امروز : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت شمش فولادی:  

150 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

50 تا 150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

150 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

بحران رشد قیمت سنگ آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ۰
بحران رشد قیمت سنگ آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در بررسی صورت ‌های مالی شرکت ‌ها برای تصمیم‌ گیری خرید، یکی از فاکتورهای مهم، بررسی بهای تمام شده کالای فروش رفته است. این آیتم از سه بخش مواد اولیه، دستمزد و سربار تشکیل می ‌شود. برای بررسی مواد اولیه مصرفی پر اهمیت ترین مساله، توجه به نرخ مربوط به مواد اولیه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در بررسی صورت ‌های مالی شرکت ‌ها برای تصمیم‌ گیری خرید، یکی از فاکتورهای مهم، بررسی بهای تمام شده کالای فروش رفته است. این آیتم از سه بخش مواد اولیه، دستمزد و سربار تشکیل می ‌شود. برای بررسی مواد اولیه مصرفی پر اهمیت ترین مساله، توجه به نرخ مربوط به مواد اولیه مصرفی شرکت‌ هاست. به طور مثال، در شرکت‌ های فولادی و سنگ آهنی، آن دسته از شرکت ‌هایی که مواد اولیه خود را از خارج شرکت می ‌خرند، نرخ مواد اولیه شان به نرخ بیلت و سنگ آهن و دلار بستگی دارد. 

درمورد شرکت‌ های اوره ای، مواد اولیه مصرفی شان عمدتا خوراک گازی است و البته به دلار نیز وابسته هستند. شرکت‌ های متانولی نیز مانند زاگرس خوراک گازی مصرف می ‌کنند اما شرکتی مانند پتروشیمی جم، عمدتا برش سبک و اتان مصرف می ‌کنند اما در همان گروه پلیمر شرکتی مانند مارون عمدتا از گاز طبیعی استفاده می‌ کند. یکی از دلایل مهم این  موضوع، بررسی مواد اولیه مصرفی شرکت‌ ها است که می‌ تواند کمک کند تا روند سودآوری شرکت را بررسی کنیم. در حالی که این روزها بحث نرخ ‌گذاری و عرضه محصولات فولادی در بورس کالا داغ است، برای مثال، با عرضه سنگ آهن در بورس کالا، ضریب نرخ سنگ آهن نسبت به بیلت افزایش پیدا می کند. این نسبت در حال حاضر تقریبا نصف ضریب جهانی است.

 در نتیجه، در سمت هزینه برای شرکت ‌هایی که مصرف‌ کننده سنگ آهن هستند، این افزایش با نتیجه منفی همراه است. نکته دیگری که می‌ توان در تحلیل مواد اولیه مصرفی به آن توجه کرد، ترکیب استفاده از انواع مواد اولیه مصرفی است. زمانی که در تولید یک محصول می ‌توان از چند ماده اولیه متفاوت استفاده کرد، نرخ مواد اولیه و دسترسی به آن ها فاکتورهایی هستند که نسبت استفاده از هر ماده مصرفی را برای شرکت ها مشخص می کنند.

هزینه دستمزد و سربار شرکت ها نیز نیاز به بررسی دارند. هزینه استهلاک نیز در بخش سربار وجود دارد که در صورت نداشتن طرح توسعه، تقریبا ثابت است مگر اینکه روش محاسبه استهلاک شرکت غیرخطی باشد. سایر هزینه ها با توجه به ماهیتشان باید بررسی شوند که معمولا از تورم اثر می ‌پذیرند. بررسی هر کدام از این فاکتورها در کنار یکدیگر به تصمیم‌ گیری برای خرید یا عدم خرید یک شرکت کمک می ‌کند.