امروز : چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

قیمت شمش فولادی:  

200 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت و برخی 600 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

130 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

50 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته 5 2020 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/12 0
گزارش بازار جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته اخیر بازار جهانی سنگ‌آهن روندی نزولی داشت. به طور کلی این بازار در مجموع در حدود 9 دلار دچار افت شد و سنگ‌آهن خلوص 62 درصد به 83 دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید.در…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در هفته اخیر بازار جهانی سنگ‌آهن روندی نزولی داشت. به طور کلی این بازار در مجموع در حدود 9 دلار دچار افت شد و سنگ‌آهن خلوص 62 درصد به 83 دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید.
در این کشور نگرانی‌ها از کاهش ساخت و ساز به دلیل شیوع ویروس کرونا جو بازار فولاد و سنگ‌آهن را نیز منفی کرده‌است. از از طرف دیگر در برخی شهرهای چین برای کنترل آلودگی تعطیلات را طولانی‌تر کرده‌اند. هم اکنون جو روانی حاکم بر بازار منفی است و نگرانی از اثر ویروس کرونا بر رشد اقتصادی چین نیز مطرح شده‌است.
در بازار صادرات ایران، قیمت نهایی سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص 61 درصد در حدود 57.8 دلار هر تن فوب ثابت بود. علاوه بر این، سنگ‌آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد ایران نیز 54.7 دلار هر تن فوب اعلام شد.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، در ترکیه قراضه وارداتی سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 تا 9 دلار ارزان‌تر شده و به قیمت 270 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. نگرانی‌ها در بازار چین به دلیل شیوع ویروس کرونا و خرید محدود قراضه در ترکیه موجب شده جو بازار قراضه منفی بماند. انتظار می‌رود قیمت این کالا به سمت 260 دلار هر تن سی اف آر ترکیه نیز برسد. قراضه آهن وارداتی به ترکیه نیز 9 دلار ارزان‌تر شده و 260 دلار هر تن سی اف آر نهایی شد.
در هفته‌ای که گذشت، قیمت قراضه سنگین صادراتی کلاس 2 ژاپن  با 2 دلار کاهش به 229 دلار هر تن فوب رسید. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین 20-80 در شرق آسیا از 299 دلار به 285 دلار هر تن سی اف آر کاهش یافت.
در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده حدود 300 دلار هر لانگ تن بود که نشان از ثبات قیمت این کالا دارد.

بازار داخلی و جهانی بیلت

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، عرضه‌کنندگان بیلت صادراتی سی آی اس با توجه به محدودیت عرضه سعی کردند قیمت‌ها را ثابت نگه دارند، ولی کمبود تقاضا قیمت را از میانگین 395 دلار به 385 دلار هر تن فوب دریای سیاه رساند. در هر حال قیمت از نظر اکثر خریداران بالاست و در ترکیه قیمت درخواستی مشتریان بیلت سی آی اس از 380 دلار هر تن فوب بالاتر نمی‌باشد.

