امروز : شنبه 2 مرداد 1400

قیمت شمش فولادی:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۵ ۲۰۲۰ میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/12 ۰
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته اخیر بازار جهانی سنگ‌آهن روندی نزولی داشت. به طور کلی این بازار در مجموع در حدود 9 دلار دچار افت شد و سنگ‌آهن خلوص 62 درصد به 83 دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید.در…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۵ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته اخیر بازار جهانی سنگ‌آهن روندی نزولی داشت. به طور کلی این بازار در مجموع در حدود ۹ دلار دچار افت شد و سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد به ۸۳ دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید.
در این کشور نگرانی‌ها از کاهش ساخت و ساز به دلیل شیوع ویروس کرونا جو بازار فولاد و سنگ‌آهن را نیز منفی کرده‌است. از از طرف دیگر در برخی شهرهای چین برای کنترل آلودگی تعطیلات را طولانی‌تر کرده‌اند. هم اکنون جو روانی حاکم بر بازار منفی است و نگرانی از اثر ویروس کرونا بر رشد اقتصادی چین نیز مطرح شده‌است.
در بازار صادرات ایران، قیمت نهایی سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص ۶۱ درصد در حدود ۵۷.۸ دلار هر تن فوب ثابت بود. علاوه بر این، سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۵۴.۷ دلار هر تن فوب اعلام شد.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۵ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، در ترکیه قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ تا ۹ دلار ارزان‌تر شده و به قیمت ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. نگرانی‌ها در بازار چین به دلیل شیوع ویروس کرونا و خرید محدود قراضه در ترکیه موجب شده جو بازار قراضه منفی بماند.

انتظار می‌رود قیمت این کالا به سمت ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه نیز برسد. قراضه آهن وارداتی به ترکیه نیز ۹ دلار ارزان‌تر شده و ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد.
در هفته‌ای که گذشت، قیمت قراضه سنگین صادراتی کلاس ۲ ژاپن  با ۲ دلار کاهش به ۲۲۹ دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰ در شرق آسیا از ۲۹۹ دلار به ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت.
در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده حدود ۳۰۰ دلار هر لانگ تن بود که نشان از ثبات قیمت این کالا دارد.

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۵ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، عرضه‌کنندگان بیلت صادراتی سی آی اس با توجه به محدودیت عرضه سعی کردند قیمت‌ها را ثابت نگه دارند، ولی کمبود تقاضا قیمت را از میانگین ۳۹۵ دلار به ۳۸۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه رساند. در هر حال قیمت از نظر اکثر خریداران بالاست و در ترکیه قیمت درخواستی مشتریان بیلت سی آی اس از ۳۸۰ دلار هر تن فوب بالاتر نمی‌باشد.

