امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

اخبار آهن آلات

بررسی مختصری از وضعیت بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/04/12 0
بررسی مختصری از وضعیت بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در اکثر کشورهای دنیا صنایع معدنی از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند، زیرا این صنایع تاثیرمنحصر به فردی در توسعه اقتصادی، ارزش آفرینی، رشد تولید ناخالص ملی، اشتغال زایی و همچنین بهبود سایر مولفه های اقتصادی کشور دارند. به نظر می رسد که صنعت فولاد با تکیه بر ذخایر غنی معدنی و…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در اکثر کشورهای دنیا صنایع معدنی از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند، زیرا این صنایع تاثیرمنحصر به فردی در توسعه اقتصادی، ارزش آفرینی، رشد تولید ناخالص ملی، اشتغال زایی و همچنین بهبود سایر مولفه های اقتصادی کشور دارند.

به نظر می رسد که صنعت فولاد با تکیه بر ذخایر غنی معدنی و منابع عظیم انرژی از مزیت های متعددی در کشور ما برخودار می باشد. علاوه بر این، تاثیر به سزایی بر توسعه اقتصادی کشور دارد.

دولت می‌تواند با جلوگیری از خام‌فروشی و پشتیبانی از بهره‌برداری معادن غیرفعال گامی مثبت در مسیر تامین خوراک اولیه صنایع تولیدی بردارد. در ادامه با بکارگیری سیاست‌های لازم برای جلوگیری از ورود کالاهای قابل تولید در کشور به‌ویژه محصولات توسعه‌ای کشور، اختصاص ارز و تخصیص یارانه‌های کمکی به صنایع برای تأمین مواد اولیه، در راستای پیشبرد تولید و بکارگیری نیروی کار داخلی، از فعالیت صنایع حمایت کند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان عدم‌توازن حاکم بر زنجیره تولید را نخستین چالشی دانست که فعالیت در صنعت فولاد را با دشواری روبه‌رو می‌کند. با توجه به برنامه‌های صنعت فولاد در چشم‌انداز ۱۴۰۴، باید اذعان کرد که این زنجیره به‌شدت نامتوازن است؛ یعنی با تحقق ظرفیت‌های فولادی برنامه‌ریزی شده، با کمبود کنسانتره و گندله روبه‌رو خواهیم شد.
دومین چالش پیش‌روی این صنعت در دل بازار محصولات آن نهفته است و به‌طور کلی، شامل دخالت‌های دستوری در روند عرضه و تقاضا در بازار محصولات می‌شود. این دخالت‌ها از سوی سیاست‌گذاران دولت به صنعت تحمیل شده است، بنابراین با تغییرات بنیادی در وزارت صنعت، معدن و تجارت و نگاه واقع‌بینانه می‌توان به تداوم اصلاح روند نادرست گذشته خوشبین بود. الزام شرکت‌های تولیدی به رعایت حدود خاص برای عرضه و وضع محدودیت بر مکانیسم بازار همواره موجب ایجاد رانت در بازار می‌شود و سود فعالیت شرکت‌های فولادی را به جیب عده خاصی روانه می‌کند. در چنین شرایطی، رهاسازی بازار و اجازه دادن به عملکرد عرضه و تقاضا و اعتماد دولت به تولیدکنندگان، بازار را به سمت تعادل می‌کشاند.