امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

برخورد جدی سازمان حمایت با گران‌فروشان و محتکران محصولات فولادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/13 0
برخورد جدی سازمان حمایت با گران‌فروشان و محتکران محصولات فولادی - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای برخورد گران‌فروشان محصولات فولادی، زمانی که قیمت محصولات فولادی به طور افسارگسیخته رشد یابد، زمینه برای سودجویی و سوءاستفاده دلالان و سوداگران فراهم خواهم شد. این افراد با استفاده از احتکار مصنوعات فولادی در رشد بیشتر قیمت‌ها اثر می‌گذارند. مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت از…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای برخورد گران‌فروشان محصولات فولادی، زمانی که قیمت محصولات فولادی به طور افسارگسیخته رشد یابد، زمینه برای سودجویی و سوءاستفاده دلالان و سوداگران فراهم خواهم شد. این افراد با استفاده از احتکار مصنوعات فولادی در رشد بیشتر قیمت‌ها اثر می‌گذارند.
مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مجتبی جوهریان اشاره کرد که به طور جدی با کم‌فروشی، احتکار و رشد بیش از اندازه و غیرمنطقی قیمت‌ها برخورد خواهد شد.
وی در ادامه افزود که با توجه به اینکه محصولات فولادی طبق میزان عرضه و تقاضا در بازار بورس کالای ایران مبادله می‌شوند، در ماه‌های اخیر به دلیل رشد نرخ ارز و قیمت‌های جهانی، قیمت معاملاتی در بازار بورس کالا رشد یافته‌است.
به همین ترتیب، می‌توان گفت که روند صعودی قیمتی که در بازار آهن حاکم شده، به دلیل افزایش حجم تقاضا و اقدامات سوداگران و عدم رعایت کف عرضه ابلاغی محصولات فولادی برخی از واحدها می‌باشد.
مجتبی جوهریان تاکید کرد که در برخورد با خلافکاران هیچ‌گونه کوتاهی‌ نخواهد شد. بر اساس ابلاغیه‌ها و شیوه‌نامه‌های صادر شده از کارگروه تنطیم بازار و وزارت صمت، با هر گونه تخلفی مثل احتکار، کم‌فروشی، عدم عرضه نامناسب قیمت‌ها برخورد خواهد شد.
مجید رضاپور، یکی از کارشناسان بازار فولاد در مورد شرایط بازار فولاد در این روزهای اخیر و رشد بی‌رویه قیمت‌ها تاکید کرد که همواره در هر بازاری دلالان وجود دارند و بازار فولاد نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد، اما موضوع آن است که ماه گذشته میزان ورق عرضه‌شده در بورس کالا کمتر از میزان تعیین‌شده بوده‌است. وی در ادامه عنوان کرد که واحدهایی که باید به میزان کافی در بورس کالا عرضه داشته باشند، با کمبود مواد اولیه روبه‌رو شده‌اند. به این ترتیب، این واحد‌ها نمی‌توانند به تعهدات خود عمل کرده و به همین دلیل قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند.
مجید محمودی نیز درباره افزایش قیمت‌ها در بازار محصولات فولادی اشاره کرد که قیمت‌ها به‌صورت غیرمنطقی در حال افزایش است و مسائلی چون افزایش نرخ ارز بر آن تاثیرگذار بوده‌اند.
لازم است که دست‌اندرکاران این موضوع را به طور کامل بررسی کنند که چرا قیمت ورق و میلگرد به طور بی‌رویه در حال افزایش است. البته مصوبه FATF و وارد شدن ایران در لیست سیاه سبب افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت در بیشتر بازارها شد.
در نهایت به نظر می‌رسد که عامل نرخ ارز، اثرگذاری بیشتری در بازار محصولات فولادی داشته‌است. دلیل این موضوع را می‌توان رشد قیمت دلار از 14 هزار تومان به حدود 16 هزار تومان در این هفته دانست.
در ادامه محمودی اشاره کرد که با وجود تمامی این عوامل و با توجه به رکود در بازار، باز هم نباید قیمت محصولات فولادی بیش از حد و در این اندازه رشد پیدا کند. وی در ادامه افزود که دلالان به این بازار ورود پیدا کرده‌اند و برخی واحدهای تولیدی محصولاتشان را به‌دست دلالان داده‌اند و آن‌ها نیز همواره در حال احتکار هستند.