امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

بررسی میزان تعادل عرضه و تقاضا

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/05/13 0
بررسی میزان عرضه و تقاضا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، موازی با شیوع ویروس کرونا میزان تولید فولاد بر اساس آمارهای ارائه شده با رشد همراه بوده است. طبق آمارهای ارائه شده در ماه‌ های سپری شده سال‌ جاری تولید فولاد با وجود شیوع ویروس کرونا رشد داشته است، در مقابل صادرات این محصولات تحت تأثیر مسدود شدن مرز کشورهای همسایه و…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، موازی با شیوع ویروس کرونا میزان تولید فولاد بر اساس آمارهای ارائه شده با رشد همراه بوده است. طبق آمارهای ارائه شده در ماه‌ های سپری شده سال‌ جاری تولید فولاد با وجود شیوع ویروس کرونا رشد داشته است، در مقابل صادرات این محصولات تحت تأثیر مسدود شدن مرز کشورهای همسایه و محدودیت‌های دیگر با افت همراه شده است. اما آمار نشان می‌دهد که محصولاتی که از صادرات جامانده‌اند وارد بازار داخل هم نشده‌اند.

بر اساس آمارها طی سه ماهه نخست سال ۹۹ یک میلیون و ۴۱ هزار تن شمش شامل بیلت و بلوم و اسلب به بازارهای هدف صادراتی ارسال شده است، درحالی که این رقم در بهار سال گذشته یک میلیون و ۴۲۵ هزار تن بود و بدین ترتیب میزان صادرات ۲۶/۹ درصد افت کرده است. در نقطه مقابل عرضه، شاهد افزایش شدید میزان تقاضا هستیم که به‌ دلیل رشد نرخ ارز و پیش ‌بینی فعالان از تداوم این روند درماه‌ های آتی شکل گرفته است. بررسی روند تقاضا برای شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا بیانگر آن است که در ۴ ماه ابتدایی سال جاری در مجموع برای ۸۹۹ هزار و ۷۰۰ تن عرضه، برابر ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تقاضا به ثبت رسید که به این ترتیب میزان تقاضا ۲.۵ برابر عرضه بوده است.

البته تولیدکنندگان اعتقاد دارند که تقاضای غیر واقعی و سفته بازانه دلیل اصلی افزایش چشمگیر برای خرید محصولات فولادی بوده است. تقاضای غیر واقعی که به اعتقاد برخی از کارشناسان بخشی از آن از طریق سامانه بهین یاب و خلأهای موجود در آن وارد بازار می‌شود. طبق آمارهای موجود از ۲۸ میلیون تنی که در سال گذشته تولید شده حدود ۱۸ میلیون تن در داخل مصرف شده است و بدین ترتیب این صنعت با مازاد ۱۰ میلیون تنی روبه‌رو بوده است. در همین زمینه برخی از کارشناسان معتقدند که تولیدکننده‌ها برای جبران کاهش درآمدهای صادراتی خود از عرضه محصول به بازار خودداری کرده‌اند تا قیمت افت نکند.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.