امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

عرضه سنگ آهن در بورس کالا

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1400/01/14 0
عرضه سنگ آهن در بورس کالا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بعد از گذشت چند نوبت عرضه و معامله سنگ آهن در بورس کالای ایران با قدیر قیافه عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن و نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در رابطه با ضرورت عرضه سنگ آهن در بورس کالا گفت و گویی صورت گرفته که در ادامه به آن می پردازیم. قدیر قیافه در رابطه با…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بعد از گذشت چند نوبت عرضه و معامله سنگ آهن در بورس کالای ایران با قدیر قیافه عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن و نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در رابطه با ضرورت عرضه سنگ آهن در بورس کالا گفت و گویی صورت گرفته که در ادامه به آن می پردازیم.

قدیر قیافه در رابطه با ضرورت عرضه سنگ آهن در بورس کالا بیان کرد که این موضوع از حدود پنج سال پیش مطرح بود و در این رابطه مذاکرات متعددی صورت گرفت که در آن از ضروری بودن ورود معدنی ها به خصوص نهادهای تولیدی از جمله سنگ آهن در زنجیره ارزش فولاد مطرح شد و حتی اقدامات مثبتی با همکاری بورس کالا و انجمن سنگ آهن صورت گرفت اما با وجود میل به دخالت در اقتصاد و بازار در بین سیاست گذاران این اقدامات متاسفانه در سال های گذشته نافرجام باقی ماند. 

در حالی که عرضه بورسی هر کالای تولیدی سبب شفافیت، روان شدن معاملات، ضمانت اجرای قرارداد و کشف قیمت واقعی خواهد شد و سنگ آهن نیز از این موضوع مستثنی نیست. که می توان گفت ورود سنگ آهن به بورس کالا به سود تمام ذی ‌نفعان این بخش در بالادست شامل معدن‌ کاران، تولیدکنندگان سنگ آهن کنسانتره و هم به سود صنایع پایین‌ دستی است، زیرا می‌ توانند به‌ موقع نیاز خود را از بورس کالا و در شرایط کاملا رقابتی و شفاف تامین کنند که خوشبختانه هم اکنون بر لزوم عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس تاکید می شود. 

وی در مورد مشکلات موجود در بازار سنگ آهن نیز ذکر کرد که یکی از مشکلات فعالان بازار سهمیه‌ بندی‌هایی است که دولت در حوزه سنگ آهن، کنسانتره و حتی آهن اسفنجی انجام داد که سود و حتی نتیجه عملی ندارد که نشان دهنده آن است که دخالت دولت‌ها در بازارها، انحصاری ناعادلانه ایجاد می ‌کند و خواسته ما در این مورد این است که کشف قیمت عادلانه باید در کل زنجیره شکل بگیرد تا سود متوازن در زنجیره ایجاد شود.