امروز : شنبه 18 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

170 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

200 تومان

کاهش

1400 میلیارد رانت از سمت فولادی‌ها

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1400/02/12 0
1400 میلیون رانت از سمت فولادی‌ها

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار فولاد با افزایش قیمت‌ها مواجه هستیم. از طرف دیگر قیمت دلار با ریزش مواجه شده است. از این رو رضوی‌ نیک، رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در این رابطه بیان کرد که مافیای صنعت فولاد بدون توجه به از بین رفتن واحدهای خصوصی و همچنین اشتغال در این زمینه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار فولاد با افزایش قیمت‌ها مواجه هستیم. از طرف دیگر قیمت دلار با ریزش مواجه شده است. از این رو رضوی‌ نیک، رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در این رابطه بیان کرد که مافیای صنعت فولاد بدون توجه به از بین رفتن واحدهای خصوصی و همچنین اشتغال در این زمینه از رانت خود دست برنمی‌دارند و به راه خود ادامه می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ماهانه 1400 میلیارد تومان رانت در بازار فولاد ایجاد و توزیع می‌شود، گفت که تولیدکنندگان فولاد ماهانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان رانت ایجاد می‌کنند، اما بازهم نوردکاران و تولیدکنندگان محصولات نهایی را متهم می‌کنند که در کل هزینه مواد اولیه برای فولادسازان ۴۰ درصد است که باقی‌مانده آن برای فولادسازان سود است ولی در بخش دیگر نوردکاران 92 درصد را برای مواد اولیه هزینه می‌کنند و با ۸ درصد الباقی واضح است که نمی‌توان رانت ایجاد کرد و قیمت‌ها را افزایش داد.

رضوی‌ نیک اشاره کرد که در عرضه برخی مقاطع در بورس کالا شاهد بودیم که فولادی‌ها با عرضه کم مواد اولیه سبب کاهش تولید در سایر واحدهای تولیدی پایین‌ دست خود شده‌‌اند و وزارت صمت نیز هیچ نظارتی بر رعایت کف عرضه‌‌ها از سوی فولادسازان نداشته است. در این بین نکته حائز اهمیت این است که بورس کالا با این رفتار نشان داد که این نهاد از هیچ مصوبه و شیوه‌نامه‌ای که از سوی وزارت صمت به عنوان نهاد بالاسری هم اتخاذ شود، پیروی نمی‌کند و وزارت صمت را مرجع و متصدی خود نمی‌داند.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در ادامه گفت که بورس کالا شرایطی را ایجاد کرده که در قیمت‌گذاری‌ها دخالت می‌کند و در آخر این دخالت به نفع فولادسازان یعنی بخش بالا دست این زنجیره تمام می‌شود. همچنین سه نفر از اعضای هیات‌ مدیره بورس کالای ایران از بین فولادسازان است که در این میان رفتار بورس کالا بیشتر به نفع فولادسازان است، در صورتی که در بورس کالا نباید در قیمت‌گذاری دخالت صورت گیرد و بایستی بر اساس عرضه و تقاضا باشد.