امروز : شنبه 16 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

نوسانات ارز , بهانه‌ای برای رشد قیمت‌ها در بازار آهن

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/09/18 1

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بسیاری از حوزه‌ها شاهد روند صعودی قیمت‌ها هستیم. بازار فولاد نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌است. بررسی کارشناسان نشان می‌دهد مهمترین عاملی که باعث سیر قیمت صعودی قیمت‌ها در بازار شده، نوسانات نرخ ارز می‌باشد. این موضوع بهانه لازم برای رشد قیمت‌ها در بازار آهن را به خوبی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بسیاری از حوزه‌ها شاهد روند صعودی قیمت‌ها هستیم. بازار فولاد نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌است.

بررسی کارشناسان نشان می‌دهد مهمترین عاملی که باعث سیر قیمت صعودی قیمت‌ها در بازار شده، نوسانات نرخ ارز می‌باشد. این موضوع بهانه لازم برای رشد قیمت‌ها در بازار آهن را به خوبی فراهم کرده‌است. شواهد نشان می‌دهد که حجم معاملات اخیر توسط فولادسازان و عرضه‌کنندگان رضایت‌بخش بوده‌است و حجم اختصاص یافته شمش به بازارهای صادراتی تا نزدیک به دو ماه دیگر، پیش‌فروش شده‌اند.

آمارها حاکی از آن است که این روزها بیشتر تمرکز و توجه دولت به صادرات غیرنفتی و ارز برگشتی حاصل از صادرات این کالاها مثل فولاد می‌باشد. این مسئله باعث شده با توجه به تحریم‌های نفتی موجود، دست فولادسازان به میزان زیادی در کاهش سهمیه تخصیص‌یافته به بازار داخلی باز باشد. همین موضوع منجر به شدت گرفتن نوسانات افزایشی بازار داخلی شده‌است.

با وجود شرایط نابسامان بازار، برخی از فولادسازان نیز از سیر صعودی ارز حمایت کرده و عنوان می‌کنند که کمبود مواد اولیه مانند آهن اسفنجی و قراضه آهن عامل اصلی رشد قیمت‌ها در بازار آهن است. علاوه بر این، آن‌ها ادعا دارند که فولادسازان بزرگ به تامین مواد اولیه آنان توجهی ندارند و تمرکزشان بیشتر بر بازار صادرات است تا تامین مواد اولیه.

در هر صورت در شرایط کنونی، علی رغم همه مشکلات موجود، عامل اصلی افزایش قیمت‌ها همین دسته از فولادسازان هستند. آن‌ها با بالا بردن قیمت شمش در بورس کالا، باعث  تحریک روزانه حوزه نورد بخش خصوصی می‌شوند.


نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.