ابهامات حاکم بر بازار در مورد اثرات ویروس کرونا بر بازارهای فولاد آسیا موجب افت قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا نیز شد. بیلت روسیه 10 تا 15 دلار کاهش یافت و در بازه 430 تا 435 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. بیلت صادراتی چین نیز به دلیل تعطیلات در 481 دلار هر تن فوب در ثبات ماند.
افت قیمت قراضه در ترکیه نیز بازار بیلت را نزولی نمود. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت تا 15 دلار افت داشته و 405 تا 415 دلار هر تن درب کارخانه شد. بیلت صادراتی ترکیه نیز تا 10 دلار افت داشته 410 تا 415 دلار هر تن فوب ثبت شد.
در هفته گذشته قیمت شمش صعودی بود. میانگین قیمت سایزهای 125 و 150 میلی‌متر روز شنبه 47000 ریال بود که تا دوشنبه به 47788 ریال رسید.
با توجه به تعطیل بودن روز چهارشنبه، معاملات روز سه‌شنبه هم پراکنده بود. علت افزایش قیمت شمش بالا رفتن قیمت ارز و از طرف دیگر محدودیت شدید عرضه آهن اسفنجی بود. آهن اسفنجی به علت بارندگی مواجه با مشکل تولید است و همین امر عرضه محدود گندله را با مشکل مواجه کرده‌است. محدودیت عرضه آهن اسفنجی باعث توقف تولید بعضی از تولیدکنندگان شمش شده‌است.
در هفته اخیر شاهد نوعی سهمیه‌بندی آهن اسفنجی بودیم. کارخانه‌های شاخص به خصوص گل‌گهر به شدت نسبت به پر کردن تعهدات عقب افتاده خود موظف شده‌اند و به همین علت فروش‌های جدید بسته شده‌است. آخرین قیمت پایه آهن اسفنجی حدود 27500 ریال شنیده شده ولی معاملات بسیار محدود است. دلیل این امر را می‌توان فاصله زیاد قیمت فعلی این محصول با قیمت فروش شمش دانست.
سیر قیمتی که در بازار شمش حاکم است را می‌توان در دو قسمت بررسی کرد.
در بخش اول، می‌‍‌توان گفت که روند قیمت شمش نزولی خواهد بود چون در دو هفته گذشته شاهد آن بوده‌ایم که تولیدکنندگان شمش در فروش کالای خود مثل ماه قبل نمی‌توانستند سریع به نتیجه برسند و طبعاً در قیمت تمام شده حدود 47000 ریال فروش کندتر خواهد شد، چرا که تفاوت قیمت میلگرد با شمش جذابیت چندانی برای نوردکار ایجاد نمی‌کند. در کنار این‌ها فشار نقدینگی برای خرید شمش به نوردکار بسیار شدید شده‌است. سهمیه‌بندی آهن اسفنجی می‌تواند منتهی به کاهش قیمت شمش گردد، زیرا خریداران آهن اسفنجی موظف می‌شوند شمش تولیدی خود را در بورس عرضه کنند. افزایش عرضه شمش در بورس محققاً به کاهش قیمت آن منجر خواهد شد، چرا که نوردکارهایی که شمش را در بورس می‌خرند موظفند بخشی از میلگرد تولیدی را در بورس عرضه کنند، در حالی‌که هفته گذشته شاهد آن بودیم که میلگردهای عرضه شده در بورس با استقبال خریداران روبرو نشد. آن بخش از شمش عرضه شده در بورس که به فروش نمی‌رسد به بازار عرضه خواهد شد. از آنجا که قیمت شمش در بورس ملاک قیمت بازار است  قیمت کالای عرضه شده در خارج از بورس باید به سمت قیمت بورس نزدیک بشود در نتیجه قیمت شمش در بازار آزاد باید روند نزولی طی کند. این در صورتی است که ضوابط خرید شمش در بورس همچنان در وضع موجود باقی بماند.
در بخش دوم می‌توان گفت که اگر با شایعاتی که شنیده شده معاملات در بورس آزاد گردد، دوباره باید شاهد افزایش قیمت باشیم، چون  فعال شدن ظرفیت های خالی شمش به معنای تقاضای بیشتر آهن اسفنجی و افزایش قیمت آن است و طبعا قیمت تمام شده شمش را بالا خواهد برد.
تجربه نشان داده است که همه این اتفاقات را باید بعد از 22 بهمن انتظار داشت، مسئله‌ای که فعلا پنهان است و در یکی دو هفته آینده خود را نشان خواهد داد، تاثیر مساله ویروس کرونا در معاملات فولاد است. فشار این قضیه بر بورس‌های جهان جدی بوده و همین امر باعث کاهش قیمت سنگ‌آهن و شمش شده‌است.
از طرف دیگر روند نزولی قیمت قراضه روی قیمت صادراتی شمش تاثیر خواهد گذاشت، آنچنان که در طول 10 روز گذشته حدود 4 درصد قیمت شمش کاهش یافته است. در مورد مسئله صادرات، “قیمت” نقش فاکتور دوم را بازی می‌کند. فاکتور اول “حجم صادرات” است که با توجه به بروز این بیماری ممکن است روی خریدهای ماه‌های بعد اثر بگذارد و حجم صادرات را کاهش دهد.  در این صورت میزان عرضه شمش از سمت کارخانجاتی که صادرات دارند به بازار داخل افزایش خواهد یافت، اما این پدیده نیز بعد از 22 بهمن خود را آشکار خواهد ساخت.

