امروز : سه شنبه 7 بهمن 1399

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت و برحی 100 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

50 تا 100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

50 تا 200 تومان

کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

20 تا 100 هزارتومان

کاهش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

450 تومان

کاهش

قیمت میلگرد میانه:  

550 تومان

کاهش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

تنظیم بازار در پی کنترل بخش تقاضا

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/07/06 0
تنظیم بازار و کنترل بخش تقاضا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در حالی‌که رشد مستمر نرخ ارز به افزایش قیمت شمش و مقاطع فولادی در بورس و بازار آزاد منجر شده، نهادهای دولتی قصد دارند با تمرکز بر کفه عرضه، بازار را متعادل کنند، اما از آنجا که رشد نرخ ارز ظرف‌ ماه‌ های اخیر تقاضای غیر واقعی در رینگ بورس ‌کالا را…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در حالی‌که رشد مستمر نرخ ارز به افزایش قیمت شمش و مقاطع فولادی در بورس و بازار آزاد منجر شده، نهادهای دولتی قصد دارند با تمرکز بر کفه عرضه، بازار را متعادل کنند، اما از آنجا که رشد نرخ ارز ظرف‌ ماه‌ های اخیر تقاضای غیر واقعی در رینگ بورس ‌کالا را نیز افزایش داده، تمرکز بر کنترل بخش تقاضا نیز عاملی مهم در کنترل بازار به‌ شمار می‌ رود، پس نباید از آن غافل شد.

از این رو در این میان کنترل مجدد سهمیه‌ های بهین‌ یاب و آوردن کل معاملات هر بخش به رینگ بورس به‌ جای عرضه مچینگ در عین افزایش عرضه، می ‌تواند راهکاری برای کنترل بازار باشد. تجمیع عرضه ‌ها در بورس کالا در کنار مدیریت و پایش و پالایش تقاضا در چارچوب سامانه بهین ‌یاب و موارد جانبی تجربه‌ ای است که در بازار محصولات پتروشیمی امتحان شده و پس از مثمر بودن، در حال تجربه مجدد آن در بازار آهن و فولاد هستیم.

به این ترتیب، نباید از این نکته نیز غافل شد که رشد نرخ آهن و فولاد، تابعی از وضعیت اقتصاد بوده و با توجه به ارز نیمایی ۲۱ هزار تومانی، بازگشت به نرخ‌ های چند ماه گذشته در زمینه شمش و محصولات فولادی تنها خوابی خوش است. ستاد تنظیم بازار، در خصوص برنامه وزارتخانه برای عرضه کل فولاد تولیدی در بورس بیان کرد: میزان کف عرضه هر یک از تولید کنندگان فولاد در جلسه‌ ای میان نماینده ستاد تنظیم بازار، وزارت صنعت، معدن و تجارت و تولید کننده تعیین می‌ شود و هر تولید کننده‌ ای ملزم به رعایت کف این عرضه نیز می باشد.
میزان کف عرضه تمام‌ شده، بسته به محصول متفاوت بوده و در برخی کالاها شاهد الزام عرضه ۶۰ درصد کل در رینگ بورس خواهیم بود، در برخی موارد نیز میزان کف عرضه براساس ۹۰ درصد تقاضای بورس تعیین می ‌شود اما از آنجا که گاهی تولید کنندگان میزان کف عرضه تعیین‌ شده را منطقی نمی ‌دانند، کف تعیین‌ شده برای عرضه را رعایت نمی ‌کنند.