امروز : جمعه 4 تیر 1400

قیمت شمش فولادی:  

اکثر کارخانه ها ثابت و برخی 50 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد, هفته 44 2019 میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/08/11 0
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ ‌آهن بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در مورد گزارش هفته 44 فولاد، کمبود تقاضا باعث شد که قیمت سنگ آهن وارداتی در هفته گذشته پایین باشد. بنابراین، سنگ آهن با خلوص 62 درصد در بازه قیمت بین 87 دلار تا 84 دلار هر تن خشک سی اف آر در چین رسید. برخی…

بازار داخلی و جهانی سنگ ‌آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در مورد گزارش هفته 44 فولاد، کمبود تقاضا باعث شد که قیمت سنگ آهن وارداتی در هفته گذشته پایین باشد. بنابراین، سنگ آهن با خلوص 62 درصد در بازه قیمت بین 87 دلار تا 84 دلار هر تن خشک سی اف آر در چین رسید. برخی معتقدند که این نرخ قیمت در روزهای آتی باز هم می‌تواند کاهش یابد. با این شرایط محموله‌هایی با حمل فوری با محدودیت تقاضا روبه‌رو شدند. زمان زیادی است که دیگر خریدهایی با تناژ بالا برای پر کردن موجودی انبارها دیده‌نمی‌شود. بنابراین، لازم است که برای رونق بازار میزان خریدها بالا برود. برخی از فعالان بازار معتقدند که به زودی در دسامبر خریدهایی انجام خواهد شد.

بر طبق گزارش یومتال، سنگ آهن مگنتیت با خلوص 61 درصد از قیمت 36 دلار به 38.8 دلار هر تن فوب رسید.

سنگ آهن هماتیت صادراتی با خلوص 61 درصد نیز از 33 دلار به 35.7 دلار هر تن فوب رسید.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن در هفته 44 میلادی

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در هفته 44، در ترکیه تقاضا برای خرید  قراضه آهن بهبود داشته و همین مسئله باعث افزایش قیمت مواد اولیه شده‌است. میانگین قیمت قراضه وارداتی در منطقه شرق آسیا هر کانتینر حدود 240 دلار هر تن سی اف آر اعلام شده‌است. همچنین قراضه سنگین کلاس 2 در بازار ژاپن به قیمت 220 دلار به فروش می‌رسد. در هفته گذشته قیمت این کالا 217 دلار هر تن فوب به فروش می‌رسید. بازار آمریکا شرایط متفاوتی دارد. قیمت قراضه خرد شده آهن در این بازار حدود 213 دلار هر لانگ تن و نسبت به روزهای قبل بدون تغییر مانده‌است.

بازار بیلت در ایران و جهان

طبق بررسی‌های آهن ملل اصفهان، قیمت بیلت در مجموع بازارهای جهان روند ثابتی داشته‌است. بر خلاف قراضه، پیشنهاد قیمت 380 دلاری برای بیلت در بازارهای جهانی از سوی خریداران پذیرفته نشد. بنابراین، معاملات بیلت در هفته گذشته در بازه قیمت 368 دلار تا 369 دلار انجام شد. با این وجود، قیمت معاملات در هفته قبل 365 دلار بود.

در هفته گذشته قیمت شمش از ثبات مناسبی برخوردار بود. دلیل این ثبات را می‌توان تعطیلات هفته گذشته دانست، اما قبل از تعطیلات هم محدودیت تقاضا در بازار خودنمایی می‌کرد.

با وجود اینکه میانگین قیمت شمش در هفته گذشته در روز شنبه 37700 ریال بود و تا اواخر هفته روندی صعودی را طی کرد و به 37800 ریال رسید، اما همچنان با افت تقاضا روبه‌رو بودیم. دلیل اصلی این محدودیت تقاضا مربوط به تعطیلات هفته‌های قبل، ابهام بازار و محدودیت جابجایی آهن اسفنجی می‌شود.

