امروز : شنبه 2 مرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

عرضه و تقاضا، راهی برای تنظیم بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/06/29 ۰
عرضه و تقاضا راهی برای تنظیم بازار

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بسیاری از اقتصاد دانان و تحلیلگران بازار بر این باورند که یکی از اصلی ترین راه حل های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می شود و به همین دلیل تولیدکنندگان برای ارتقای…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بسیاری از اقتصاد دانان و تحلیلگران بازار بر این باورند که یکی از اصلی ترین راه حل های مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اقتصاد آزاد و بهره گیری از آن است. در این اقتصاد قیمت ها توسط عرضه و تقاضا و عوامل بازار تعیین می شود و به همین دلیل تولیدکنندگان برای ارتقای کیفی محصولاتشان و افزایش قدرت رقابت در بازار تلاش می کنند و همین مساله به بهبود کیفی محصولات و کاهش قیمت آن ها کمک می کند. شایان ذکر است در چنین شرایطی اقتصاد بسیار شفاف عمل می کند و این مساله به ارتقای راندمان آن کمک می کند. اگر با بخش خصوصی در رابطه با مشکلات آن ها در حوزه تولید و صادرات صحبت کنیم، تقریبا در یک نکته اتفاق نظر وجود دارد و آن هم عدم دخالت دولت در بازار است. اتفاقی که در صورت تحقق می تواند ضمن جلوگیری از ایجاد رانت، شرایط را به سمت کیفی سازی پیش ببرد.

ایزد پناه مدیرعامل شرکت هفت الماس، در رابطه با مشکلات صنعت فولاد اشاره کرد که بر اساس اصل ۴۶ و ۴۷ قانون اساسی هر کس مالک حاصل کسب و کار خویش است و هیچ کس نمی تواند به عنوان مالکیت نسبت به کسب و کار خود امکان کسب و کار را از دیگری سلب کند، اما امروز با توجه به قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار در بخش فولاد این اصول اولیه زیر سوال رفته است. وی می افزاید: در یک بازار سالم باید قیمت ها واقعی و براساس عرضه و تقاضا تعیین شود و از طرفی برای خریدار و فروشنده شفاف باشد. همچنین مالک باید حق فروش کالایی را که نسبت به آن مالکیت دارد، داشته باشد اما این شرایط در بازار فولاد حکم فرما نیست. متاسفانه هم اکنون علاوه بر انحصارگرایی در بخش فروش، همین انحصار را در بخش خریداران هم شاهد هستیم و همه نمی توانند به هر میزان خرید کنند.
متاسفانه این وضعیت ضمن سرکوب تقاضا باعث شده تا فضا به سمت کوپنی کردن پیش برود، به گونه ای که امروز شاهد خرید و فروش این کوپن ها در بازار فولاد هستیم که قطعا باعث ایجاد فساد و سرکوب تولید می شود. 

نکته مهم دیگر این است که باید از ابزارهای لازم مانند چک، اعتبار اسنادی و غیره در بازار استفاده شود. اینکه صرفا براساس پیش فروش و به صورت نقد اتفاق بیفتد، به بازار آسیب می زند و متاسفانه ما در حال حاضر حتی چیزی به نام اوراق بهادار یا ابزار مشتقه در صنعت فولاد نداریم.