امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

گرانی و کمبود مواد اولیه در بین نوردکاران

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/05/26 0
گرانی و کمبود مواد اولیه در بین نوردکاران

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز گذشته جلسه ای در خصوص گرانی و کمبود مواد اولیه مابین انجمن نوردکاران و کمیسیون صنایع و معادن صورت گرفت. در آغاز جلسه فولادسازان مدارکی ارایه کردند که تولید نورد در کشور بیش از ۲ میلیون تن نمی باشد. لیکن در ادامه جلسه، اعضای انجمن تاکید فراوانی بر  میزان عرضه در بورس…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در روز گذشته جلسه ای در خصوص گرانی و کمبود مواد اولیه مابین انجمن نوردکاران و کمیسیون صنایع و معادن صورت گرفت.

در آغاز جلسه فولادسازان مدارکی ارایه کردند که تولید نورد در کشور بیش از ۲ میلیون تن نمی باشد. لیکن در ادامه جلسه، اعضای انجمن تاکید فراوانی بر  میزان عرضه در بورس کالا  که یک ششم  از مصرف آنان را تامین می کند، داشتند البته با توجه به ظرفیت تولید ، ماهانه می  بایست ۱میلیون تن شمش نزد آنان قرار بگیرد، که با وجود مصوبه ستاد تنظیم بازار، در ۵ ماه آغازین امسال تنها ۸۵۰ هزار تن مواد اولیه از بورس کالا تحویل نهایی شده و بالغ بر  ۱۵۰ هزار تن خریداری شده هنوز به ایشان تحویل داده نشده است.
در ادامه یکی از اعضای نوردکاران اذعان داشتند: فولادسازان با قیمت گذاری نادرست خود که بالاتر از عرف جهانی می باشد و با عدم نظارت سیاست‌ گذار، صادرات خود را بدون مشکل انجام دادند و نوردکاران به دلیل گران بودن مواد اولیه با مشکلات و چالش‌های بیشماری روبه ‌رو شدند. از این روی عملکرد ایشان را می توان عامل گرانی محصولات فولادی دانست.
طبق گزارش ها، از اوایل امسال تاکنون فولادسازان با ۲۱ % و نوردکاران با ۴۲ % کاهش صادرات مواجه شده‌اند، که سبب گشت تا  نوردکاران توجه بسیاری بر زنجیره‌های پایین دستی محصولات فولادی که در شرایط کنونی در معرض خطر هستند، داشته باشند. چرا که در صورت بی توجهی سیاست گذاران، بخش پایین دست (نوردکاران) توان صادرات و تولید خود را از دست داده و با موج عظیمی از بیکاری کارگران مواجه خواهد شد. بخشی که می تواند با  داشتن مواد اولیه کافی و قیمت گذاری صحیح، محصولات خود را با قیمت عادلانه تر و منطقی تر در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد و ۵ برابر ظرفیت فعلی زمینه صادرات را مهیا کند و باعث رونق اقتصادی گردد.
 علاوه بر این، نمایندگان مجلس نیز در این جلسه  به ناممکن بودن صادرات شمش در فرمت خام اشاره داشته اند و وعده تامین مایحتاج داخلی با قیمت‌گذاری صحیح از طریق بورس کالا  را داده اند  تا در انتها محصولات نهایی  را بتوان آسان تر صادر نمود.