغییرات بازار کاهش یافت. این سیر بازار را پیش از این، مهندس سعید الرمیثی مدیر عامل شرکت دولتی فولاد در امارات، پیش‌بینی کرده‌بود. امارات به همراه دیگر اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس مانند بحرین، کویت، قطر، عربستان و عمان، برای کاهش واردات و  حمایت از تولیدات داخلی، برنامه‌هایی را ارائه کرده‌بود که این مسئله باعث کاهش قیمت فولاد شد.

از جمله برنامه‌هایی که شورای همگاری خلیج فارس ارائه کرد، می‌توان به افزایش تعرفه واردات از 5 درصد به 10 درصد در طی مدت یکسال اشاره کرد. نتایج این برنامه بعد یکسال بررسی می‌شود تا میزان کارآمدی آن مشخص شود. در پی تاثیرات این طرح می‌توان علاوه بر کاهش واردات به صادرات محصولات تولیدکنندگان خاورمیانه‌ای مثل میلگرد، بیلت و مفتول اشاره کرد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در سال 2019 دو تولیدکننده بزرگ مقاطع فولادی مثل قطر و عربستان برای کشورهای آسیایی باشند. احتمال می‌رود که این موضوع در سال 2020 نیز ادامه یابد.

مسئله‌ای که حائز اهمیت است، شرکت حدید سابک به عنوان تنها تولیدکننده نورد گرم در میان سایر کشورها می‌باشد که در عربستان سعودی واقع شده‌است. تولیدکنندگان با توجه به افزایش واردات و همچنین در نظر گرفتن تهدید حمایت‌گرایی، به متنوع کردن محصولات تخت فولای تمایل بیشتری دارند.

در سال 2019  به دلیل مشکلات سیاسی، سیاست‌های حمایتی در مقاصد صادراتی، تضعیف لیر و کاهش تقاضای مصرف‌کننده نهایی محصولات تخت فولادی در ترکیه نتوانست پیشرفت مناسبی داشته‌باشد. با اینکه این کشور گام‌های زیادی در راستای جلوگیری از افزایش واردات برداشته، اما نتیجه چندان چشمگیر نبوده‌است. از اوایل ژانویه 2019 کشور ترکیه برای صنایع نورد و تولیدکنندگان لوله، تعرفه واردات ورق گرم را از 3.5 درصد به 6  درصد افزایش داد. شرکت‌های بازرگانی نیز باید طبق قانون جدید تعرفه 9 درصدی پرداخت کنند. علاوه بر این، تعرفه واردات ورق سرد و گرم، ورق گالوانیزه و ورق‌های رنگی نیز به میزان 7 درصد رشد یافته‌است. در سال 2019 واردات فولاد تخت از اروپا که پیش از این از تعرفه معاف بود، افزایش یافت. به همین دلیل، تولیدکنندگان ترکیه‌ای در مورد این موضوع نگران می‌باشند.


برچسب‌ها:

نظرات

  • محسن نعیمی

    زیرساخت های نمایشگاه Dubai Expo 2020 در امارات متحده عربی، جام جهانی فوتبال 2022 در قطر و بازسازی سوریه و عراق پس از تنش های نظامی در این مناطق از دلایل افزایش تقاضای فولاد در منطقه خاورمیانه می‌باشد.