ابهامات حاکم بر بازار در مورد اثرات ویروس کرونا بر بازارهای فولاد آسیا موجب افت قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز شد. بیلت روسیه ۱۰ تا ۱۵ دلار کاهش یافت و در بازه ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. بیلت صادراتی چین نیز به دلیل تعطیلات در ۴۸۱ دلار هر تن فوب در ثبات ماند.
افت قیمت قراضه در ترکیه نیز بازار بیلت را نزولی نمود. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت تا ۱۵ دلار افت داشته و ۴۰۵ تا ۴۱۵ دلار هر تن درب کارخانه شد. بیلت صادراتی ترکیه نیز تا ۱۰ دلار افت داشته ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.
در هفته گذشته قیمت شمش صعودی بود. میانگین قیمت سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی‌متر روز شنبه ۴۷۰۰۰ ریال بود که تا دوشنبه به ۴۷۷۸۸ ریال رسید.
با توجه به تعطیل بودن روز چهارشنبه، معاملات روز سه‌شنبه هم پراکنده بود. علت افزایش قیمت شمش بالا رفتن قیمت ارز و از طرف دیگر محدودیت شدید عرضه آهن اسفنجی بود. آهن اسفنجی به علت بارندگی مواجه با مشکل تولید است و همین امر عرضه محدود گندله را با مشکل مواجه کرده‌است. محدودیت عرضه آهن اسفنجی باعث توقف تولید بعضی از تولیدکنندگان شمش شده‌است.
در هفته اخیر شاهد نوعی سهمیه‌بندی آهن اسفنجی بودیم. کارخانه‌های شاخص به خصوص گل‌گهر به شدت نسبت به پر کردن تعهدات عقب افتاده خود موظف شده‌اند و به همین علت فروش‌های جدید بسته شده‌است. آخرین قیمت پایه آهن اسفنجی حدود ۲۷۵۰۰ ریال شنیده شده ولی معاملات بسیار محدود است. دلیل این امر را می‌توان فاصله زیاد قیمت فعلی این محصول با قیمت فروش شمش دانست.
سیر قیمتی که در بازار شمش حاکم است را می‌توان در دو قسمت بررسی کرد.
در بخش اول، می‌‍‌توان گفت که روند قیمت شمش نزولی خواهد بود چون در دو هفته گذشته شاهد آن بوده‌ایم که تولیدکنندگان شمش در فروش کالای خود مثل ماه قبل نمی‌توانستند سریع به نتیجه برسند و طبعاً در قیمت تمام شده حدود ۴۷۰۰۰ ریال فروش کندتر خواهد شد، چرا که تفاوت قیمت میلگرد با شمش جذابیت چندانی برای نوردکار ایجاد نمی‌کند. در کنار این‌ها فشار نقدینگی برای خرید شمش به نوردکار بسیار شدید شده‌است. سهمیه‌بندی آهن اسفنجی می‌تواند منتهی به کاهش قیمت شمش گردد، زیرا خریداران آهن اسفنجی موظف می‌شوند شمش تولیدی خود را در بورس عرضه کنند.

افزایش عرضه شمش در بورس محققاً به کاهش قیمت آن منجر خواهد شد، چرا که نوردکارهایی که شمش را در بورس می‌خرند موظفند بخشی از میلگرد تولیدی را در بورس عرضه کنند، در حالی‌که هفته گذشته شاهد آن بودیم که میلگردهای عرضه شده در بورس با استقبال خریداران روبرو نشد. آن بخش از شمش عرضه شده در بورس که به فروش نمی‌رسد به بازار عرضه خواهد شد. از آنجا که قیمت شمش در بورس ملاک قیمت بازار است  قیمت کالای عرضه شده در خارج از بورس باید به سمت قیمت بورس نزدیک بشود در نتیجه قیمت شمش در بازار آزاد باید روند نزولی طی کند. این در صورتی است که ضوابط خرید شمش در بورس همچنان در وضع موجود باقی بماند.
در بخش دوم می‌توان گفت که اگر با شایعاتی که شنیده شده معاملات در بورس آزاد گردد، دوباره باید شاهد افزایش قیمت باشیم، چون  فعال شدن ظرفیت های خالی شمش به معنای تقاضای بیشتر آهن اسفنجی و افزایش قیمت آن است و طبعا قیمت تمام شده شمش را بالا خواهد برد.
تجربه نشان داده است که همه این اتفاقات را باید بعد از ۲۲ بهمن انتظار داشت، مسئله‌ای که فعلا پنهان است و در یکی دو هفته آینده خود را نشان خواهد داد، تاثیر مساله ویروس کرونا در معاملات فولاد است. فشار این قضیه بر بورس‌های جهان جدی بوده و همین امر باعث کاهش قیمت سنگ‌آهن و شمش شده‌است.
از طرف دیگر روند نزولی قیمت قراضه روی قیمت صادراتی شمش تاثیر خواهد گذاشت، آنچنان که در طول ۱۰ روز گذشته حدود ۴ درصد قیمت شمش کاهش یافته است. در مورد مسئله صادرات، “قیمت” نقش فاکتور دوم را بازی می‌کند. فاکتور اول “حجم صادرات” است که با توجه به بروز این بیماری ممکن است روی خریدهای ماه‌های بعد اثر بگذارد و حجم صادرات را کاهش دهد.  در این صورت میزان عرضه شمش از سمت کارخانجاتی که صادرات دارند به بازار داخل افزایش خواهد یافت، اما این پدیده نیز بعد از ۲۲ بهمن خود را آشکار خواهد ساخت.

