امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

صنایع پایین‎دست فولاد در معرض تعطیلی زودهنگام

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/01 0
صنایع پایین‎دست فولاد در معرض تعطیلی زودهنگام

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تعطیلی صنایع پایین‌دست فولاد، درست زمانی که بازار آهن توانایی اخذ مجوزهای کافی برای واردات و تامین مواد اولیه مورد نیاز خود را نداشته و صنایع پایین‌دست از تامین مواد اولیه مورد نیاز بنگاه تولیدی خود محروم بودند، میزان تقاضای محصولات فولادی با افزایش روبه‌رو شد. این موضوع به طور…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تعطیلی صنایع پایین‌دست فولاد، درست زمانی که بازار آهن توانایی اخذ مجوزهای کافی برای واردات و تامین مواد اولیه مورد نیاز خود را نداشته و صنایع پایین‌دست از تامین مواد اولیه مورد نیاز بنگاه تولیدی خود محروم بودند، میزان تقاضای محصولات فولادی با افزایش روبه‌رو شد. این موضوع به طور قطع می‌تواند به بنگاه‌ها آسیب بزند.
در طی هفته‌های اخیر، قیمت محصولات فولادی با شیب تندی افزایش یافته و این موضوع برای صنایع پایین‌دست بسیار نگران‌کننده می‌باشد.
برخی از کارشناسان بر این باورند که التهابات غیرمنطقی در آخرین معاملات سال جاری، باعث ایجاد تنش به بازار فلزات و مصنوعات فولادی شده‌است. علاوه بر این، یکی از مسائلی که بازار آهن را با تنش مواجه کرده، رشد تقاضای کاذب است.
از طرفی دیگر باید این نکته را مد نظر داشت که تحت تاثیر فشارهای سیاسی و تحریم‌های صورت گرفته توسط دولت آمریکا بر ایران، صنایع داخلی مسیر نوینی برای داخلی‌سازی را در پیش گرفته‌اند‌. علاوه بر این، بازار مصرفی بعضی از محصولات فولادی مثل ورق فولادی دست‌خوش تغییراتی شده و با رشد تقاضا مواجه گشته‌است. این موضوع توسط تولیدکنندگان بزرگی مثل خودرویی‌ها و تولیدکنندگان لوازم خانگی صورت گرفته‌است.
در این روزها فعالان صنعت فولاد از حضور واسطه‌ها و دلالال در بازار معترض‌‌اند. آنان بر این باورند که یکی از عوامل افزایش تقاضای کاذب و رشد نرخ‌ها، حضور دلال‌ها و سفته‌بازها در بازار است. این گروه‌ها همواره در تمامی بازارها حضور دارند و در واقع سود ناشی از رشد قیمت‌ها به جیب آن‌ها می‌رود.
علاوه بر این، باید این نکته ار مدنظر داشت که شرکت‌های فولادی در صنایع بالادستی از رشد نرخ‌ها سود می‌برند و به این ترتیب می‌توانند سودآوری بنگاه خود را مثبت کنند.