امروز : دوشنبه 18 اسفند 1399

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان

کاهش

قیمت انواع ورق آهن:  

ثابت

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

40 تومان

کاهش

قیمت میلگرد خرمدشت تاکستان:  

ثابت

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

ثابت

قیمت میلگرد جهان فولاد غرب:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

170 تا 200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد قزوین:  

ثابت

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد بردسیر کرمان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

100 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سمنان:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد میانه:  

50 تومان

کاهش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

200 تومان

کاهش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

150 تومان

کاهش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

100 تا 250 تومان

کاهش

قیمت میلگرد راد همدان:  

250 تومان

کاهش

رفع مشکلات بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/08/20 0
رفع مشکلات بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در پی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار، بهرام سبحانی در نامه ‌ای خطاب به اکبری بالاپشتی، رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ایرادات ششگانه طرح مجلس برای بازار فولاد، به تشریح نقطه نظرات انجمن تولیدکنندگان فولاد در جهت امکان و…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در پی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار، بهرام سبحانی در نامه ‌ای خطاب به اکبری بالاپشتی، رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ایرادات ششگانه طرح مجلس برای بازار فولاد، به تشریح نقطه نظرات انجمن تولیدکنندگان فولاد در جهت امکان و افزایش تاثیرگذاری مثبت این طرح پرداخت و اشاره کرد که طی سال‌ های گذشته تاکنون در هیچ مقطعی مشکل تنظیم بازار آهن و فولاد در بخش تولید تا فولاد میانی وجود نداشته است.

این مسئله باعث شد که مجلس به آن ورود کند و وجود مشکل را در شیوه توزیع و فروش از مرحله شمش به بعد پیدا کند. در راستای همین موضوع مشخص شد که صدور دستورالعمل برای کل زنجیره از سنگ آهن تا محصول نهایی، نه ‌تنها ضرورت نداشته، بلکه تبعات آن می‌ تواند به هم ‌ریختگی در زنجیره و ایجاد عدم تعادل در بازار سرمایه و سایر بخش ‌های اقتصادی مربوط به این صنعت را باعث شود.

با توجه به این که توسعه صادرات از الزامات صنعت فولاد کشور است، دراین شرایط که کشور به تامین ارز حاصل از صادرات غیر نفتی نیاز مبرم داشته و صادرات فولاد با پتانسیل بیش از شش میلیارد دلار ارزآوری سالانه، پس از نفت و پتروشیمی مهمترین منبع تامین ارز کشور به شمار می‌ رود، طرح مواردی همچون حذف معافیت مالیاتی صادرات فولاد و وضع عوارض صادراتی بر این زنجیره بسیار عجیب و فاقد توجیه بوده و مغایر با اهداف برنامه ششم توسعه و تاکیدات مقام معظم رهبری بر جهش تولید و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت است. علاوه بر این، عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا را باعث خدشه‌ دار شدن روند تولید در صنایع مصرف‌ کننده فولاد از جمله پروژه های نفت و گاز، صنایع خودرو و لوازم خانگی ارزیابی کرده و با اشاره به عدم امکان عرضه محصولات خارج از استاندارد در بورس کالا پیشنهاد داده است محصولات صنعتی خاص (سفارشی) و خارج از درجه بندی کیفی استاندارد از شمول ماده ۲ طرح مذکور خارج گردد و این محصولات بر با مبنای قیمت ‌های مکشوفه در بورس صرفا به کارخانجات تولیدی به صورت عرضه اختصاصی فروخته شود.

همچنین ملاک قراردادن سهمیه ‌های مندرج در سامانه بهین ‌یاب مورد دیگری است که مورد انتقاد انجمن تولیدکنندگان فولاد قرار گرفته و سهمیه ‌های غیرواقعی و نادرست همین سامانه از عوامل التهاب آفرین بازار فولاد طی ماه ‌های اخیر عنوان شده است.

براین اساس انجمن فولاد پیشنهاد کرده است که  یک بازه زمانی شش ماهه برای اصلاح و به روزرسانی سهمیه ‌های مندرج در سامانه بهین‌ یاب در نظر گرفته شود و در این زمان بر اساس تجربه ۲۵ ساله فولاد مبارکه تخصیص سهمیه ‌ها به صورت ظرفیت ‌سنجی تولید واقعی تولیدکنندگان انجام پذیرد. همچنین در این بند با توجه به لزوم تمرکز تنظیم بازار بر محصولات نهایی که به دست مردم می‌ رسد، پیشنهاد شده که لوله و پروفیل نیز در بورس کالا عرضه شود.

نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.