امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

120 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تا 200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

50 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان

افزایش

اخبار آهن آلات

گزارش بازار جهانی آهن و فولاد , هفته ۴۲ ۲۰۱۹ میلادی

بهناز میرلوحی
آهن ملل ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰
گزارش هفتگی بازار داخلی و جهانی آهن و فولاد

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن بنا به گزارش جهانی آهن هفته 42 آهن ملل اصفهان، در طی هفته گذشته در کشور چین قیمت سنگ آهن با خلوص 62 درصد هر تن خشک سی اف آر به میزان 92 دلار رسیده است. در پایان هفته این قیمت کاهش پیدا کرد و به میزان 82 دلار هر تن خشک سی اف آر…

بازار داخلی و جهانی سنگ‌آهن

بنا به گزارش جهانی آهن هفته ۴۲ آهن ملل اصفهان، در طی هفته گذشته در کشور چین قیمت سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد هر تن خشک سی اف آر به میزان ۹۲ دلار رسیده است. در پایان هفته این قیمت کاهش پیدا کرد و به میزان ۸۲ دلار هر تن خشک سی اف آر معامله شد. برخی خریداران همچنان متنظرند تا بازار به یک ثبات نسبی دست یابد تا شرایط برای خرید مناسب فراهم شود.

طبق گزارش یومتال، سنگ‌آهن مگنتیت با خلوص ۶۱ درصد با قیمت نهایی ۴۲.۲ دلار هر تن فوب معامله شد. همینطور قیمت سنگ آهن هماتیت با خلوص ۶۱ درصد ایران کاهش یافته است و به قیمت ۳۹.۱ دلار هر تن فوب ثبت شد.

بازار داخلی و جهانی قراضه آهن

بازار قراضه آهن ترکیه در طی هفته گذشته به افزایش قیمت در بازار با استفاده از چندین معامله کمک شایان توجهی کرد. هفته اخیر قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ با خلوص ۲۰ تا ۸۰  به قیمت ۲۳۳ دلار رسید. تقاضا برای خرید قراضه آهن در بازار افزایش یافته است، زیرا تعدادی از خریداران ترک محصولات خود برای ماه‌های اکتبر و نوامبر به فروش رسانده‌اند. بازار صادرات ژاپن شرایط متفاوتی دارد. در طول سه هفته قراضه سنگین کلاس ۲ حدود ۲۰۵ دلار هر تن فوب رسید و روندی کاهشی را طی کرد. قراضه وارداتی در بخش آسیا هر کانتینر به میزان ۲۲۳ دلار هر تن سی اف آر تایوان رسید و این مقدار ثابت ماند. در شرق آسیا متوسط قیمت وارداتی سی اف آر هر تن حدود ۲۴۲ دلار فروخته شد.

قراضه خرد شده در بازار آمریکا حدود ۲۱۴ دلار هر لانگ تن ثابت ماند.

بازار بیلت ایران و جهان

بنابر گزارش جهانی آهن در هفته ۴۲، در هفته گذشته قیمت بیلت صادراتی به دلیل محدودیت‌های بازار قراضه از ۳۵۵ تا ۳۶۰ دلار به ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب رسید و روند رو به افزایشی را طی کرد.

در هفته اخیر قیمت بیلت صادراتی به دلیل خرید زیاد چینی‌ها و افزایش قیمت قراضه در بازار جنوب بالا رفت. به دلیل اینکه در کشور چین زمان رکود تقاضا نزدیک است، افراد فعال در بازار صنعت فولاد به رشد و بهبود بازار امیدوار نیستند. بیلت روسیه توسط کشور چین با قیمت ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر خریده شد، که به میزان ۵ دلار بهبود یافت.

بیلت ۵ دلار در بازار داخلی ترکیه بهبود یافته و هر تن با قیمت ۳۸۰ دلار تا ۳۹۰ دلار درب کارخانه شد. بازار هم اکنون انتظار رسیدن قیمت به ۴۰۰ دلار را می‌کشد. در ترکیه بیلت صادراتی با قیمت ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار هر تن فوب معامله شد.

در هفته گذشته قیمت شمش فولادی نرخ ثابتی را طی کرد. متوسط قیمت ۳۷۳۳۸ ریال در روز شنبه بود و در روز دوشنبه تا قیمت ۳۷۳۱۳ ریال کاهش پیدا کرد. در روز سه شنبه قیمت شمش به ۳۷۴۳۸ ریال رسید و افزایش مناسبی را نسبت به روزهای قبل پیدا کرد. دلیل تغییر قیمت شمش فولادی را می‌توان رکورد بازار مقاطع دانست. یکی دیگر از علل این مسئله عدم حضور تولیدکنندگان فعال در حوزه صنعت آهن‌آلات و وجود کامیون‌ها و رفت و آمد آن‌ها در مرزهای غرب و جنوب کشور می‌باشد.

