امروز : سه شنبه 1 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

40 تومان نسبت به آخرین نرخ اعلامی

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

50 تومان

کاهش

فولاد میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

100 تومان نسبت به آخرین نرخ اعلامی

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان نسبت به ساعاتی پیش

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

50 تومان نسبت به ساعاتی پیش

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

150 تومان نسبت به آخرین نرخ اعلامی

کاهش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تا 300 تومان نسبت به آخرین نرخ اعلامی

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان نسبت به ساعاتی پیش

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

کاهش

اخبار آهن آلات

تاثیر انتخابات آمریکا بر وضعیت بازار جهانی فولاد

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/08/15 0
تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها، برخی از کارشناسان بازارهای جهانی فولاد بر این عقیده‌اند که انتخابات آمریکا در بسیاری از مسائل مثل بازار بورس و ارز ایران و به ویژه بازار فولاد ایران تاثیرگذار خواهد بود. با اینکه کشور ما ایران به دنبال راهی برای رهایی و مقابله با تحریم ها می باشد، اما…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها، برخی از کارشناسان بازارهای جهانی فولاد بر این عقیده‌اند که انتخابات آمریکا در بسیاری از مسائل مثل بازار بورس و ارز ایران و به ویژه بازار فولاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.

با اینکه کشور ما ایران به دنبال راهی برای رهایی و مقابله با تحریم ها می باشد، اما به هر حال ایجاد هر شرایطی خارج از مرزها می تواند تاثیری قابل توجه بر اقتصاد کشور ما داشته باشد.

از همین رو با توجه به اینکه سیاست ترامپ در قبال کشور ما، مانند خروج یک طرفه از برجام و اتخاد سیاست های حداکثری می باشد، به طور ناخودآگاه نتیجه انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود.

پس می توان گفت که حفظ بازار جهانی فولاد برای اقتصاد ایران حائز اهمیت است. به همین ترتیب، برای نگهداری و توسعه این بازار لازم است که اقداماتی جدی  دراین زمینه صورت بگیرد.

همانطور که می دانید در حال حاضر تاثیر ویروس کرونا بر حوزه‌های تولید، حمل و نقل، خدمات و توریست، همچنین قیمت و تقاضای کامودیتی ها بیش از هر حوزه دیگری مشخص است، به خصوص در مساله کامودیتی‌ها به دلیل اینکه چین مصرف کننده حدود نیمی از کامودیتی‌های جهان است، این تاثیرگذاری بسیار بارز می باشد.

می توان گفت که شرایط بازار فولاد از شرایط انتخابات آمریکا بی تأثیر نخواهد بود و فولاد نیز مانند سایر بازار‌های دیگر مانند نفت و غیره بستگی به نتیجه انتخابات آمریکا خواهد داشت.

به طور معمول در صورتی که ترامپ پیروز میدان انتخابات شود، بازار فولاد چه بازار جهانی و چه بازار فولاد ایران از نظر صادراتی شاهد کاهش عمده نخواهد شد و روند صعودی و یا حداقل وضعیت موجود خود را ادامه می‌دهد، اما اگر در انتخابات، بایدن پیروز شود، بسیاری از بورس‌ ها شکننده می‌ شوند و طبیعتا بورس جهانی و کامودیتی‌ ها با کاهش قیمت همراه خواهند شد.

این ریزش سهام نیز به بورس ایران هم سرایت خواهد کرد و نقطه‌ مقاومت خود را از دست می‌ دهد و در نهایت به طرف شاخصی پایین تر حرکت خواهد کرد. این مسئله تاثیر به سزایی در عرضه فولاد در بورس ایران خواهد داشت.

پیش بینی و یک تحلیل دقیق از بازار فولاد کار دشواری است، اما به طور کلی می توان گفت بازار در حال حاضر شرایط مثبتی را پشت سر می ‌گذارد. این در حالی است که بازار چین مثبت است و با احتیاط بعد از تعطیلات یک هفته‌ ای روز ملی چین باز شده و در این بازار ابتدا شاهد افزایش قیمت سنگ آهن و بعد از چند روز رشد قیمت آن را هم دیدیم.  

طبق پیش بینی ها، قیمت سنگ آهن برای مدتی در محدوده‌ ۱۱۰ تا ۱۲۰ دلار بازی می ‌کند، این نوسانات بسیار منطقی و در واقع اصلاح قیمت است. در مورد فولاد هم به همین صورت، برای میلگرد در بازار فیوچرز ژانویه ۲۰۲۱ چین نیز همین اتفاق افتاد.

تحلیل گران بازار فولاد اشاره کردند که بازار تقریبا پایدار است و شوک خاصی به آن وارد نشده و تنها شوکی که می‌ تواند به آن وارد شود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، زیرا طبیعتاً برخلاف اینکه همه فکر می‌ کنند چین به دنبال عدم انتخاب ترامپ است و بایدن و دموکرات‌ها را بیشتر حمایت می‌ کند اینگونه نیست.

 در واقع ترامپ با تمام ستیزگی‌ هایی که برای چین داشت، یک حسن عمده برای این کشور هم داشت که چین در دوره‌ ریاست جمهوری ترامپ بسیار پیشرفت کرد، چون جنگ تجاری که ترامپ علیه چین اجرا کرد به نفع چین تمام شد و فارغ از کرونا که آیا عمدی یا سهوی از طرف چین ایجاد شده است، این خود نشان می ‌دهد که رشد تولید ناخالص داخلی چین در پایان ۲۰۲۰ بالغ بر ۸ درصد می ‌شود که این رشد اقتصادی چین از سال ۲۰۱۲ بی نظیر است.

بازار فولاد ایران از شرایط متفاوتی برخوردار است  و با توجه به اعلام انجمن فولاد ایران، صادرات فولاد در شش ماه اول امسال کاهش پیدا کرده است که بخشی از آن به مسائل تحریم‌ های داخلی مربوط می ‌شود که به علت کنترل بازار داخلی جلوی صادرات گرفته شد.

هرچند در شرایط تحریم اقتصادی که کشور به هر سنت صادراتی دلار و هر سنت صادراتی یورو نیاز دارد می ‌توان گفت به طور کلی هر افزایش و یا کاهشی در بازار جهانی فولاد خود به خود در بازار داخلی تأثیر خواهد گذاشت و در کنارضریب نرخ تسعیر ارز بر کاهش ارزش ریال که خود به خود تأثیر منفی بر اقتصاد دارد، نیازی نیست به صورت دستوری نرخ فروش داخلی تصویب یا جلوی صادرات گرفته شود.

قیمت فولاد در بازار جهانی در اوج شیوع کرونا در مارس و آوریل ۲۰۲۰، ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار فوب بنادر ایران بود، اما امروز به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار رسیده و حدود ۹۰ دلار افزایش قیمت پیدا کرده است که این ۸۵ تا ۹۰ دلار طبیعتاً منفعتی است که نصیب تولید کننده ایرانی می‌ شود و به طور طبیعی هر اتفاقی در بازار جهانی فولاد بیفتد، بر شرایط بازار فولاد ایران هم تأثیرگذار خواهد بود.

انتخابات آمریکا نه تنها در بازار فولاد بلکه در بازار بورس و ارز ایران و بسیاری از مسائل دیگر تأثیرگذار خواهد بود، جدا از اینکه اگر ترامپ انتخاب شود احتمال اینکه دلار ۴۰ هزار تومان را رد کند وجود دارد و اگر بایدن انتخاب شود احتمال دلار ۲۰ هزار تومانی هم قوت می‌ گیرد.

به طور کلی می توان گفت که با حل تمامی مشکلات در داخل کشورمان، باز هم ممکن شرایط در خارج از مرزها بر روی روند بازار و اقتصاد کشورمان تاثیراتی خود را بر جای بگذارد.