امروز : جمعه 14 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

ثابت

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

ثابت

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

ثابت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

ثابت

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد سرمد ابرکوه:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

100 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

100 تومان

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

استراتژی ایران در جنگ بین چین و آمریکا بر سر فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/07/06 0
استراتژی ایران در جنگ بین چین و آمریکا بر سر فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در مورد تاثیرات جنگ تجاری بین آمریکا و چین بر سر صنعت فولاد ایران، دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. نسبتا بهای تولیدات فولادی ایران بیشتر از تولیدات چینی می‌باشد. یکی از دلایل اصلی این تفاوت قیمت را می‌توان مواد اولیه مورد استفاده در تولیدات دانست. در کشور ایران برای ساخت فولاد از گندله…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در مورد تاثیرات جنگ تجاری بین آمریکا و چین بر سر صنعت فولاد ایران، دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. نسبتا بهای تولیدات فولادی ایران بیشتر از تولیدات چینی می‌باشد.

یکی از دلایل اصلی این تفاوت قیمت را می‌توان مواد اولیه مورد استفاده در تولیدات دانست.

در کشور ایران برای ساخت فولاد از گندله استفاده می‌شود. این در حالی است که چینی‌ها از قراضه آهن، فولادشان را تهیه می‌کنند. همین عامل باعث شده که کیفیت فولاد ایران به مراتب بالاتر از فولاد چین باشد. کیفیت بالای فولاد مبارکه ایران باعث فروش با قیمت بیشتری در بازارهای جهانی نسبت به فولاد چین باشد.

هم اکنون، جنگ تجاری بین آمریکا و چین بر سر فولاد در روزهای اوج خود قرار دارد. تاثیرات این جنگ بر بازار کشورهای دیگر نیز اثر گذاشته‌است. صادرات فولاد ایران نیز از این مسئله مستثنی نخواهد بود.

گزارشات رسیده حاکی از آن هستند که آمریکا سال‌های زیادی است که کشور چین را به عنوان یک رقیب تجاری سرسخت و ترسناک می‌بیند. پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، به نظر می‌رسد که این رقابت جدی‌تر از گذشته ادامه یافته‌است.

به این ترتیب، هر روز این دو کشور سیاست اقتصادی خاصی را علیه یکدیگر به کار می‌گیرند. پیرو همین مسئله، چند روز پیش آمریکا اعلام کرد که واردات فولاد از کشور چین ممنوع می‌باشد. این رویکرد آمریکا می‌تواند بر میزان فروش فولاد ایران نیز اثرگذار باشد. حتی اکنون که فولاد ایران نیز چندی پیش از طرف آمریکا تحریم شد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که به علت جنگ تجاری و اینکه فولاد چین راهی به آمریکا ندارد، به سمت بازارهای ایران روانه خواهد شد. به دلیل اینکه قیمت فولاد چین نسبت به فولاد ایرانی ارزان‌‌تر است و احتمال دامپینگ چینی‌ها در بازار فولاد وجود دارد، احتمال آسیب به فولاد ایران در بخش صادرات وجود دارد.

در شرایطی که دو قدرت بزرگ اقتصادی با یک‌دیگر درگیر می‌شوند، میزان رشد اقتصادی جهانی کاهش می‌یابد. به دنبال این کاهش، میزان تقاضای کل هم با روندی نزولی مواجه می‌شود. این مسئله باعث واردن شدن ضرر به فولاد کشور ما خواهد شد و در واقع میزان تقاضا با کاهش روبه‌رو می‌شود.

تنها یک عامل مثبت وجود دارد، آن هم می‌تواند این باشد که مادامی که آمریکا و چین با یک‌دیگر درگیر هستند و بازارها را از دست می‌دهند، احتمال می‌رود که امکان صادرات و واردات برای ایران بهتر خواهد شد. ما نیز در این کاهش تقاضا سهیم خواهیم بود و بدون تردید متضرر خواهیم شد، اما از طرف دیگر زمانی که چین و آمریکا با هم درگیر می‌شوند و بازارها را از دست می‌دهند، شاید فضا برای صادرات یا واردات ایران در آینده بهتر شود.


برچسب‌ها: