امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

عدم توجه رشد قیمت ها به نبود تقاضا در بازار فولاد

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1400/01/24 0
عدم توجه رشد قیمتها به نبود تقاضا در بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بر انتظار برای مشخص شدن روند نوسانات نرخ ارز در کشور موجب شده است که بسیاری از بازارهای کالایی تحت تاثیر این مسئله طی روزهای گذشته با رکود مواجه شوند؛ اما روند رینگ معاملاتی فولاد بورس کالا تا حدودی در مسیر معکوس این روند عمومی قراردارد. این روند به گونه ای بود که چیزی حدود ۷۰…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، بر انتظار برای مشخص شدن روند نوسانات نرخ ارز در کشور موجب شده است که بسیاری از بازارهای کالایی تحت تاثیر این مسئله طی روزهای گذشته با رکود مواجه شوند؛ اما روند رینگ معاملاتی فولاد بورس کالا تا حدودی در مسیر معکوس این روند عمومی قراردارد. این روند به گونه ای بود که چیزی حدود ۷۰ درصد شمش و ۶۲ درصد میلگرد فولادی که در رینگ هفته گذشته عرضه شد، مورد معامله قرار گرفت، اما فعالان بازار آزاد مقاطع فولادی معتقدند که روند موجود در بازار آزاد با معاملات بورس کالا متفاوت بوده و در این بین عدم تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای سبب شده این بازار روزهای بی رمقی را سپری کند.

از سوی دیگر خبر رقابت برای خرید سنگ آهن در معاملات حراج باز بورس کالا مسئله ای است که توانست تاحدودی موج مثبت خرید را روانه این بازار کند و همچنین برای ساعاتی رونق را به بازار آزاد مقاطع فولادی بازگرداند. طی هفته گذشته، تولیدکنندگان شمش فولاد حدود ۱۴۵ هزارتن محصول را با نرخ پایه ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در بورس کالا عرضه کردند که این عرضه با استقبال خوبی از سوی خریداران مواجه شد. به این صورت که صنایع تکمیلی این بخش تقاضایی برابر با ۱۷۴ هزارتن را در این بازار به ثبت رساندند که در مجموع منجر به معامله ۹۸ هزارتن شمش فولاد از این بازار با متوسط قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان گردید.

دو عامل اصلی نوسان نرخ فولاد در بازار داخلی، نرخ ارز و قیمت های جهانی می باشند؛ با این وجود که طی روزهای اخیر، نرخ ارز در بازار داخلی ثبات نسبی داشت و حتی با نوسانات کاهشی همراه بود، می بایست علت این رشد را در عامل دیگر تاثیرگذار بر بازار یعنی قیمت های جهانی بررسی کرد.

افزایش بهای جهانی شمش وهمچنین مقاطع طویل فولادی بازار صادراتی این محصولات را تقویت می‌کند و از این رو زمینه برای رونق بازار شمش فولادی در داخل فراهم می شود. براساس گزارش متال بولتن، نرخ بیلت صادراتی ایران از ۵۴۵ دلار به ازای هر تن در روزهای پایانی مارس به چیزی حدود ۵۷۵ دلار در هفته منتهی به ۹ آوریل رسیده است. همین مسئله علاوه بر اینکه به معنای افزایش تمایل در جهت صادرات شمش فولاد است، موجی از افزایش بهای مقاطع طویل فولادی تولید داخل در بازارهای صادراتی را نیز به همراه دارد و به همین سبب برای تولیدکنندگان مقاطع فولادی کشور سیگنالی مثبت محسوب می‌شود.