امروز : جمعه 15 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

بررسی دلایل بی ثباتی بازار آهن در این روزها

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/04/25 0
بررسی دلایل بی ثباتی بازار آهن در این روزها

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تلاش برای رشد عرضه ها در کنار شنیده هایی مبنی بر ورود دستگاه های نظارتی به بازار فولاد در نهایت موجب شد ۱۱۱ تن عرضه شمش در روز گذشته در رینگ معاملاتی بورس کالا ثبت شود که یک رقم معنی دار و برجسته به شمار می رود و همین نکته به تنهایی…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، تلاش برای رشد عرضه ها در کنار شنیده هایی مبنی بر ورود دستگاه های نظارتی به بازار فولاد در نهایت موجب شد ۱۱۱ تن عرضه شمش در روز گذشته در رینگ معاملاتی بورس کالا ثبت شود که یک رقم معنی دار و برجسته به شمار می رود و همین نکته به تنهایی می تواند جریان غالب در بازار را تغییر دهد. عقبگرد بازار میلگرد هم به وضوح تاثیر این رخداد را بر بازار فولاد نشان داد و این شرایط آن هم در وضعیتی که فعالیت های وزارت صمت اثر خاصی بر مدیریت قیمتی بازار بر جای نگذاشته نشان می دهد باید بورس کالا را قرارگاه اصلی مدیریت بازار به شمار آورد.

مدیریت بازار از مسیر سازوکارهای اقتصادی به جای مداخله دستوری بهترین شیوه بازگشت آرامش قیمتی به بازار فولاد است که به جای اعمال سقف رقابت عملکرد درخشانی از خود بر جای می گذارد. چون شیوه مدیریت بازار از مسیر صحیحی عبور کرده می توان انتظار تغییر فاز بنیادین بازار فولاد را مطرح کرد. قیمت های فعلی هم به قدری بالا رفته که ناخودآگاه امکان تعدیل نرخ را در ذات خود نهفته دارند.

از این رو پس از یک دوره ۳ هفته ای که عوامل مختلفی از جمله افزایش بی قاعده نرخ ارز، پیش بینی رشد تورمی و عدم تایید ۲ مرتبه ای بخش اعظم معاملات شمش فولاد در رینگ معاملاتی بورس کالا التهابات شدید برای شمش در بازار را رقم زد به نحوی که بهای این محصول در بازار آزاد به نرخ ۱۰ هزار تومان که رقمی بیش از قیمت جهانی با احتساب دلار آزاد است رسید، رینگ معاملاتی بورس کالا در چهارمین عرضه شمش فولادی در تیر ماه شاهد عرضه قابل توجهی محصول با شرایط جدید بود. عدم ثبات عرضه، نبود قانون الزام تولیدکنندگان برای عرضه شمش در رینگ معاملاتی بورس کالا و بی توجهی برخی مسوولان برای نظارت بر کاهش عرضه ها از مهم ترین دلایل بی ثباتی در این بازار است و نقد به وزارت صمت و شیوه فعالیت آن به تفصیل مورد بحث قرار گرفت.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.