امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد روزهای اخیر

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/10 0
تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد در روزهای اخیر - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد روزهای اخیر، طبق سال‌های اخیر معمولا در هفته پایانی بهمن و دو هفته اول اسفندماه بازار برای تقاضای فصلی در اوج می‌باشد. با این حال، در طی سال جاری به دلیل تکانه‌های قیمت ارز و همچنین رشد قیمت‌ها در بازار داخلی، شاهد بودیم…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تحلیلی بر رشد قیمت‌ها در بازار فولاد روزهای اخیر، طبق سال‌های اخیر معمولا در هفته پایانی بهمن و دو هفته اول اسفندماه بازار برای تقاضای فصلی در اوج می‌باشد. با این حال، در طی سال جاری به دلیل تکانه‌های قیمت ارز و همچنین رشد قیمت‌ها در بازار داخلی، شاهد بودیم که خریدهای سنتی زودتر از حد انتظار به بازار وارد شده‌است. همین مسئله به رشد افسارگسیخته قیمت‌ها کمک کرده‌است. در اواخر روز سه‌شنبه، اولین نشانه‌ها از کاهش قیمت آهن در بازارهایی مثل میلگرد آجدار و تیرآهن را شاهد بودیم.
این موضوع که بازار آهن در کنار دیگر بازارهای کالایی در یک مسیر رشد قیمت افتاده‌، موضوع عجیبی نیست. با این حال، باید به این نکته نیز اشاره داشت که قیمت میلگرد به ازای هر کیلوگرم از اوایل مهرماه تا روزهای گذشته از 4 هزار تومان به نرخی بیشتر از 7 هزار تومان صعود کرده‌است. این موضوع خود یک رکورد معنی‌دار در رشد قیمت‌ها به‌شمار می‌رود و نشان‌دهنده افزایش قیمتی 75 درصدی می‌باشد. طبق بررسی‌ها این افزایش قیمت در شرایطی رخ داده که در بازار داخلی قیمت شمش فولادی از قیمت‌های صادراتی بیشتر می‌باشد. همین مسئله به خودی خود یک داده عجیب به شمار می‌رود.
در کشور ما، فولاد از کمترین قیمت تمام شده در سراسر دنیا برخوردار است. با توجه به نوسان قیمت ارز می‌توان گفت که با احتساب قیمت دلار آزاد، هیچ تولیدکننده‌ای در جهان توان رقابت با ایران را ندارد. با این حال، در همین شرایط هم شاهد رشد بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار داخلی هستیم.
آمارها حاکی از آن هستند که از مهرماه تا چند روز اخیر افزایش قیمت آهن‌آلات با محوریت میلگرد، یکی از بالاترین رشد نرخ‌ها را در تمامی بازارهای داخلی به خود اختصاص داده‌است. به این ترتیب، می‌توان این‌گونه بیان کرد که بعد از طلا، طلایی‌ترین بازار داخلی ایران، بازار میلگرد می‌باشد.
رشد سرسام‌آور و بی‌اندازه قیمت‌ها در بازار داخلی آهن، علاوه بر اینکه عجیب به نظر می‌رسد، غیرقابل توجیه نیز می‌باشد. توجیه‌ناپذیری قیمت‌ها را می‌توانیم در روزهای گذشته در بازار و رفتار فعالان آن به وضوح بیبنیم، چراکه با اعلام تخفیف‌های نجومی در این بازار مواجه بودیم که این امر خود به وضوح نشان می‌دهد که قیمت‌های پیشین چندان هم واقعی نبوده‌است.