بعد از حدودا 20 روز سکوت و توقف بازار، هفته قبل را می‌توان آغاز فعالیت بازار دانست. در این مورد دو دیدگاه وجود دارد. عده‌ای معتقدند به دلیل هجوم یکباره تقاضا به بازار، قیمت‌ها بالا می‌رود. علاوه بر این، به دلیل محدودیت عرضه آهن اسفنجی، افزایش قیمت تداوم خواهد داشت. این دیدگاه محدودیت عرضه آهن اسفنجی باعث افزایش قیمت شمش شود و قیمت حاصل پایدار خواهد ماند.

دیدگاه دیگر بر این باور است که ممکن است تغییرات قیمت وجود داشته‌باشد و افزایش قیمت به دلیل محدودیت تقاضا دیری نخواهد پایید. به دلیل اینکه از اوایل هفته عرضه آهن اسفنجی با روالی عادی مواجه می‌شود، ممکن است شاهد افزایش قیمت آن در روزهای آتی باشیم. هم اکنون در بازار داخلی، آهن اسفنجی به قیمت هر کیلو 500 ریال از نرخ کارخانه به فروش می‌رسد. این امر نشان می‌دهد که خریدهای قبلی قیمت‌های پایین‌تری داشته‌اند. می‌توانیم بگوییم دیدگاه دوم بینشی واقع‌بینانه‌تر است. جدا از تحلیل کارشنان، فراموش نکنید که دولت همواره بازار صنایع فولادی را دنبال می‌کند و اجازه‌ای برای افزایش قیمت نمی‌دهد. موضوعی که اهمیت ویژه‌ای دارد، صادرات مقاطع فولادی است. هم اکنون دو مشکل بر سر راه صادرات وجود دارد. مسئله اول برهم خوردن بازارهای کشورهای اطراف است که به تنش‌های سیاسی رخ داده‌است. مشکل دیگر مالیات ارزش افزوده‌ای است که وزارت دارایی برای صادرکنندگان وضع کرده‌است. هم اکنون وزارت دارایی با مشکل برگرداندن وجوه مربوطه روبه‌رو است، اما همواره مطالبات خود را با دیر کرد و جریمه وصول می‌کند. این معضل باعث وارد شدن فشار سنگینی به صادرکننده‌ها شده‌است. در اثر همین عوامل هم اکنون تقاضای شمش و صادرات میلگرد در داخل کشور با مشکل مواجه شده‌است.

بازار مقاطع فولادی در ایران و جهان در هفته 44 میلادی

میلگرد صادراتی سی آی اس در هفته گذشته از 390 دلار تا 405 دلار به 405 تا 415 دلار رسید. همان‌طور که مشهود است، بازار میلگرد به علت بهبود بازار مواد اولیه رونق خوبی داشته‌است. رونق بازار در ترکیه کاهش یافت و قیمت میلگرد صادراتی بین 415 تا 420 دلار هر تن فوب رسید. این روند قیمت نشان می‌دهد که بازار مقاطع در ترکیه از ثبات مناسبی برخوردار بوده‌است.

در بازار صادرات کشور چین و همچنین بازار داخلی ایران قیمت میلگرد افزایش یافت، اما آینده خوبی برای این بازار پیش‌بینی نمی‌شود. قیمت میلگرد در بازار داخلی هر تن فوب درب کارخانه از 507 دلار تا 517 دلار رسیده‌است.

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در ناحیه جنوب شرق آسیا قیمت میلگرد وارداتی بین 415 تا 715 دلار هر تن سی اف آر به فروش می‌رسد. قیمت میلگرد در بازار داخلی اروپا نرخی بیشتر نسبت به شرق آسیا دارد. در این بازار میلگرد با قیمت 449 یورو هر تن درب کارخانه اعلام شده‌است. علاوه بر این، قیمت میلگرد در بازار داخلی آمریکا حدود 613 دلار هر شورت تن درب کارخانه به فروش می‌رسد. این نرخ قیمت نشان از آن دارد که در بازار آمریکا بازار میلگرد ثابت بوده‌است.

