امروز : دوشنبه 18 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

100 تومان

افزایش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان مجددا

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

60 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

500 تومان نسبت به روز شنبه

کاهش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

عرضه قطره چکانی مقاطع فولادی

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/08/25 0
عرضه قطره چکانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، رئیس هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران درباره خریداری نشدن شمش توسط نوردکاران در معاملات بورس کالا توضیح داد که بورس کالا در انحصار فولادسازان مدیریت می‌ شود و ادبیات این سازمان به ادبیات دیکتاتوری تبدیل شده است. این در حالی است که هنوز فولادسازان، شمش خریداری ‌شده یک ماه گذشته از…


بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، رئیس هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران درباره خریداری نشدن شمش توسط نوردکاران در معاملات بورس کالا توضیح داد که بورس کالا در انحصار فولادسازان مدیریت می‌ شود و ادبیات این سازمان به ادبیات دیکتاتوری تبدیل شده است.

این در حالی است که هنوز فولادسازان، شمش خریداری ‌شده یک ماه گذشته از بورس کالا توسط نوردکاران را به آن ها تحویل نداده ‌اند و نهادهای نظارتی وزارت صمت نیز هیچ نقشی در بازار ندارند. از آغاز آبان ماه فولادسازان و نوردکاران قیمت شمش و میلگرد را در بورس کالا به صورت داوطلبانه کاهش داده ‌اند، اما عرضه هیچکدام از این محصولات، با استقبال رو به ‌رو نشده است. در این میان، گفته می ‌شود ساز و کار بورس به گونه‌ ای پیش می‌ رود که مانع کاهش قیمت ها می باشد. از سویی دیگر، با وجود عرضه نسبتا مطلوب شمش در دو هفته گذشته، نوردکاران مواد اولیه خود را در بورس کالا نخریده‌ اند و همین مساله ابهامات زیادی درباره اعتراضات پیشین تولیدکنندگان مقاطع فولادی نسبت به عرضه قطره‌ چکانی شمش ایجاد کرده است.

احمد رضوی نیک، رئیس هیات مدیره انجمن نوردکاران کشور درباره نحوه عرضه و خریداری شمش در بورس کالا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که شما باید به پشت پرده معاملات بورس کالا توجه داشته باشید، وگرنه نوردکاران به چه قیمتی باید شمش را خریداری کنند، وقتی که به آن ها اجازه عرضه در بورس کالا داده نمی ‌شود؟ بورس کالا عملا به دست مافیای فولاد افتاده است، چراکه وقتی قیمت کف بازار شمش ۱۰ هزار تومان است، فولادسازان قیمت را با اجازه خود بالا می ‌برند. همچنین در شرایطی که این تولیدکنندگان، شمش فروخته شده یک ماه پیش را که با قیمت بالا به نوردکاران عرضه کرده بودند، هنوز تحویل نداده ‌اند، نمی ‌توان انتظار داشت که تولیدکنندگان مقاطع فولادی میلگرد و تیرآهن خود را با قیمت پایین‌ ترعرضه کنند. وی افزود که برخی نوردکاران برای عرضه در بورس کالا اقدام کردند، اما بورس به آن‌ ها اجازه عرضه را نداد و بهانه آورد که این شرکت‌ ها کف عرضه را رعایت نکرده‌ اند. این در حالی است که برخی شرکت ‌های کوچک در شرایطی که شمش به قدر کافی به دستشان نمی ‌رسد، اصلا نمی ‌توانند به میزان کف عرضه تعیین‌ شده تولید داشته باشند. حال این سؤال پیش می ‌آید که وقتی بورس کالا به نوردکاران اجازه عرضه در بورس را نمی‌ دهد و قیمت‌ ها را به صورت دلخواه بالا می ‌برد، چگونه می‌ توان توقع داشت که تولیدکنندگان میلگرد، شمش‌ های گران ‌قیمت عرضه‌ شده در بورس کالا خریداری کنند؟

رئیس هیات مدیره انجمن نوردکاران با اشاره به جلوگیری بورس کالا از عرضه واحدهای کوچک نوردی عنوان کرد: در شرایطی که یکی از واحدهای کوچک ما که قصد عرضه ۱۱۰ تنی در بورس داشت، بورس کالا اجازه عرضه را به آن واحد را نداد، این در حالی است که تعهد چنین واحدهای کوچکی که حداکثر ۱۰۰ تن شمش از بورس کالا تهیه کرده ‌اند، فقط ۶۰ تن است و متاسفانه وقتی این شرکت ها حتی قصد عرضه بیشتر در بورس را دارند نیز جلوی کارشان گرفته می‌ شود. ما معتقدیم بورس کالا باید بسته‌ های حمایتی برای چنین کارخانه ‌های کوچکی در نظر بگیرد تا این گونه واحدها که بدهکاری بانکی دارند، ورشکسته نشوند.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.