امروز : دوشنبه 18 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

40 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

170 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

250 تومان

کاهش

افزایش دوباره قیمت میلگرد در سال جدید

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/11/24 0
افزایش دوباره قیمت میلگرد در سال جدید

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای افزایش دوباره قیمت میلگرد، به نظر می‌رسد در این چند ماه اخیر کمبود شمش باعث شده قیمت میلگرد بالا برود. کارشناسان بر این باورند که این روند صعودی برای قیمت‌ها تا پایان سال ادامه خواهد یافت. در طی دو ماه اخیر، قیمت میلگرد بالغ بر 50 درصد رشد یافت. بازار…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای افزایش دوباره قیمت میلگرد، به نظر می‌رسد در این چند ماه اخیر کمبود شمش باعث شده قیمت میلگرد بالا برود. کارشناسان بر این باورند که این روند صعودی برای قیمت‌ها تا پایان سال ادامه خواهد یافت.
در طی دو ماه اخیر، قیمت میلگرد بالغ بر 50 درصد رشد یافت. بازار این کالا به دلایل متعددی نوسانات بسیاری را به خود دید. برای بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار آهن این رشد قیمت منطقی به نظر نمی‌رسد و دارای نقاط مبهمی است.
در طی گفت و گویی یکی از اعضای انجمن ملی فولاد اشاره کرد که اختلاف زیاد قیمت ورق و میلگرد از دلایل افزایش قیمت در بازار آهن است. او در ادامه گفت که این رشد قیمت بیشتر برای شرکت‌هایی که ورق آهن تولید می‌کنند مقرون به صرفه می‌باشد، اما تولیدکنندگان مجبور هستند مواد اولیه مورد نیاز خود را به هر قیمتی تامین کنند.
علاوه بر این، به دلیل قرار گرفتن در فصل زمستان و کاهش دمای هوا، فشار گاز بالا رفته و برخی از واحدهای فولادی به خاطر احیا مستقیم، سیستم‌های خود را خاموش کرده‌اند که باعث شده مواد اولیه برای شمش کمیاب شود.
نکته دیگر این است در تولید آهن اسفنجی کمبود گندله، تولید گندله، کمبود کنسانتره و در تولید کنسانتره کمبود سنگ‌آهن در کشور وجود دارد. به این ترتیب رییس سابق اتحادیه آهن‌فروشان، افزایش قیمت آهن و میلگرد را غیرمنطقی دانست و بیان کرد که بخشی از این افزایش ناشی از نوسانات ارز و قیمت‌های جهانی است.
او در ادامه افزود متاسفانه وقتی قیمت‌ها دستکاری می‌شوند، به عنوان مثال قیمت شمش در بورس کالا افزایش می‌یابد، طبیعتا بر روی قیمت میلگرد که محصولی از شمش است تاثیر زیادی می‌گذارد.
محمد آزاد، رییس سابق اتحادیه آهن‌فروشان، شایعه دپو میلگرد توسط دلالان را یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت‌ها بیان کرد و در ادامه افزود که دلالان میلگرد و شمش را به خاطر افزایش ساخت و ساز در سال 99 خریداری و دپو می‌کنند، اما نمی‌دانند که تولید کارخانجات به حدی است که کمبودی در بازار به وجود نخواهد آمد و مصرف‌کننده هر زمانی که بخواهد، می‌تواند آهن خریداری کند. علاوه بر این، مصرف در کشور هنوز آن قدر بالا نرفته که باعث افزایش سرسام آور قیمت‌ها گردد. همچنین میلگرد کالایی است که قابلیت صادرات دارد اما صرفا خود تولیدکننده می‌تواند آن را صادر کند. یعنی اگر سودجویان به قصد صادرات از بورس و یا درب کارخانه خرید می‌کنند، باید بدانند به هیچ عنوان نمی‌توانند محصول را صادر کنند.
وی یکی دیگر از دلایل اصلی افزایش قیمت را نگرانی مردم از پایین آمدن ارزش پول ملی عنوان کرد که برای جلوگیری از آن سرمایه خود را به کالا تبدیل می‌کنند، حال این کالا می‌تواند هر چیزی باشد مانند سکه، ارز، طلا و آهن.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.