امروز : شنبه 3 آبان 1399

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان) : 130 تومان افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 300 افزایش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر : 200تا 300تومان افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز : ثابت

قیمت میلگرد هشترود : 100تا 150تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین : ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 250 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 550 تومان افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب : ثابت

قیمت میلگرد میانه : ثابت

قیمت میلگرد گلستان : ثابت

قیمت میلگرد حسن رود : 100 تا 150 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 100 تومان مجدد افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان : 170 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان : ثابت

رشد فزاینده قیمت ها در بازار آهن و عدم تقاضا

1399/07/10 0
رشد فزاینده قیمت ها و عدم تقاضا

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با اینکه نرخ معاملاتی میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌ کالا به اوج قیمتی خود رسیده، اما نبود تقاضای مصرفی در این بازار باعث شده تا بهای این محصول نسبت به قیمت شمش فولادی افزایش به مراتب کمتری داشته باشد. این افزایش به گونه ای بوده است که تفاوت میانگین نرخ فروش شمش…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، با اینکه نرخ معاملاتی میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌ کالا به اوج قیمتی خود رسیده، اما نبود تقاضای مصرفی در این بازار باعث شده تا بهای این محصول نسبت به قیمت شمش فولادی افزایش به مراتب کمتری داشته باشد. این افزایش به گونه ای بوده است که تفاوت میانگین نرخ فروش شمش و میلگرد برای معاملات این هفته در بورس‌ کالا تنها به ۴۰۰ تومان رسید که این تفاوت نرخ تطابقی با هزینه تولید ندارد.
شرایط در بازار آزاد مقاطع فولادی نیز به همین روال بوده و رشد قیمت در عین نبود تقاضای مصرفی باعث شده تا این بازار در رکود سنگینی به سر ببرد. رینگ معاملاتی بورس‌ کالا شاهد عرضه انواع مقاطع فولادی ازجمله میلگرد و تیرآهن با نرخ پایه ۹ هزار و ۹۸۰ تومان برای هر کیلوگرم میلگرد بود.
 اگرچه در روز سه‌ شنبه هشتم مهر، شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا با رقابتی قابل‌توجه با قیمت ۱۱ هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم معامله شد و این موضوع سیگنالی مثبت برای رشد بهای مقاطع بود، اما نرخ میلگرد متناسب با بهای شمش افزایش پیدا نکرد. درنهایت نیز بهای میانگین هر کیلوگرم میلگرد در معامله روز چهارشنبه به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.
تفاوت ۴۰۰ تومانی میان بهای معامله هر کیلوگرم شمش و میلگرد، درحالی‌که این تفاوت تنها برابر هزینه حمل شمش تا واحد نورد است و حتی کفاف هزینه تبدیل شمش به محصول را نیز نمی‌دهد از عدم کشش جدی بازار برای رشد بهای مقاطع حکایت دارد. درواقع نبود تقاضای مصرفی در بازار مقاطع باعث شده که محصولات فولادی در برابر افزایش قیمت در اثر رشد بهای مواد اولیه مقاومت کنند.
اما در عین نبود متقاضی برای خرید مقاطع فولادی در نرخ‌ های تمام شده فعلی، واحدهای نوردی برای نخوابیدن خطوط تولید چاره‌ای جز رقابت برای خرید شمش فولادی ندارند و البته این واحدها با تکیه بر صادرات محصولات خود و درآمد ارزی می‌توانند بخشی از این افزایش غیر قابل‌ توجیه مواد اولیه خود را نیز جبران کنند.