 

بازار داخلی و جهانی مقاطع فولادی

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه تحت تاثیر افت قیمت قراضه وارداتی، تا 5 دلار افت داشته 425 دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی چین نیز 472 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.
میلگرد صادراتی سی آی اس 420 دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا 20 دلار ارزان‌تر شد.
در بازار داخلی اروپا میلگرد 480 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار آمریکا نیز میلگرد در 628 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.
میانگین قیمت میلگرد آجدار روز شنبه 51063 ریال بود که تا سه‌شنبه به 52584 ریال رسید. علت اصلی افزایش قیمت میلگرد، بالا رفتن قیمت شمش و محدود شدن عرضه آن است.

 

به علت بالا رفتن قیمت شمش، قدرت خرید نوردکارها محدود شده‌است. در نتیجه حجم تولید پایین آمده، مگر کارخانه‌جاتی که توانایی خرید در بورس را دارند. با این حال آخرین قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس هم به بالای 48000 ریال تمام شده رسید که از قیمت تمام شده میلگرد فاصله چندانی ندارد. افزایش قیمت شمش در بورس باعث تحریک قیمت آهن اسفنجی شده‌است. این مسئله در صورتی است که روند قیمتی شمش در بورس متوقف شود و یا برعکس گردد.
محققا عرضه اسفنجی و قیمت آن هم شکل دیگری خواهد یافت. آنچه مسلم است، اکثر بنکدارها از خرید میلگرد در قیمت‌های جاری پرهیز می‌کنند.
تقاضاهایی که در بورس عنوان شده بسیار کمتر از حجم عرضه بوده و این روند محققا ادامه خواهد یافت. دلیل آن را می‌توان این مسئله دانست که کارخانه‌هایی که شمش را در بورس خریده‌اند موظف هستند آن محصول را در بورس عرضه کنند.
از آنجا که قیمت میلگرد به اوج خود رسیده‌است، تجار بزرگ و بنکدارها برای خرید از بورس پا پس می‌کشند. بنابراین مازاد عرضه به بازار روانه خواهد شد. این در حالی است که میلگردهای تولیدی با شمش‌هایی به مراتب ارزان‌تر از قیمت امروز بازار تولید شده‌است. بنابراین بعید نیست که در هفته‌های آینده روند قیمت میلگرد معکوس گردد.
میانگین قیمت تیرآهن سایز 14 تا 18 در اصفهان که روز شنبه 62467 ریال بود تا دوشنبه بالا رفت ولی بعد از آن روز سه‌شنبه به 62200 ریال کاهش یافت. بعضی از صاحب‌نظران اعتقاد دارند روند صعودی قیمت با توجه به عرضه تیرآهن‌های فروخته شده در بورس در طول دو ماه گذشته بیش از این جا برای رشد ندارد، هر چند که قیمت تیرآهن توسط ذوب آهن اصفهان هدایت می‌شود.

 

بازار داخلی و جهانی ورق آهن

بر اساس گزارش جهانی آهن و فولاد هفته 5 سال 2020 واحد خبر آهن ملل اصفهان، ورق گرم صادراتی چین در تعطیلات بود و در 503 دلار هر تن فوب ثبات داشت. ورق گرم سی آی اس 483 دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.
در بازار واردات ترکیه نیز ورق گرم 490 تا 510 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز در 500 تا 505 دلار هر تن فوب ثبات داشت.
در بازار واردات جنوب شرق آسیا ورق گرم 515 تا 520 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم از 459 یورو به 468  یورو هر تن درب کارخانه افزایش یافت. در بازار آمریکا نیز ورق گرم 3 دلار افت داشته و 599 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.
قیمت ورق گرم ضخامت دو میلی‌متر روز شنبه در اصفهان 74500 ریال بود و در اهواز 70500 ریال که تا آخر هفته به 73000 ریال در اصفهان و 68500 ریال در اهواز رسید.

