امروز : چهارشنبه 9 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

چالش‌های داخلی و خارجی پیش روی واحدهای تولیدکننده محصولات فولادی

1398/12/22 0
چالش‌‌های داخلی و خارجی پیش روی واحدهای تولیدکننده داخلی و خارجی - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای چالش واحدهای تولیدکننده محصولات فولادی، کشور ما در بین 10 کشور اصلی تولیدکننده فولاد دنیا می‌باشد. علاوه بر این، تولیدات فولادی کشور ما به دلیل سطح بالایی از کیفیت، حرف زیادی برای گفتن در بین کشورهای تولیدکننده فولاد دارد. با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم علاوه بر تامین نیاز داخلی، نیاز…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای چالش واحدهای تولیدکننده محصولات فولادی، کشور ما در بین 10 کشور اصلی تولیدکننده فولاد دنیا می‌باشد. علاوه بر این، تولیدات فولادی کشور ما به دلیل سطح بالایی از کیفیت، حرف زیادی برای گفتن در بین کشورهای تولیدکننده فولاد دارد. با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم علاوه بر تامین نیاز داخلی، نیاز آهن و فولاد بازارهای هدف را نیز تامین کنیم.

طبق عقیده برخی از کارشناسان، کشور ما از نخبگان خلاق و با استعدادی در حوزه تولید و تجارت برخوردار است که می‌توانند با بهره‌گیری از منابع خدادی کشورمان موانع پیش رو و تحریم‌ها را پشت سر گذاشته و بازار‌های هدف را توسعه و حفظ کنند.

همه از این موضوع که صادرات به دلیل ارزآوری برای هر کشوری به ویژه در شرایط کنونی اهمیت دارد، آگاه هستند. به همین ترتیب، منافع ملی و بلندمدت ایجاب می‌کند که برای حفظ و توسعه این صنعت کوشیده و برنامه‌های خاصی داشته باشیم. در حال حاضر به دلیل تشدید تحریم‌ها، بسیاری از واحدهای بزرگ صنعتی با مشکلات بیشتری در امر صادرات روبه‌رو هستند.

تحریم‌ها از یک سو و خود تحریمی و سخت‌گیری مدیران داخلی از سوی دیگر مشکلات بیشتری را برای صادرکنندگان ایجاد کرده‌است. در کشور ما متاسفانه هیچ‌گاه از یک اصول منطقی در مواجه با فرصت‌ها و چالش‌ها پیروی نشده‌است.

با این وجود می‌توان گفت که از ابتدای سال جاری، بر اساس تصمیمات اتخاذ شده توسط وزارت صمت فعالان با تجربه که می‌توانستند با تحریم‌ها مقابل کنند، به بن بست جدی برخورد کرده و مشتریان سنتی خود را در خارج از کشور از دست بدهند. بر اساس دستورالعمل‌های این وزارت، انحصار صادرات محصولات فولادی تنها به گروه خاص داده شده و باعث حذف بخش صادرات شرکت‌های بازرگانی فعال در این حوزه گردیده‌است.

اغلب این شرکت‌های بازرگانی با اکثر کارخانه‌های تولید فولاد در داخل کشور با هدف تامین سبد کالایی خود که منحصر به یک نوع کالا نیست، همکاری داشته و دارند و در راستای اهداف صادراتی خود از کارخانه‌های مذکور درخواست نمایندگی داشته است. از آنجایی که کارخانه‌‎های تولیدی در چارچوب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متعهد به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود به داخل کشور می‌باشند، به هیچ وجه تمایل به همکاری در راستای پیشنهاد مطرح شده از سوی شرکت‌های بازرگانی ندارند و تشکیل واحد‌های بازرگانی مستقل را به ارائه نمایندگی به شرکت‌های دیگر ترجیح داده‌اند.

نتیجه این موضوع باعث حذف شرکت‌های بازرگانی فولادی از چرخه صادرات و از دست دادن مشتریان خود پس از معرفی ایشان به کارخانه‌های تولیدی گردید.


برچسب‌ها: