امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

بازار سنگ آهن جهان تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/02/31 0
بازار سنگ آهن جهان تحت تاثیر ویروس کرونا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها شرایط کلی جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا از وضعیت مناسبی برخوردار نمی باشد. در این خصوص می توان به صنعت معدن و صنایع معدنی اشاره کرد که این حوزه به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. بخش بزرگی از معادن در کلیه نقاط جهان رو به…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها شرایط کلی جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا از وضعیت مناسبی برخوردار نمی باشد.

در این خصوص می توان به صنعت معدن و صنایع معدنی اشاره کرد که این حوزه به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته است. بخش بزرگی از معادن در کلیه نقاط جهان رو به تعطیلی رفته است.

طبق بررسی کارشناسان ما، Fitch Solution در تازه ترین گزارش خود که وضعیت تولید و مصرف مواد معدنی را در این بحران کرونا و در سال 2020 را مورد بازنگری قرار داده و بر همین اساس وضعیت مناسبی را در طی هفته های آینده نیز پیش بینی نمی کند.

بر اساس پیش بینی تحلیل گران این مجموعه، در سال 2020 قیمت سنگ آهن در حدود هر تن 85 دلار ثابت خواهد ماند. طبق این تحقیق با اینکه شیوع ویروس کرونا در همه بخش ها در بازار آهن باعث کاهش قیمت محصولات فولادی شده، اما در بخش سنگ آهن منجر به تغییرزیادی نشده است.

در سال 2019 پس از ثبت میانگین قیمت حدود 90.4 دلار برای هر تن، در سال گذشته قیمت سنگ آهن به طور متوسط به 83.5 دلار برای هر تن دست یافت.

در حال حاضر قیمت این کالا به سطح 81.5 دلار برای هر تن رسیده، اما هنوز بازار قیمت این کالا واضح نیست و در وضعتی معلق به سر می برد.

در ادامه فیچ سولوشن بر این باور است که در صورتی که میزان تولید فولاد در چین افزایش یابد، قیمت ها نیز بهبود می یابند.

با این وجود بسیاری از تحیل گران پیش بینی کرده اند که سنگ آهن در چند کشور با کاهش قیمت همراه شود.

فیچ پیش بینی می کند که تولید سنگ آهن پیش از شروع سال جدید 0.8 درصد افزایش می یابد.

این درحالی است که پیش از این عددی معادل 4.7 درصد برای تولید این بخش پیش بینی شده بود.

در واقع اعلام محدودیت‌ها و در مواردی قرنطینه عمومی در بعضی از کشورها به دلیل شیوع ویروس کرونا منجر به این تغییرات در پیش بینی‌ها شده است.

عرضه سنگ آهن در معادن کانادا، آفریقای جنوبی، پرو و هند به دلیل اعلام تعطیلی سراسری تحت تاثیر قرار گرفته، همچنین در استرالیا و برزیل تغییرات فصلی تاثیرهایی در این زمینه داشته است.

در عین حال سنگ آهن داخلی چین، تحت تاثیر مسائل لجستیکی باعث افزایش موقت تقاضای سنگ آهن در بازارهای ساحلی در این کشور شده است.در بخش تقاضا، تحلیل‌گران انتظار دارند که تولید مقتدر فولاد بتواند تقاضای سنگ آهن و قیمت‌های پشتیبانی را حفظ کند.

در ادامه بر اساس تحلیل فیچ، تولید فولاد چین در بخش Q120، به طور متوسط 3.6 درصد به صورت سالانه افزایش داشته است. این در حالی است که در سال 2019 این رقم معادل 7.7 درصد بوده و انتظارها حاکی از آن است که در تولید  H220 هم در سال جاری به طور متوسط 5 درصد افزایش سالانه داشته باشیم.

گفتنی است بر این اساس تقاضای فولاد Q220 در اروپا کاهش خواهد یافت. این موضوع به خودی خود می تواند منجر شود که میزان تقاضا برای سنگ آهن کاهش یابد.