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۵ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه تحت تاثیر افت قیمت قراضه وارداتی، تا ۵ دلار افت داشته ۴۲۵ دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی چین نیز ۴۷۲ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.
میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۲۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا ۲۰ دلار ارزان‌تر شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۸۰ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار آمریکا نیز میلگرد در ۶۲۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
میانگین قیمت میلگرد آجدار روز شنبه ۵۱۰۶۳ ریال بود که تا سه‌شنبه به ۵۲۵۸۴ ریال رسید. علت اصلی افزایش قیمت میلگرد، بالا رفتن قیمت شمش و محدود شدن عرضه آن است.

به علت بالا رفتن قیمت شمش، قدرت خرید نوردکارها محدود شده‌است. در نتیجه حجم تولید پایین آمده، مگر کارخانه‌جاتی که توانایی خرید در بورس را دارند. با این حال آخرین قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس هم به بالای ۴۸۰۰۰ ریال تمام شده رسید که از قیمت تمام شده میلگرد فاصله چندانی ندارد. افزایش قیمت شمش در بورس باعث تحریک قیمت آهن اسفنجی شده‌است. این مسئله در صورتی است که روند قیمتی شمش در بورس متوقف شود و یا برعکس گردد.
محققا عرضه اسفنجی و قیمت آن هم شکل دیگری خواهد یافت. آنچه مسلم است، اکثر بنکدارها از خرید میلگرد در قیمت‌های جاری پرهیز می‌کنند.
تقاضاهایی که در بورس عنوان شده بسیار کمتر از حجم عرضه بوده و این روند محققا ادامه خواهد یافت. دلیل آن را می‌توان این مسئله دانست که کارخانه‌هایی که شمش را در بورس خریده‌اند موظف هستند آن محصول را در بورس عرضه کنند.
از آنجا که قیمت میلگرد به اوج خود رسیده‌است، تجار بزرگ و بنکدارها برای خرید از بورس پا پس می‌کشند. بنابراین مازاد عرضه به بازار روانه خواهد شد. این در حالی است که میلگردهای تولیدی با شمش‌هایی به مراتب ارزان‌تر از قیمت امروز بازار تولید شده‌است. بنابراین بعید نیست که در هفته‌های آینده روند قیمت میلگرد معکوس گردد.
میانگین قیمت تیرآهن سایز ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان که روز شنبه ۶۲۴۶۷ ریال بود تا دوشنبه بالا رفت ولی بعد از آن روز سه‌شنبه به ۶۲۲۰۰ ریال کاهش یافت. بعضی از صاحب‌نظران اعتقاد دارند روند صعودی قیمت با توجه به عرضه تیرآهن‌های فروخته شده در بورس در طول دو ماه گذشته بیش از این جا برای رشد ندارد، هر چند که قیمت تیرآهن توسط ذوب آهن اصفهان هدایت می‌شود.

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته ۵ سال ۲۰۲۰ واحد خبر آهن ملل اصفهان، ورق گرم صادراتی چین در تعطیلات بود و در ۵۰۳ دلار هر تن فوب ثبات داشت. ورق گرم سی آی اس ۴۸۳ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.
در بازار واردات ترکیه نیز ورق گرم ۴۹۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز در ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب ثبات داشت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا ورق گرم ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب و در ثبات بود.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم از ۴۵۹ یورو به ۴۶۸  یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم ۳ دلار افت داشته و ۵۹۹ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم ضخامت دو میلی‌متر روز شنبه در اصفهان ۷۴۵۰۰ ریال بود و در اهواز ۷۰۵۰۰ ریال که تا آخر هفته به ۷۳۰۰۰ ریال در اصفهان و ۶۸۵۰۰ ریال در اهواز رسید.

