امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

۱۴۰۰ میلیارد رانت از سمت فولادی‌ها

بهناز میرلوحی
الهام موسوی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰
1400 میلیون رانت از سمت فولادی‌ها

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار فولاد با افزایش قیمت‌ها مواجه هستیم. از طرف دیگر قیمت دلار با ریزش مواجه شده است. از این رو رضوی‌ نیک، رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در این رابطه بیان کرد که مافیای صنعت فولاد بدون توجه به از بین رفتن واحدهای خصوصی و همچنین اشتغال در این زمینه…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار فولاد با افزایش قیمت‌ها مواجه هستیم. از طرف دیگر قیمت دلار با ریزش مواجه شده است. از این رو رضوی‌ نیک، رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در این رابطه بیان کرد که مافیای صنعت فولاد بدون توجه به از بین رفتن واحدهای خصوصی و همچنین اشتغال در این زمینه از رانت خود دست برنمی‌دارند و به راه خود ادامه می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ماهانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان رانت در بازار فولاد ایجاد و توزیع می‌شود، گفت که تولیدکنندگان فولاد ماهانه ۱۴۰۰ میلیارد تومان رانت ایجاد می‌کنند، اما بازهم نوردکاران و تولیدکنندگان محصولات نهایی را متهم می‌کنند که در کل هزینه مواد اولیه برای فولادسازان ۴۰ درصد است که باقی‌مانده آن برای فولادسازان سود است ولی در بخش دیگر نوردکاران ۹۲ درصد را برای مواد اولیه هزینه می‌کنند و با ۸ درصد الباقی واضح است که نمی‌توان رانت ایجاد کرد و قیمت‌ها را افزایش داد.

رضوی‌ نیک اشاره کرد که در عرضه برخی مقاطع در بورس کالا شاهد بودیم که فولادی‌ها با عرضه کم مواد اولیه سبب کاهش تولید در سایر واحدهای تولیدی پایین‌ دست خود شده‌‌اند و وزارت صمت نیز هیچ نظارتی بر رعایت کف عرضه‌‌ها از سوی فولادسازان نداشته است. در این بین نکته حائز اهمیت این است که بورس کالا با این رفتار نشان داد که این نهاد از هیچ مصوبه و شیوه‌نامه‌ای که از سوی وزارت صمت به عنوان نهاد بالاسری هم اتخاذ شود، پیروی نمی‌کند و وزارت صمت را مرجع و متصدی خود نمی‌داند.

رئیس انجمن نوردکاران فولادی ایران در ادامه گفت که بورس کالا شرایطی را ایجاد کرده که در قیمت‌گذاری‌ها دخالت می‌کند و در آخر این دخالت به نفع فولادسازان یعنی بخش بالا دست این زنجیره تمام می‌شود. همچنین سه نفر از اعضای هیات‌ مدیره بورس کالای ایران از بین فولادسازان است که در این میان رفتار بورس کالا بیشتر به نفع فولادسازان است، در صورتی که در بورس کالا نباید در قیمت‌گذاری دخالت صورت گیرد و بایستی بر اساس عرضه و تقاضا باشد.