امروز : شنبه 2 مرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

اثرات عرضه مواد اولیه در بورس

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/09/13 ۰
اثرات نوسانات مواد اولیه در بورس

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در حالی ‌که قرار بود شیوه‌ نامه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اول آذر ماه اجرایی شود، اما همچنان بحث بر سر مواد مختلف این شیوه ‌نامه میان بخش‌ های مختلف زنجیره فولاد ادامه دارد. ورود به بورس ‌کالا و تعیین قیمت در این بازار فارغ از ضرایب دستوری را امری مثبت…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در حالی ‌که قرار بود شیوه‌ نامه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اول آذر ماه اجرایی شود، اما همچنان بحث بر سر مواد مختلف این شیوه ‌نامه میان بخش‌ های مختلف زنجیره فولاد ادامه دارد. ورود به بورس ‌کالا و تعیین قیمت در این بازار فارغ از ضرایب دستوری را امری مثبت تلقی می‌ کند که می ‌تواند به توسعه متوازن در زنجیره منجر شود؛ اما بخش میانی زنجیره الزام عرضه کل محصول تولیدی در بورس‌ کالا در عین کاهش قیمت پایه را به زیان واحدها دانسته و شائبه توزیع رانت را مطرح می ‌کند.

بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، درخصوص شیوه‌ نامه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: درحالی‌که این شیوه‌ نامه نکات مثبتی دارد اما ایراداتی نیز به آن وارد است. طبیعتا تهیه‌ کنندگان این شیوه ‌نامه از ایرادات احتمالی که برخی مواد این شیوه‌ نامه در آینده می ‌تواند در بازار فولاد کشور رقم بزند بی ‌خبر بوده ‌اند. به این ترتیب بیان این ایرادات می ‌تواند به مسئولان در تصمیم ‌گیری بهتر کمک کند.

وی در ادامه اشاره کرد که یکی از موارد مطرح شده در این شیوه ‌نامه، برداشتن کف عرضه و الزام تمامی تولیدکنندگان به عرضه تمامی محصولات تولیدی خود در بورس کالا است. همانطور که مستحضرید، سالانه در کشور حدود ۲۰ میلیون تن شمش فولاد تولید می ‌شود. این در حالی است که میزان نیاز سالانه بازار داخل به انواع میلگرد به‌ عنوان پرکاربردترین مقاطع طویل فولادی در کشور به چیزی نزدیک به ۷ میلیون تن می ‌رسد. درعین حال حدود ۳/۵ میلیون تن از انواع مقاطع طویل مورد نیاز بازار داخل توسط شرکت ‌های بزرگی مانند ذوب آهن و فولاد خراسان تولید می ‌شود که خود، تولیدکننده شمش فولادی نیز هستند و درواقع برای خرید مواد اولیه خطوط تولید در رقابت برای خرید شمش شرکت نمی‌ کنند.

سبحانی در ادامه گفت که به این ترتیب تولیدکنندگان مقاطع فولادی کشور سالانه تنها به ۳/۵ میلیون تن شمش فولاد برای تامین نیاز بازار داخل نیاز دارند. الزام به عرضه تمامی شمش فولادی در کشور در بورس کالا برای تامین نیاز ۳/۵ میلیون تنی واحدهای نوردی جای تعجب دارد. اجرایی شدن این الزام باعث می‌ شود که پس از این همواره شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا با نرخ پایه معامله شود و هیچ رقابتی برای خرید وجود نداشته باشد.