امروز : چهارشنبه 30 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : 100 تومان کاهش

قیمت انواع لوله : ثابت و برخی 50 تا 300 تومان کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان : 800 تومان کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 500 تومان کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش : ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 900 تومان کاهش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : اعلام شد

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان : 1000 تومان کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 530 تومان کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر : 100 تا 900 تومان کاهش

قیمت میلگرد هشترود : 450 تا 900 تومان کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب : 100 تومان کاهش

قیمت میلگرد شاهرود : 900 تا 950 تومان کاهش

قیمت میلگرد حسن رود : 400 تا 500 تومان کاهش

قیمت میلگرد اردبیل : 500 تومان کاهش

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان : 530 تومان کاهش

قیمت میلگرد راد همدان : 500 تومان کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 720 تومان کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 400 تا 500 تومان کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

عرضه و تقاضا، راهی برای تنظیم بازار آهن

1399/06/29 0
عرضه و تقاضا راهی برای تنظیم بازار

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بسیاری از اقتصاد دانان و تحلیلگران بازار بر این باورند که یکی از اصلی ترین راه حل های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می شود و به همین دلیل تولیدکنندگان برای ارتقای…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بسیاری از اقتصاد دانان و تحلیلگران بازار بر این باورند که یکی از اصلی ترین راه حل های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می شود و به همین دلیل تولیدکنندگان برای ارتقای کیفی محصولاتشان و افزایش قدرت رقابت در بازار تلاش می کنند و همین مساله به بهبود کیفی محصولات و کاهش قیمت آن ها کمک می کند. شایان ذکر است در چنین شرایطی اقتصاد بسیار شفاف عمل می کند و این مساله به ارتقای راندمان آن کمک می کند. اگر با بخش خصوصی در رابطه با مشکلات آن ها در حوزه تولید و صادرات صحبت کنیم، تقریبا در یک نکته اتفاق نظر وجود دارد و آن هم عدم دخالت دولت در بازار است. اتفاقی که در صورت تحقق می تواند ضمن جلوگیری از ایجاد رانت، شرایط را به سمت کیفی سازی پیش ببرد.

ایزد پناه مدیرعامل شرکت هفت الماس، در رابطه با مشکلات صنعت فولاد اشاره کرد که بر اساس اصل ۴۶ و ۴۷ قانون اساسی هر کس مالک حاصل کسب و کار خویش است و هیچ کس نمی تواند به عنوان مالکیت نسبت به کسب و کار خود امکان کسب و کار را از دیگری سلب کند، اما امروز با توجه به قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار در بخش فولاد این اصول اولیه زیر سوال رفته است. وی می افزاید: در یک بازار سالم باید قیمت ها واقعی و براساس عرضه و تقاضا تعیین شود و از طرفی برای خریدار و فروشنده شفاف باشد. همچنین مالک باید حق فروش کالایی را که نسبت به آن مالکیت دارد، داشته باشد اما این شرایط در بازار فولاد حکم فرما نیست. متاسفانه هم اکنون علاوه بر انحصارگرایی در بخش فروش، همین انحصار را در بخش خریداران هم شاهد هستیم و همه نمی توانند به هر میزان خرید کنند.
متاسفانه این وضعیت ضمن سرکوب تقاضا باعث شده تا فضا به سمت کوپنی کردن پیش برود، به گونه ای که امروز شاهد خرید و فروش این کوپن ها در بازار فولاد هستیم که قطعا باعث ایجاد فساد و سرکوب تولید می شود. 

نکته مهم دیگر این است که باید از ابزارهای لازم مانند چک، اعتبار اسنادی و غیره در بازار استفاده شود. اینکه صرفا براساس پیش فروش و به صورت نقد اتفاق بیفتد، به بازار آسیب می زند و متاسفانه ما در حال حاضر حتی چیزی به نام اوراق بهادار یا ابزار مشتقه در صنعت فولاد نداریم.