 

جوسازی‌هایی که در طول هفته گذشته شد، منتهی به اطلاعیه مبارکه به بورس شد که قصد عرضه هفتگی ورق گرم در بورس را دارد. این در حالی است که قیمت ورق گرم در بورس به اوج خود رسیده و مهم‌تر از آن تحویل ورق‌های فروخته شده در بورس برای سال آینده می‌باشد. با این حال از آنجا که تجار نسبت به افزایش قیمت ورق محتاط شده‌اند، حجم معاملات کاهش یافت. میانگین قیمت ضخامت 3 تا 15 میلی‌متر رول مبارکه که روز شنبه 79563 ریال بود و تا روز سه‌شنبه به 81375 ریال رسید.
اکثر دست‌اندرکاران اعتقاد دارند که بازی کردن روی ورق مبارکه بسیار پر ریسک شده‌است، به همین دلیل خود را از بازار این کالا کنار کشیده‌اند.
ورق‌های اکسین ضخامت 10 تا 40 میلی‌متر روز شنبه 78588 ریال بود که تا سه‌شنبه به 81225 ریال رسید. روند افزایشی قیمت که ناشی از محدودیت شدید عرضه است تجار بزرگ را دچار وسواس کرده‌است. فاصله قیمت کارخانه با قیمت بازار سود بیشتری نصیب وزارت دارایی می‌کند تا تاجر بازار، به همین دلیل بسیاری از معاملات که به صورت رسمی صورت می‌گرفت زیر سئوال رفته است، از آنجا که تحویل کالا بسیار محدود شده و بعضا با ابهام و درگیری همراه است بعضی از تجار سعی می‌کنند ورق‌های گیلان و یا اراک را علیرغم تفاوت کیفی زیاد با اکسین جایگزین کنند. برای بسیاری از برش کارها این جایگزینی قابل قبول است. به همین دلیل بخشی از تقاضای اکسین از بازار حذف خواهد شد.
ورق سرد روز شنبه و یکشنبه را در انتظار عرضه مبارکه گذراند. ضمن آنکه شوک قیمتی هفته گذشته هنوز در بازار حاکم بود، اما از دوشنبه به بعد بعضی از عرضه‌ها شروع شد.
میانگین قیمت دوشنبه 105150 ریال بود که تا سه‌شنبه به 105850 ریال رسید. این روند قیمتی برای مصرف‌کننده ورق سرد جذابیت ندارد، به همین دلیل معاملات در حد نیاز بسته می‌شود و تجار کمتر تمایل به ریسک خرید روی این کالا دارند.
میانگین قیمت ورق گالوانیزه ضخامت 40/0 تا 5/1 میلی‌متر روز شنبه 95358 ریال بود که تا سه شنبه به 97650 ریال رسید. بالا رفتن قیمت ورق گالوانیزه بیشتر متاثر از افزایش قیمت ورق گرم بود.
البته بالا رفتن قیمت ارز روی قیمت روی هم تاثیر گذاشت. اکثر تجار و دست اندرکاران اعتقاد دارند که قیمت‌ها به سقف خود رسیده‌است. محدودیت نقل و انتقال پول تا سقف 10 میلیارد ریال توسط بانک مرکزی و نیاز به ارائه مجوز به بانک برای این نقل و انتقال روی بازار فولاد بخصوص برای کالاهای نهایی تاثیر خواهد گذاشت و روند این معاملات را به سمت شفافیت سوق خواهد داد. اصرار دولت بر رعایت ضوابط پولشویی و پی‌گیری معاملاتی که از سال 1388 به بعد صورت گرفته است حتی تجار بزرگ و کارخانه‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما نشانه‌های آن در سال آینده آشکار خواهد شد. محققاً این روند سرمایه‌های سنتی را از بازار خارج خواهد کرد و ساختار بازار فولاد را با تغییراتی مواجه خواهد ساخت.