در بازار ایران در هفته گذشته، قیمت میلگرد ثبات بوده‌است. قیمت این کالا در روز شنبه 42485 ریال بوده‌‌است. این نرخ قیمت تا اواخر هفته به 42865 ریال رسید. می‌توان علت افزایش قیمت میلگرد را کاهش قیمت شمش و عرضه محدود میلگرد در تعطیلات دانست. تیرآهن نیز در هفته قبل نرخ ثابتی داشت. این کالا در روز شنبه از قیمت 47550 ریال به 48500 ریال در روز دوشنبه رسید. میزان عرضه و تقاضا در روز چهارشنبه افزایش یافت و به قیمت 48000 ریال رسید. افزایش تقاضا و عرضه در این هفته به دلیل جذب نقدینگی و همچنین صادرات بود که باعث شد عرضه‌کنندگان محصولات خود را وارد بازار کنند. با وجود همه این مسائل، انتظار افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن ضعیف است. دولت همواره در صدد است که بازار را کنترل کند و سیاست کلان دولت این است که نقدینگی به سمت اوراق و سهام برود. دولت در صورتی که بازار کالا رونق بگیرد، قادر به کنترل نرخ تورم نمی‌باشد.

بازار ورق ایران و جهان

در هفته گذشته بازار ورق گرم صادراتی سی آی اس بهبود پیدا کرده‌ و روندی رو به رشد داشته‌است. قیمت این کالا از 370 دلار به 385 دلار هر تن فوب رسیده‌است. با این نرخ قیمت معامله‌ای در بازار آهن انجام نشد و تقاضا هنوز هم با محدودیت روبه‌رو است. ورق گرم وارداتی در بازار ترکیه در بازه قیمت 380 دلار تا 415 دلار هر تن سی اف آر معامله شد. در چین نیز بازار ورق در ثبات است و قیمت هر تن ورق بین 495 تا 498 دلار درب کارخانه شد.

قیمت ورق گرم صادراتی در بازار ترکیه کمتر از 3 دلار رشد داشته‌ و 340 دلار هر تن فوب اعلام شده‌است. بازار ورق چین رونق نداشت، زیرا رقبا ورق را با قیمت کمتری عرضه می‌کردند. قیمت ورق گرم در بازار داخلی آمریکا بین 471 دلار تا 498 دلار هر شورت تن درب کارخانه معامله شد. در اروپا نیز قیمت ورق گرم در حدود 1 یورو کاهش یافت و با قیمت 430 یورو هر تن درب کارخانه به فروش رسید.

بر اساس گزارشات واحد خبر آهن ملل اصفهان،برای گزارش فولاد هفته 44 میلادی قیمت ورق گرم با ضخامت 2 میلی‌متر در روز شنبه به قیمت 51600 ریال در اصفهان معامله شد. در آخر هفته نیز این قیمت رشد کرد و به 52700 ریال رسید.

میانگین قیمت ورق 4 تا 15 میلیمتر رول در اصفهان روز شنبه 54671 ریال بود ولی به علت تعطیل بودن و کاهش عرضه تا چهارشنبه قیمت به 55000 ریال رسید سیاست مبارکه کنترل بازار است با این سیاست کاهش قیمت را دنبال می‌کند و در چشم مقامات هم سوگلی دیده می‌شود ولی این روش به نابودی صنایع کوچک و اطاعت‌پذیری صنعت لوله و پروفیل ختم خواهد شد که به چشم سیاست مدارها نمی‌آید. به هر حال انتظار می‌رود مبارکه در عرضه جدید مجدداً کاهش قیمت اولیه عرضه را استارت بزند. این امر در قیمت اسلب که مورد مصرف نورد و لوله اهواز و گیلان است تاثیر نخواهد گذاشت و تنها منجر به تضعیف آن‌ها خواهد شد.

ورق‌های اکسین با ثبات نسبی قیمت روبرو بود و در حاشیه 53300 ریال نوسان می‌کرد تعطیلی بازار به کمک سرویس کردن کارخانه آمد ولی در کل با کنترل کارخانه بر بازار و فشار دولت برای ثبات قیمت، نباید انتظار تغییر قیمت را داشت ورق‌های کاویان با همین روند روبرو شد در حالی‌که با محدودیت عرضه روبرو بود.

ورق سرد با کاهش قیمت روبرو بود و از 69480 ریال به 69200 ریال افت کرد علت اصلی افت قیمت کاهش تقاضا به علت تعطیلات بود.

ورق گالوانیزه با ثبات باقی ماند. میانگین اول هفته که 74674 ریال بود تا آخر هفته تغییری نکرد.

نظرات

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.