امروز : سه شنبه 8 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

افت سودآوری در صنعت فولاد کشورمان

1398/12/21 0
افت سودآوری در صنعت فولاد کشورمان - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای افت سودآوری صنعت فولاد، در کشور ما صنعت فولاد را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین صنایع دانست. علاوه بر این، این صنعت سهم بالایی در بازار سرمایه کشور و البته بازار سهام دارد. طی یک‌ ماهه اخیر از ابتدای سال جاری تاکنون نابسامانی در بازار ارز به همراه کمبود مواد…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای افت سودآوری صنعت فولاد، در کشور ما صنعت فولاد را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین صنایع دانست. علاوه بر این، این صنعت سهم بالایی در بازار سرمایه کشور و البته بازار سهام دارد. طی یک‌ ماهه اخیر از ابتدای سال جاری تاکنون نابسامانی در بازار ارز به همراه کمبود مواد اولیه تولید فولاد، باعث تحرک قیمتی محصولات میانی شده‌است.

متولیان تنظیم بازار در این میان بار دیگر راهی جز قیمت‌‌گذاری دستوری محصولات شرکت‌‌های مادر این صنعت را پیدا نکردند که این قیمت‌گذاری دستوری شرکت‌‌های بزرگ را با مشکلات متعددی روبرو کرده‌است. به این ترتیب، برخی از صنایع پایین‌‌دستی از فاصله قیمتی فولاد دولتی و بازار آزاد سود هنگفتی به جیب می‌زنند. بدین ترتیب هرچند قیمت‌ها در بازار فولاد از ابتدای سال جاری تاکنون روند افزایشی داشته، اما برخی شرکت‌های تولیدکننده فولاد نیستند که از این رشد قیمتی بهره‌مند می‌شوند، بلکه عمده آن نصیب دلالانی می‌شود که یا سهمی از تولید ندارند یا با سوءاستفاده از موقعیت خود و وضعیت بازار از سفره رانتی که برای آن‌ها پهن‌شده، استفاده می‌کنند.

اکنون تیغ قیمت‌‌گذاری بر صورت فولاد، یکی از دغدغه‌های اساسی سهامداران فولادی آن است که تداوم روند فعلی یعنی قیمت‌گذاری دستوری محصولات اولیه این صنعت پیامدهایی به همراه دارد. با وجود تعیین قیمت دستوری توسط دولت، جلوی افزایش قیمت‌ها گرفته نشده و قیمت‌ها همچنان در هفته‌های گذشته به روند صعودی خود ادامه داد، اما ادامه این روند آثار و تبعات منفی بزرگی برای این صنعت در درجه اول و سپس بازار سرمایه کشور دارد.

زمانی که قیمت‌گذاری دستوری و برخلاف واقعیت‌های بازار انجام می‌شود، شرکت‌های تولیدکننده تضعیف می‌شوند و در حالی‌که تولیدکننده‌‌ها باید از نرخ واقعی که بازار تعیین می‌کند سود ببرند، در میدان واقعیت، این دلالان هستند که از وضعیت آشفته‌ بازار منتفع می‌شوند و سودهای کلان به جیب می‌زنند و به این ترتیب، اولین ضربه سنگین به صنعت فولاد، از ناحیه کاهش سودآوری وارد می‌شود که از طریق دچار شدن صنایع فولادی به ضعف تامین سرمایه در گردش، ضربه وارد می‌شود.