امروز : دوشنبه 18 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

40 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

170 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

250 تومان

کاهش

گرانی فولاد و تاثیر آن بر قیمت خودرو

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/15 0
گرانی فولاد و تاثیر آن بر قیمت خودرو - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای گرانی فولاد و تاثیر آن برا قیمت خودرو، در طی گفت و گویی یکی از کارشناسان حوزه خودرو عنوان کرد که قیمت فولاد در بازار به قیمت ارز بستگی دارد. مادامی که قیمت فولاد رشد پیدا کند، نشان از کاهش ارزش پول ملی در برابر ارز می‌باشد. به این ترتیب،…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای گرانی فولاد و تاثیر آن برا قیمت خودرو، در طی گفت و گویی یکی از کارشناسان حوزه خودرو عنوان کرد که قیمت فولاد در بازار به قیمت ارز بستگی دارد. مادامی که قیمت فولاد رشد پیدا کند، نشان از کاهش ارزش پول ملی در برابر ارز می‌باشد. به این ترتیب، در صورتی که قیمت فولاد رشد پیدا کند، قیمت خودرو نیز رشد می‌یابد.
در صنعت خودروسازی، فولاد به عنوان یک ماده اولیه کاربرد زیادی می‌تواند داشته‌باشد. به دلیل استحکام بالایی که این ماده دارد، بیشترین استفاده را در خودروسازی دارد و در تمام خودروهای جهان از آن بهره گرفته می‌شود.
در ساخت قطعاتی مثل شاسی، چرخ‌ها، ترمزها، سیستم اگزوز، سقف خودرو، موتور، صفحات بدنه، ستون درها و غیره از فولاد استفاده می‌شود. می‌توان گفت که یک خودرو از حجم زیادی از فولاد تشکیل شده‌است. در واقع در یک خودروی معمولی در حدود یک تن و در یک خودروی شاسی‌بلند در حدود هزار و چهارصد کیلوگرم فولاد استفاده می‌شود. علاوه بر این، می‌توان گفت که در ساخت شاسی زیرین و یا شبکه‌ای خودرو و در واقع اسکلت خودرو از این ماده استفاده می‌شود.
در این روزها بازار شاهد رشد قیمت صعودی فولاد می‌باشد. امیرحسن کاکایی، یکی از کارشناسان حوزه خودرو عنوان کرد که در دو سال اخیر، قیمت مواد اولیه خودرو با قیمت جهانی رشد و کاهش داشته‌است. در حال حاضر نیز قیمت مواد اولیه مورد استفاده در ساخت خودرو در حدود 4 برابر شده‌است. با اینکه قیمت مواد اولیه افزایش یافت، اما خودروسازان قیمت خودرو را در زمان مناسب خود افزایش ندادند. این موضوع باعث شد به بدنه صنعت خودرو زیانی چند میلیارد تومانی وارد شود.
او در ادامه افزود که تحریم‌های آمریکا از بیرون تحمیل شده ولی با این حال، توانسته میزان خسارت زیادی به صنعت خودروسازی کشورمان وارد کند. به این ترتیب، حجم زیادی از تولید کاهش یافت.
کاکایی همچنین افزود که در چند ماه اخیر، صنعت خودرو به واسطه تلاش‌هایی که انجام داده، رشد تولید داشته، اما با این وجود باز هم اختلاف زیادی با ظرفیت‌های موجود و میزان تقاضا در بازار دارد. برآوردهای قدیمی از میزان مصرف حاکی از آن هستند که حداقل در حدود 1 میلیون تن و 200 هزار خودرو برای مصرف داخلی نیاز است. با این حال، موضوعی که همواره شاهد آن هستیم این است که در حدود 5 میلیون نفر به سایت‌های پیش‌فروش خودرو ورود می‌کنند، اما 1 و نیم تا 2 میلیون نفر میزان تقاضای سرمایه‌گذاری وجود دارد.
کاکایی اشاره کرد که افزایش قیمت فولاد از دو منظر قابل بررسی است. افزایش قیمت فولاد تأثیری بر قیمت خودرو ندارد، زیرا زیان افزایش قیمت فولاد را خودروساز می‌دهد و معنی آن این است که قیمت فولاد افزایش یافته‌است. این به معنی است که که زیان خودرو‌ساز بیشتر می‌شود. حال خودروساز چقدر توان دارد که این زیان را متحمل شود، بحثی جدا است و ممکن است باعث کاهش ظرفیت شود. فولاد به عنوان یکی از کالاهای پایه‌ای که ارزش آن معمولا بر اساس ریال و ارزش بازار جهانی تعیین می‌شود، درحال‌ حاضر افزایش نرخ داشته است، همانند نرخ ارز، طلا، و قیمت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
وی در نهایت افزود که افزایش قیمت فولاد موقت است و اگر تداوم یابد به معنای کاهش ارزش ریال است و از نظر دیگر افزایش قیمت خودرو به بحث بازار سرمایه‌گذاری مرتبط است.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.