امروز : جمعه 7 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت و ورق رنگی فولاد مبارکه 500 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

1000 تا 1500 تومان

کاهش

قیمت قوطی آهن:  

1000 تا 1300 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

اعلام شد

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

راه‌کاری برای بهبود چرخه تولید فولاد

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/03 1

طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای چرخه تولید فولاد، شواهد حاکی از آن است که در عصر حاضر، صنعت فولاد پیشرفت زیادی کرده‌است. در سال 88 کشور ما ایران در واردات فولاد در جایگاه دوم جهان قرار داشت. این موضوع در حالی است که امسال با تولید 28 میلیون تن و تصاحب جایگاه ایتالیا به رتبه دهم…

طبق گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای چرخه تولید فولاد، شواهد حاکی از آن است که در عصر حاضر، صنعت فولاد پیشرفت زیادی کرده‌است. در سال 88 کشور ما ایران در واردات فولاد در جایگاه دوم جهان قرار داشت. این موضوع در حالی است که امسال با تولید 28 میلیون تن و تصاحب جایگاه ایتالیا به رتبه دهم در بین تولیدکنندگان فولاد دنیا قرار گرفته‌است.

در سال جاری کشور ما با تداوم صادرات فولاد، از مرز 12 میلیون تن عبور کرد و به جایگاه سایر کشورهای قدرتمند در این حوزه دست خواهد یافت.

در ایران، مصرف‌کنندگان داخلی فولاد از پایین‌ترین سطح قیمت محصولات فولادی در جهان برخوردار هستند. با اینکه آمار و ارقام‌ها از موفقیت‌ها در حوزه خودکفایی فولاد کشور حاکی هستند، اما در کنار همه این موفقیت‌ها لازم است که چالش‌ها و مشکلات موجود در این حوزه رسیدگی و در جهت رفع آن‌ها تصمیم‌گیری شود. به همین ترتیب، رفع مشکلات فولاد کشور با حل 3 چالش اساسی امکان‌پذیر است.

در حوزه صنعت فولاد چالش‌های متفاوتی وجود دارد که لازم است هر چه سریع‌تر مرتفع شوند. برخی از مهمترین این چالش‌ها عبارتند از تجدیدنظر دولت در نگرش خود به استفاده از محدودیت‌های صادراتی برای کنترل بازار داخلی، تهیه و تامین مواد اولیه برای 55 میلیون تن ظرفیت تولید ایجاد شده و در نهایت تجدید ساختار مالکیتی بنگاه‌های معدنی فولادی با در نظر گرفتن هدف هم‌افزایی توان شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف.

با اینکه سطح تولید رشد کرده، اما هم اکنون مشکلاتی مثل تامین مواد اولیه پیش روی تولیدکنندگان می‌باشد. آمارها نشان می‌دهند که هم اکنون تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی کشور برابر با 80 میلیون تن می‌باشد. البته با وضع عوارض 25 درصدی، فعلا با صادرات و جلوگیری از خروج نزدیک به 8 میلیون تن محصول کنستانتره و گندله، کمبود نیاز فعلی کارخانه‌جات تا حدی برطرف شده‌است. با اینکه این روش در کوتاه‌مدت می‌تواند موثر باشد، اما در درازمدت تنها 2 برابر کردن تولید سنگ‌آهن و استخراج حدود 150 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی می‌تواند نیاز تولید 55 میلیون تن فولاد را پوشش دهد.

نظرات

  • جعفری

    با شناسایی معادن جدید مشکل تامین مواد اولیه فولاد بیشتر کارخانه ها حل میشه