محموله‌های صادراتی که قبلا نرخی حدود ۳۷۰ تا ۳۸۰ داشتند، به دلیل کاهش قیمت شمش، هم اکنون در صدر عرضه به بازار قرار گرفته‌اند. قراردادهای صادراتی مانند گندله و آهن اسفنجی نیز مساله‌ای مشابه شمش فولادی دارند. قیمت تازه صادراتی شمش که حدود ۳۴۰ دلار می‌باشد، باعث خواهد شد که متوسط قیمت کدال روندی کاهشی را طی کند. پس از آن قیمت گندله و آهن اسفنجی نیز کاهش پیدا خواهد کرد، که این مسئله به قیمت نهایی شمش کمک قابل توجهی خواهد کرد. علاوه بر این، نوسانات بازار و علم حسابداری نیز در شرایط کنونی  بر قیمت‌ها اثر خواهد گذشت. در حال حاضر میزان تولید شمش برای بازار داخلی کاهش یافته و به نسبت قبل کمتر مورد عرضه قرار می‌گیرد. بنابراین، لازم است که تا بازگشت زوار منتظر ماند و نمی‌توان انتظار بهبود قیمت شمش فولادی را در حال حاضر داشت.

بازار مقاطع فولادی ایران و جهان

در روز شنبه قیمت میلگرد به ۴۱۸۶۹ ریال رسید و این قیمت تا اواخر هفته تا ۴۱۵۹۳ ریال کاهش پیدا کرد. متوقف شدن صادرات به عراق و ترکیه را می‌توان علت اصلی کاهش قیمت شمش دانست. با اینکه این عامل به کاهش قیمت میلگرد منجر شد، اما بیش از این با کاهش قیمت این محصول مواجه نخواهیم شد. با توجه به این مسائل، بسیاری از کارخانه‌ها میزان تولید خود را کاهش دادند و تنها با توجه به تقاضای بازار تولیدات خود را انجام می‌دهند. کارخانجات فقط برای رفع نیاز نقدینگی خود محصولاتی با حدود قیمت ۴۰۵۰۰ ریال و در تناژ ۵۰۰ تنی فروختند. وزارت صمت بنابر گزارش جهانی آهن در هفته ۴۲، در روز دوشنبه اعلام کرد که طبق برنامه و سیاست تصویب شده، صادرات مقاطع فولادی نیاز به مجوز ندارند..

این برنامه بر پایه دو اساس تصویب شده است: اول اینکه هر تولیدکننده که از بورس شمش مورد نیاز خود را تهیه می‌کند باید ۶۰ درصد آن را در بورس سرمایه‌گذاری کند. دوم اینکه تامین کنندگان مالی می‌توانند برای نوردکارها شمش مورد نیازشان را از بورس تهیه کنند. دولت هنوز به طور قطع این روش را جهت کنترل بازار مناسب نمی‌داند. هم اکنون تقاضا مسئله‌ای است که اهمیت بسیاری دارد. دولت لازم است که با استفاده از یک طرح و برنامه‌ای منسجم، افراد فعال در حوزه صنعت آهن‌آلات را به صادرات تشویق کند و در این راستا از آن‌ها حمایت‌های لازم را به عمل آورد. درگیری کردها با با ترکیه در هفته اخیر باعث نوساناتی در نرخ لیر ترکیه شد.

این مسئله باعث تغییراتی در نرخ قیمت میلگرد شد، اما این امر باعث توقف صادرات نخواهد شد، چون صادرات برای رونق اقتصادی و درآمد هر کشوری اهمیت بسیاری دارد. این تولیدکننده است که متحمل سود و زیان نوسانات بازار در نتیجه سیاست‌ها و کشمش‌های داخلی و خارجی هر کشوری می‌شود. دولت همواره وظیفه دارد که از تولیدکننده در راستای صادرات حمایت کند تا به  این وسیله او را به بقای خود امید بخشد. متوسط قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در روز شنبه و در اصفهان ۴۷۵۵۰ ریال شد و در روز چهارشنبه به ۴۸۰۵۰۰ ریال رسید، که می‌توان دلیل این سیر صعودی قیمت را محدودیت در عرضه محصول دانست.

بازار ورق ایران و جهان 

در روز دوشنبه ورق گرم به ضخامت ۲ میلی‌متر رول، به ۵۲۵۰۰ ریال در اصفهان رسید. در اهواز این قیمت ۵۱۰۰۰ ریال اعلام شد، اما تا آخر هفته یک سیر نزولی را طی کرد. در اصفهان این قیمت به ۵۱۵۰۰ ریال رسید، اما قیمت نهایی این محصول در اهواز ۴۹۵۰۰ ریال تمام شد. وزارت صمت طبق بخشنامه‌ای به تازگی، صادرات لوله و پروفیل را با قیمت پایه آزاد اعلام کرد.