جوسازی‌هایی که در طول هفته گذشته شد، منتهی به اطلاعیه مبارکه به بورس شد که قصد عرضه هفتگی ورق گرم در بورس را دارد. این در حالی است که قیمت ورق گرم در بورس به اوج خود رسیده و مهم‌تر از آن تحویل ورق‌های فروخته شده در بورس برای سال آینده می‌باشد.

با این حال از آنجا که تجار نسبت به افزایش قیمت ورق محتاط شده‌اند، حجم معاملات کاهش یافت. میانگین قیمت ضخامت ۳ تا ۱۵ میلی‌متر رول مبارکه که روز شنبه ۷۹۵۶۳ ریال بود و تا روز سه‌شنبه به ۸۱۳۷۵ ریال رسید.
اکثر دست‌اندرکاران اعتقاد دارند که بازی کردن روی ورق مبارکه بسیار پر ریسک شده‌است، به همین دلیل خود را از بازار این کالا کنار کشیده‌اند.
ورق‌های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلی‌متر روز شنبه ۷۸۵۸۸ ریال بود که تا سه‌شنبه به ۸۱۲۲۵ ریال رسید. روند افزایشی قیمت که ناشی از محدودیت شدید عرضه است تجار بزرگ را دچار وسواس کرده‌است.

فاصله قیمت کارخانه با قیمت بازار سود بیشتری نصیب وزارت دارایی می‌کند تا تاجر بازار، به همین دلیل بسیاری از معاملات که به صورت رسمی صورت می‌گرفت زیر سئوال رفته است، از آنجا که تحویل کالا بسیار محدود شده و بعضا با ابهام و درگیری همراه است بعضی از تجار سعی می‌کنند ورق‌های گیلان و یا اراک را علیرغم تفاوت کیفی زیاد با اکسین جایگزین کنند. برای بسیاری از برش کارها این جایگزینی قابل قبول است.

به همین دلیل بخشی از تقاضای اکسین از بازار حذف خواهد شد.
ورق سرد روز شنبه و یکشنبه را در انتظار عرضه مبارکه گذراند. ضمن آنکه شوک قیمتی هفته گذشته هنوز در بازار حاکم بود، اما از دوشنبه به بعد بعضی از عرضه‌ها شروع شد.
میانگین قیمت دوشنبه ۱۰۵۱۵۰ ریال بود که تا سه‌شنبه به ۱۰۵۸۵۰ ریال رسید. این روند قیمتی برای مصرف‌کننده ورق سرد جذابیت ندارد، به همین دلیل معاملات در حد نیاز بسته می‌شود و تجار کمتر تمایل به ریسک خرید روی این کالا دارند.
میانگین قیمت ورق گالوانیزه ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۱ میلی‌متر روز شنبه ۹۵۳۵۸ ریال بود که تا سه شنبه به ۹۷۶۵۰ ریال رسید. بالا رفتن قیمت ورق گالوانیزه بیشتر متاثر از افزایش قیمت ورق گرم بود.
البته بالا رفتن قیمت ارز روی قیمت روی هم تاثیر گذاشت. اکثر تجار و دست اندرکاران اعتقاد دارند که قیمت‌ها به سقف خود رسیده‌است. محدودیت نقل و انتقال پول تا سقف ۱۰ میلیارد ریال توسط بانک مرکزی و نیاز به ارائه مجوز به بانک برای این نقل و انتقال روی بازار فولاد بخصوص برای کالاهای نهایی تاثیر خواهد گذاشت و روند این معاملات را به سمت شفافیت سوق خواهد داد.

اصرار دولت بر رعایت ضوابط پولشویی و پی‌گیری معاملاتی که از سال ۱۳۸۸ به بعد صورت گرفته است حتی تجار بزرگ و کارخانه‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما نشانه‌های آن در سال آینده آشکار خواهد شد. محققاً این روند سرمایه‌های سنتی را از بازار خارج خواهد کرد و ساختار بازار فولاد را با تغییراتی مواجه خواهد ساخت.