امروز : جمعه 3 بهمن 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان در برخی کارخانه ها

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

200 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت پروفیل زد:  

ثابت

قیمت قوطی آهن:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

200 تا 250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

چالش‌های پیش روی نوردکاران در صنعت فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/07/16 0
چالش های پیش روی نوردکاران در صنعت فولاد

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، واحدهای تولید نورد در این روزها با محدودیت تقاضا روبه‌رو هستند. مشکلات به وجود آمده برای این واحدها به دلیل ایجاد واحدهای نوردی بیش از حد نیاز داخل و رکود ساخت و ساز می‌باشد. این مشکلات علاوه بر مشکلات دیگر، همه و همه باعث شده‌اند که واحدهای نوردی با نیم یا یک…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، واحدهای تولید نورد در این روزها با محدودیت تقاضا روبه‌رو هستند. مشکلات به وجود آمده برای این واحدها به دلیل ایجاد واحدهای نوردی بیش از حد نیاز داخل و رکود ساخت و ساز می‌باشد. این مشکلات علاوه بر مشکلات دیگر، همه و همه باعث شده‌اند که واحدهای نوردی با نیم یا یک سوم ظرفیت مشغول به کار باشند. می‌توان گفت در این روزها یکی از مهمترین مشکلات این واحدها عدم وجود نقدینگی می‌باشد.
طبق بررسی کارشناسان ما،از چالش‌های صنعت فولاد، نقدینگی و عدم وجود بازار صادراتی می‌باشد. اکثریت نوردکاران که متعلق به بخش خصوصی هستند، میلگرد تولید می‌کنند. البته این روزها، این واحدهای پایین‌دست فولاد با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

مهمترین مشکل نوردکاران تامین مواد اولیه است. به دلیل اینکه این واحدهای تولیدی نقدینگی مناسبی ندارند، به صورت نقدی قادر به تامین شمش مورد نیاز خود از بازار نیستند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها بخواهند شمش را به شکل نقدی خرید کنند، توانایی تامین نیاز کارخانه خود را ندارند. این مسئله به دلیل ترجیح فولادسازان به خرید نقدی کالا می‌باشد.

به همین ترتیب، واحدهای نوردی قادر نیستند که کالای خود را به وسیله بورس کالا تامین کنند. خرید از بورس کالا نیز به صورت نقدی انجام می‌‌شود. علاوه بر این، در کشور ما شرط صادرات شمش، منوط بر عرضه آن در بورس کالا می‌باشد.
معمولا فولادسازان به دلیل بالاتر بودن قیمت‌های جهانی، تمایل دارند که شمش خود را صادر کنند. دلیل دیگر فولادسازان برای علاقه به بازار صادرات، دریافت نقدی ارز است. این مسئله در حالی است که فولادسازان در بازار داخلی ترجیح بر این دارند که محصول خود را نقدی به فروش برسانند. بر اساس شواهد و عقیده برخی از کارشناسان، زمانی که نوردکاران، محموله‌ای را خریداری می‌کنند، تا چند وقت توانایی خرید شمش را ندارند. به همین ترتیب، خط تولید آن‌ها برای مدتی که نتوانند شمش خرید کنند، متوقف می‌شود.