امروز : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰

اخبار آهن آلات

رشد باورنکردنی قیمت آهن‌آلات

بهناز میرلوحی
الهام موسوی ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ۰
رشد باورنکردنی قیمت آهن آلات

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار آهن موج تازه ای از رشد قیمت محصولات فولادی به راه افتاده است. این رشد قیمت به گونه ای است که بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد به طور نسبی به کانال ۷ هزار تومان وارد شده است. این در حالی است که افزایش عرضه محصولات فولادی در بورس…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در این روزها در بازار آهن موج تازه ای از رشد قیمت محصولات فولادی به راه افتاده است. این رشد قیمت به گونه ای است که بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد به طور نسبی به کانال ۷ هزار تومان وارد شده است.

این در حالی است که افزایش عرضه محصولات فولادی در بورس کالا توانسته بود به تغییر فاز روانی و عقبگرد محسوس خریدهای هیجانی در بازار فولاد منتهی شود، اما هجوم مجدد سرمایه‌های سرگردان با هدف در امان ماندن از اثرات تورمی اقتصاد با افزایش تقاضا ثبات بازار را برهم زد و سبب افزایش قیمت‌ها شد. 

این رشد تقاضا به مفهوم افزایش مصرف محصولات فولادی در کشور نیست و بخش قابل ‌توجهی از تقاضای موجود در این بازار و معاملات صورت گرفته با هدف سفته ‌بازی و کسب سود از نوسان‌گیری این بازار آشفته و در بهترین حالت با هدف خرید برای مصرف آتی صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی و تا زمان استمرار وضعیت فعلی اقتصادی در کشور که بعضا به رشد تورم دامن می‌زند نباید انتظار داشت که بازار محصولات فولادی در کشور کاهش نرخ داشته باشد. بازگشت مجدد قیمت‌ها به روند افزایشی به دلایل متعددی صورت گرفت که هجوم سرمایه‌های سرگردان به این بازار را می‌توان اصلی‌ترین عامل دانست.

درواقع انتظار تورمی و افزایش نقدینگی در سطح جامعه باعث هجوم سرمایه به بازارهایی همچون طلا، خودرو و بورس شده و بخشی از سرمایه‌های سرگردان نیز در سطح کوچکتر به محصولات فولادی وارد شده است و همین موضوع رشد تقاضا در این بخش و در ادامه افزایش قیمت را رقم زده است.

درحالی که همچنان یک هفته به اتمام ماه خرداد باقی‌مانده اما میزان تقاضا و حجم معاملات برای محصولات فولادی در بورس کالا طی سه هفته ابتدایی خردادماه نسبت به تقاضا و حجم معاملات در اردیبهشت ماه افزایش داشته است. درواقع درحالی‌که در اردیبهشت‌ ماه سال جاری در مجموع تقاضایی معادل یک میلیون و ۷۲۵ هزار تن برای انواع محصولات فولادی در بورس کالا به ثبت رسید، میزان تقاضای ثبت شده تا روز۲۱ خرداد به یک ‌میلیون و۹۶۴هزارتن دست یافت.