امروز : شنبه 28 فروردین 1400

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

افت تقاضا با توجه به قیمت‌های فعلی در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/26 0
افت تقاضا با توجه به قیمت های فعلی در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای افت تقاضا در بازار آهن، در حال حاضر با توجه به داده‌های بنیادین بازار فولاد، روند نوسان نرخ منطقی ارزیابی نمی‌شود. با این حال، مادامی که در بازار فولاد نقدینگی وجود دارد و سرمایه‌های سرگردان وارد بازار می‌شوند، به جز افزایش قیمت راهی باقی نمی‌ماند. این روند عمومی را باید…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای افت تقاضا در بازار آهن، در حال حاضر با توجه به داده‌های بنیادین بازار فولاد، روند نوسان نرخ منطقی ارزیابی نمی‌شود. با این حال، مادامی که در بازار فولاد نقدینگی وجود دارد و سرمایه‌های سرگردان وارد بازار می‌شوند، به جز افزایش قیمت راهی باقی نمی‌ماند. این روند عمومی را باید جدی گرفت، زیرا بسیاری از فعالان غیرحرفه‌ای وارد این حوزه معاملاتی شده‌اند و همین مطلب به معنی افزایش ریسک بازار در کنار اهرم رشد نقدینگی خواهد بود.
از طرف دیگر شتاب بالای رشد قیمت‌ها، مسیر را برای تغییر فاز بازار تسهیل کرده‌است. در صورتی که به هر دلیل ضعف تقاضای موثر از سمت مصرف‌‌کنندگان نهایی خود نمایی بیشتری داشته‌باشد، دورنمای نرخ چندان هم قابل پیش‌بینی نخواهد بود.
با این وجود، خریدهای اخیر اغلب به ‌صورت سنتی صورت گرفته، یعنی خرید این روزها برای فروش در سال آینده بوده و یا حتی مصرف در روزهای پایانی اسفند و اوایل فروردین‌ ماه را توجیه می‌کند. این موارد به‌ صورت کلی تضادهای پنهانی را در بر دارد که هر کدام می‌َتواند جریان‌‌های مختلفی را برای قیمت ‌ها به ارمغان آورد. به همین ترتیب، در شرایطی که اوضاع به‌ شدت پیچیده می‌شود، پتانسیل تحلیل اوضاع نیز محدود شده و تصمیم‌‌گیری دشوارتر از شرایط عادی خواهد بود.
با این حال می‌توان تنها به این نکته بسنده کرد که بازار روزهای افزایشی بزرگی را پشت ‌سر گذاشته که شاید از بضاعت بازار فولاد هم برتر بوده، یعنی داده‌‌های بنیادین در بازار در مسیر عرضه و تقاضا از قیمت‌های فعلی حمایت نمی‌کند، ولی باید فاصله قیمتی بین مصنوعات مختلف همچون ورق، تیرآهن و میلگرد را در نظر داشت که هر چه بهای یک محصول فولادی بالاتر رود، بر سایر بازارهای مشابه نیز اثرگذار خواهد بود و یک مسیر کلی را برای کل قیمت‌ها در بازارهای مختلف فولادی تعیین خواهد کرد؛ امید است که دولت در این مسیر یاریگر مصرف‌کنندگان باشد.