در هفته اخیر، فولاد مبارکه اصفهان ورق گرم B را با قیمت پایه ۴۵۲۸۲ ریال عرضه کرد. به دلیل هزینه حمل و نقل، ارزش افزوده و مالیات، این قیمت تفاوت زیادی با قیمت تمام شده که حدود ۵۱۵۰۰ ریال است، ندارد. محصولاتی از کارخانجات گیلان یا نورد اهواز برای تولیدکننده مقرون به صرفه نیست. در حال حاضر فولاد مبارکه اصفهان، سیاستی برای کاهش قیمت ورق گرم در بورس را در پیش گرفته است. به دلیل اینکه فولاد مبارکه به خودی خود همه این چرخه در دست گرفته، توانسته است درآمدزایی خود را حفظ کند و سودآوری مناسبی داشته باشد، اما تولیدکنندگان دیگر مانند کاویان، اهواز و اکسین همچنان با مشکلات خود برای تامین اسلب درگیر هستند.

در خارج از مزرهای کشور ما و در تجارت بین‌الملل، اسلب دارای بازار مناسبی است و تقاضای مناسبی دارد. به صورتی که تولیدکنندگان تا سه ماه آتی محصولات خود را پیش فروش کرده‌اند. به همین دلیل، فولاد خوزستان و اهواز عرضه محصولات خود به بازار را کاهش داده‌اند. به علت اینکه بازار خارج از کشور بسیار با بازار داخلی متفاوت است، اسلب به راهی خارج از کشور می‌شود.

می‌توان علت اصلی کاهش قیمت ورق را محدودیت عرضه لوله و پروفیل به بازار دانست. در هر صورت قیمت ورق گرم B به پایین‌ترین حد خود رسیده است و در اهواز و گیلان تولید خوبی ندارد. مادامی که عرضه ورق‌های گرم ضخامت ۳ تا ۵ میلی‌متر محدود بود، ولی در روز شنبه میانگین ضخامت ۳ تا ۱۵ میلی‌متر حدود ۵۳۹۰۰ ریال بود. این قیمت به ۵۳۶۰۰ ریال کاهش یافت. طبق بررسی کارشناسان واحد خبر آهن ملل، موجودی ورق‌ها درانبار کاهش یافته و به تبع آن عرضه نیز محدود شده است. علت این امر این است که فولاد مبارکه قیمت پایه را در بورس کاهش داده و از طرفی دیگر کاهش تقاضا منجر به کمبود ورق‌ها در انبار شده است.

در روز شنبه ورق‌های گرم اکسین با ضخامت ۱۰ تا ۴ میلی‌متر به قیمت ۵۲۹۰۰ ریال فروخته شد، اما چهارشنبه این قیمت به ۵۲۶۸۸ ریال نزول کرد.علاوه بر  مشکل حمل و نقل به دلیل اربعین، کاهش عرضه محصولات اکسین نیز در تقاضا نقش داشته است.

همانظور که از بازار آهن‌آلات هویداست، عرضه محدودیت کیفیت ST52 به وفور توی چشم می‌زند. این امر به این دلیل است که فولاد خوزستان اسلب را با محدودیت عرضه می‌کند.

قیمت ورق سرد در طی هفته اخیر روندی نزولی را در پی داشت. به صورتی که قیمت آن از ۷۰۳۹۰ ریال به ۶۹۹۲۰ ریال رسید. سیر نزولی این کالا به دلیل این است که مبارکه با عرضه محصولات خود به صورت نزولی در بورس از مردادماه تا الان مواجه بوده است. مسئله بعدی میزان فروش آن در بورس بوده است که در تیرماه ۵۰ هزار تن، مردادماه ۵۷۷۴۹ تن، شهریور ۷۴۳۰۰ تن و برای مهرماه تحویل در دی‌ماه به ۱۰۶۱۰ تن رسید. به این ترتیب، با عرضه‌های مبارکه از یک طرف و عدم تقاضا از طرف دیگر، قیمت‌ها روندی کاهشی را طی می‌کنند.

در طی هفته اخیر طبق بازار جهانی آهن هفته ۴۲، ورق گالوانیزه سیری رو به کاهش داشت. به این ترتیب، که از ۷۶۱۶۳ ریال به ۷۵۰۷۹ ریال رسید. پایین آمدن قیمت این کالا به دلیل دو عامل بود: یک کاهش قیمت ارز و دوم کاهش قیمت ورق گرم. این نکته حائز اهمیت است که عرضه مهرماه فولاد مبارکه که ۱۶۳۶۵ تن در بورس بوده و تقریبا دو برابر عرضه تیرماه ۸۷۰۰ تن و ۵/۱ برابر عرضه مردادماه ۹۸۶۲ تن بوده، قیمت پایانی ۷۲۲۲۱ ریال پایه بوده است. همانطور که می‌دانید، این قیمت نسبت به کارخانه‌های دیگر مثل هفت الماس و غیره بسیار بالاتر می‌باشد.