امروز : شنبه 28 فروردین 1400

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

افزایش

آیین نامه ای برای ساماندهی بازار فولاد

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/09/09 0
آیین نامه ساماندهی بازار فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بیانیه اتاق ایران در موافقت با آیین‌ نامه ساماندهی بازار فولاد، داستان تصمیم تازه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباره ساماندهی بازار فولاد را وارد دور تازه‌ ای کرد. اتاق ایران در این اطلاعیه ضمن اعلام موافقت خود با آیین ‌نامه ساماندهی بازار فولاد، «آزادسازی قیمت از طریق کشف و تعیین در بورس کالا برای…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بیانیه اتاق ایران در موافقت با آیین‌ نامه ساماندهی بازار فولاد، داستان تصمیم تازه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباره ساماندهی بازار فولاد را وارد دور تازه‌ ای کرد. اتاق ایران در این اطلاعیه ضمن اعلام موافقت خود با آیین ‌نامه ساماندهی بازار فولاد، «آزادسازی قیمت از طریق کشف و تعیین در بورس کالا برای همه زنجیره فولاد» و «تخصیص بهینه منابع در بازار فولاد» را دو دلیل عمده در دفاع از شیوه‌ نامه عنوان کرده است. پیش از این اتاق تهران و تولیدکنندگان فولاد نسبت به شیوه ‌نامه تنظیم بازار فولاد دولت، انتقاداتی را مطرح کردند. شواهد حاکی است آیین‌ نامه جدید ساماندهی عرضه و تقاضای بازار فولاد به عرصه‌ ای برای صف ‌آرایی مخالفان و موافقان مداخله دولت در بازار فولاد تبدیل شده است.

در جلسه ی انجمن ‌های فولاد با معاون اقتصادی رئیس ‌جمهور درخصوص شیوه ‌نامه فولاد محمل تحولات تازه‌ ای در زمینه اصلاح و اجرای این سیاست بود. در این جلسه محمد نهاوندیان استدلال‌های دو سمت موافق و مخالف بخشنامه را شنیده و تصمیم‌ گیری نهایی درخصوص شیوه ‌نامه را به جلسه روز بعد موکول کرده است. در این  جلسه مهم ‌ترین مخالف اصلاح آیین ‌نامه معاون وزارت صمت و بخشی از تولیدکنندگان حلقه‌ های معدنی و میانی بازار فولاد بوده‌ اند.

نگاهی به پروسه تولید فولاد از تامین ‌کنندگان مواد اولیه تا مصرف‌ کنندگان این کالا در حلقه ‌های تکمیلی نشان می‌دهد «مداخله دولت از طریق مالکیت عمومی بر بخشی از منابع و مواد اولیه جهت تولید فولاد» و نیز «مدیریت بر بخشی از مصرف ‌کنندگان محصولات فولادی» موجب شده تا سیاست‌ گذار، منطق علم اقتصاد و بسیاری از مکانیزم ‌های بازار را در تدوین آیین ‌نامه ساماندهی بازار فولاد نادیده بگیرد. در چنین وضعیتی طبیعی است که سیاست ‌گذار با ارجحیت دادن به برخی از اهداف خود، زمینه صف بندی مخالفان و موافقان شیوه‌ نامه را فراهم می‌کند. آیین‌ نامه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در حالی دو جبهه از موافقان و مخالفان سیاست تازه را رو به ‌روی هم قرار داده که هر بخش در توجیه جبهه ‌گیری خود استدلال‌ هایی دارند.