امروز : چهارشنبه 25 تیر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز : 1000 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا : 700 تا 1700 تومان افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه : 700 تا 1700 تومان افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 150 تا 500 تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در کارخانه : 1000 تومان افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه : اعلام شد

قیمت لوله داربستی : ثابت

قیمت لوله صنعتی : 150 تومان افزایش

قیمت لوله گالوانیزه : ثابت

قیمت لوله مبلی : 1000 تومان افزایش

قیمت پروفیل زد : ثابت

قیمت قوطی آهن : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد پرشین فولاد : ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد گلستان : اعلام شد

قیمت میلگرد نیک صدرا توس : ثابت

قیمت میلگرد نیشابور : 300 تومان افزایش

قیمت میلگرد سمنان : 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : اعلام شد

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 200 تا 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : ثابت

قیمت پروفیل درب و پنجره : اعلام شد

تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد روزهای اخیر

1398/12/10 0
تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد در روزهای اخیر - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد روزهای اخیر، طبق سال‌های اخیر معمولا در هفته پایانی بهمن و دو هفته اول اسفندماه بازار برای تقاضای فصلی در اوج می‌باشد. با این حال، در طی سال جاری به دلیل تکانه‌های قیمت ارز و همچنین رشد قیمت‌ها در بازار داخلی، شاهد بودیم…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد روزهای اخیر، طبق سال‌های اخیر معمولا در هفته پایانی بهمن و دو هفته اول اسفندماه بازار برای تقاضای فصلی در اوج می‌باشد. با این حال، در طی سال جاری به دلیل تکانه‌های قیمت ارز و همچنین رشد قیمت‌ها در بازار داخلی، شاهد بودیم که خریدهای سنتی زودتر از حد انتظار به بازار وارد شده‌است. همین مسئله به رشد افسارگسیخته قیمت‌ها کمک کرده‌است. در اواخر روز سه‌شنبه، اولین نشانه‌ها از کاهش قیمت آهن در بازارهایی مثل میلگرد آجدار و تیرآهن را شاهد بودیم.
این موضوع که بازار آهن در کنار دیگر بازارهای کالایی در یک مسیر رشد قیمت افتاده‌، موضوع عجیبی نیست. با این حال، باید به این نکته نیز اشاره داشت که قیمت میلگرد به ازای هر کیلوگرم از اوایل مهرماه تا روزهای گذشته از 4 هزار تومان به نرخی بیشتر از 7 هزار تومان صعود کرده‌است. این موضوع خود یک رکورد معنی‌دار در رشد قیمت‌ها به‌شمار می‌رود و نشان‌دهنده افزایش قیمتی 75 درصدی می‌باشد. طبق بررسی‌ها این افزایش قیمت در شرایطی رخ داده که در بازار داخلی قیمت شمش فولادی از قیمت‌های صادراتی بیشتر می‌باشد. همین مسئله به خودی خود یک داده عجیب به شمار می‌رود.
در کشور ما، فولاد از کمترین قیمت تمام شده در سراسر دنیا برخوردار است. با توجه به نوسان قیمت ارز می‌توان گفت که با احتساب قیمت دلار آزاد، هیچ تولیدکننده‌ای در جهان توان رقابت با ایران را ندارد. با این حال، در همین شرایط هم شاهد رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار داخلی هستیم.
آمارها حاکی از آن هستند که از مهرماه تا چند روز اخیر افزایش قیمت آهن‌آلات با محوریت میلگرد، یکی از بالاترین رشد نرخ‌ها را در تمامی بازارهای داخلی به خود اختصاص داده‌است. به این ترتیب، می‌توان این‌گونه بیان کرد که بعد از طلا، طلایی‌ترین بازار داخلی ایران، بازار میلگرد می‌باشد.
رشد سرسام‌آور و بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار داخلی آهن، علاوه بر اینکه عجیب به نظر می‌رسد، غیرقابل توجیه نیز می‌باشد. توجیه‌ناپذیری قیمت‌ها را می‌توانیم در روزهای گذشته در بازار و رفتار فعالان آن به وضوح بیبنیم، چراکه با اعلام تخفیف‌های نجومی در این بازار مواجه بودیم که این امر خود به وضوح نشان می‌دهد که قیمت‌های پیشین چندان هم واقعی نبوده‌است.


برچسب‌ها: