امروز : سه شنبه 11 آذر 1399

قیمت شمش فولادی:  

اعلام شد

قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه:  

900 تومان

افزایش

قیمت قوطی آهن:  

400 تا 600 تومان

افزایش

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز:  

300 تومان

افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد سبا:  

1000 تا 1100 تومان

افزایش

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه:  

1000 تا 1100 تومان

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن در کارخانه:  

200 تا 400 تومان

افزایش

قیمت تیرآهن ذوب آهن درب بنگاه:  

100 تا 150 هزار تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در کارخانه:  

300 تا 400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان درب بنگاه:  

400 تا 500 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

700 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کویر کاشان:  

1000 تا 1200 تومان

افزایش

قیمت میلگرد اردبیل:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد گلستان:  

600 تومان

افزایش

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

700 تومان

افزایش

قیمت میلگرد میانه:  

280 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

800 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

400 تومان

افزایش

قیمت میلگرد هشترود:  

300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

500 تومان

افزایش

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

250 تومان

افزایش

قیمت میلگرد درپاد تبریز:  

1300 تومان

افزایش

قیمت میلگرد امیرآباد:  

600 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

520 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

500 تومان

افزایش

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

800 تومان

افزایش

قیمت میلگرد نیشابور:  

470 تومان

افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

100 تومان مجدد

افزایش

رفع مشکلات بازار آهن

بهناز میرلوحی
الهام موسوی 1399/08/20 0
رفع مشکلات بازار آهن

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در پی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار، بهرام سبحانی در نامه ‌ای خطاب به اکبری بالاپشتی، رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ایرادات ششگانه طرح مجلس برای بازار فولاد، به تشریح نقطه نظرات انجمن تولیدکنندگان فولاد در جهت امکان و…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان، در پی طرح توسعه و تولید پایدار فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار، بهرام سبحانی در نامه ‌ای خطاب به اکبری بالاپشتی، رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ایرادات ششگانه طرح مجلس برای بازار فولاد، به تشریح نقطه نظرات انجمن تولیدکنندگان فولاد در جهت امکان و افزایش تاثیرگذاری مثبت این طرح پرداخت و اشاره کرد که طی سال‌ های گذشته تاکنون در هیچ مقطعی مشکل تنظیم بازار آهن و فولاد در بخش تولید تا فولاد میانی وجود نداشته است.

این مسئله باعث شد که مجلس به آن ورود کند و وجود مشکل را در شیوه توزیع و فروش از مرحله شمش به بعد پیدا کند. در راستای همین موضوع مشخص شد که صدور دستورالعمل برای کل زنجیره از سنگ آهن تا محصول نهایی، نه ‌تنها ضرورت نداشته، بلکه تبعات آن می‌ تواند به هم ‌ریختگی در زنجیره و ایجاد عدم تعادل در بازار سرمایه و سایر بخش ‌های اقتصادی مربوط به این صنعت را باعث شود.

با توجه به این که توسعه صادرات از الزامات صنعت فولاد کشور است، دراین شرایط که کشور به تامین ارز حاصل از صادرات غیر نفتی نیاز مبرم داشته و صادرات فولاد با پتانسیل بیش از شش میلیارد دلار ارزآوری سالانه، پس از نفت و پتروشیمی مهمترین منبع تامین ارز کشور به شمار می‌ رود، طرح مواردی همچون حذف معافیت مالیاتی صادرات فولاد و وضع عوارض صادراتی بر این زنجیره بسیار عجیب و فاقد توجیه بوده و مغایر با اهداف برنامه ششم توسعه و تاکیدات مقام معظم رهبری بر جهش تولید و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت است. علاوه بر این، عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا را باعث خدشه‌ دار شدن روند تولید در صنایع مصرف‌ کننده فولاد از جمله پروژه های نفت و گاز، صنایع خودرو و لوازم خانگی ارزیابی کرده و با اشاره به عدم امکان عرضه محصولات خارج از استاندارد در بورس کالا پیشنهاد داده است محصولات صنعتی خاص (سفارشی) و خارج از درجه بندی کیفی استاندارد از شمول ماده ۲ طرح مذکور خارج گردد و این محصولات بر با مبنای قیمت ‌های مکشوفه در بورس صرفا به کارخانجات تولیدی به صورت عرضه اختصاصی فروخته شود.

همچنین ملاک قراردادن سهمیه ‌های مندرج در سامانه بهین ‌یاب مورد دیگری است که مورد انتقاد انجمن تولیدکنندگان فولاد قرار گرفته و سهمیه ‌های غیرواقعی و نادرست همین سامانه از عوامل التهاب آفرین بازار فولاد طی ماه ‌های اخیر عنوان شده است.

براین اساس انجمن فولاد پیشنهاد کرده است که  یک بازه زمانی شش ماهه برای اصلاح و به روزرسانی سهمیه ‌های مندرج در سامانه بهین‌ یاب در نظر گرفته شود و در این زمان بر اساس تجربه ۲۵ ساله فولاد مبارکه تخصیص سهمیه ‌ها به صورت ظرفیت ‌سنجی تولید واقعی تولیدکنندگان انجام پذیرد. همچنین در این بند با توجه به لزوم تمرکز تنظیم بازار بر محصولات نهایی که به دست مردم می‌ رسد، پیشنهاد شده که لوله و پروفیل نیز در بورس کالا عرضه شود.