امروز : جمعه 7 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت و ورق رنگی فولاد مبارکه 500 تومان

کاهش

قیمت پروفیل زد:  

1000 تا 1500 تومان

کاهش

قیمت قوطی آهن:  

1000 تا 1300 تومان

کاهش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد اردبیل:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

اعلام شد

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

اعلام شد

قیمت میلگرد امیرآباد:  

300

ثابت

قیمت میلگرد راد همدان:  

100 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

ارائه طرح ممنوعیت فروش ورق خارج از بورس کالا

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/10/11 0

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین طرحی پیشنهادی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد. سیف‌الله امیری تصریح کرد که این طرح در مرحله کارشناسی قرار دارد، اما قصد داریم از صفر تا صد محصول ورق را…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین طرحی پیشنهادی در خصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

سیف‌الله امیری تصریح کرد که این طرح در مرحله کارشناسی قرار دارد، اما قصد داریم از صفر تا صد محصول ورق را نیز مانند محصولات پتروشیمی در بورس‌ کالا عرضه کنیم.

وی در ادامه بیان کرد که گرچه این طرح مشکلات خود را دارد و هنوز در مرحله کارشناسی است، اما در نظر داریم صنایع پایین‌دستی نظیر خودروسازان و تولید‌کنندگان لوله و پروفیل را از این قاعده مستثنی کنیم. وی همچنین افزود که در حال‌ حاضر میزان تولید، مصرف و ‌صادرات ورق مشخص است و مقداری که در بورس‌ کالا عرضه می‌شود نیز قابل شناسایی است.

برخی واحدها از روش‌هایی غیر از بورس‌کالا اقدام به فروش ورق می‌کنند که این موضوع نابسامانی‌هایی را در بازار ورق ایجاد کرده‌است. به دنبال همین مسئله، این طرح به منظور ساماندهی بازار و شفافیت بیشتر و کنترل قیمت‌ها در بازار ورق مطرح شده‌است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت با اجرای این طرح، فروش خارج از بورس‌ کالا ممنوع بوده و حکم کالای قاچاق را دارد.

وی اظهار داشت که با عرضه ورق در بورس‌ کالا علاوه بر اینکه تمامی تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان این کالا مشخص می‌شوند، تمامی خریداران این محصول نیز شناسایی شده و به این ترتیب امکان رصد محصولاتی که در داخل با مازاد تولید مواجه هستند، بیشتر شده و در ادامه این فرآیند، وزارتخانه می‌تواند برای صادرات آن‌ها بهتر از گذشته تصمیم بگیرد.

امیری در پاسخ به این پرسش که وزارتخانه درخصوص صادرات ورق‌های خاص ممنوعیت ایجاد کرده، اشاره کرد که تولید‌کنندگان در صورت عرضه این ورق‌ها در بورس‌کالا و بدون خریدار ماندن آن‌ها مشکلی برای صادرات ندارند. اگرچه در حال‌ حاضر برای عرضه در بورس و اثبات اینکه محصولشان مازاد تولید داخل است، باید هزینه‌هایی برای حضور در بورس‌ کالا بپردازند که در این طرح تمهیداتی برای آن‌ها نیز اندیشیده شده‌است.

البته هنوز این مسئله نهایی نشده و می‌تواند شامل قیمت‌گذاری در بورس‌ کالا شود و مشمول شرایط عرضه در بورس‌ کالا نشوند، زیرا بورس‌کالا برای عرضه محصولات ضمانت‌نامه‌هایی دریافت می‌کند که برخی از آن‌ها هزینه‌هایی را به شرکت‌ها تحمیل می‌کند.


برچسب‌ها: