امروز : سه شنبه 8 مهر 1399

قیمت شمش فولادی : اعلام شد

قیمت انواع ورق آهن : از 400 تا 700 تومان افزایش

قیمت انواع لوله : 350 تا 1000 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیادن ابهر : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد شاهرود : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد اردبیل : ثابت

قیمت میلگرد ارگ تبریز : اعلام شد

قیمت میلگرد ظفر بناب : ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان : ثابت

قیمت میلگرد کلاف امیرآباد : 200 تومان افزایش

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب : 100 تومان افزایش

قیمت میلگرد راد همدان : 50 تومان افزایش

تفاوت قیمتی آشکار در بازار آهن‌آلات

1398/12/14 0
تفاوت قیمتی آشکار در بازار آهن‌‍آلات - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تفاوت قیمت در بازار آهن‎‌آلات، در حال حاضر بازار فولاد به التهابی بی‌سابقه دچار شده‌است. نوسانات و بی‌نظمی در بازار فولاد به گونه‌ای است که قیمت عرضه در بورس کالا با بازار آزاد متفاوت می‌باشد. همین موضوع باعث ایجاد فضا برای سوءاستفاده دلالان و سوداگران شده‌است. به طوری که این…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تفاوت قیمت در بازار آهن‎‌آلات، در حال حاضر بازار فولاد به التهابی بی‌سابقه دچار شده‌است. نوسانات و بی‌نظمی در بازار فولاد به گونه‌ای است که قیمت عرضه در بورس کالا با بازار آزاد متفاوت می‌باشد. همین موضوع باعث ایجاد فضا برای سوءاستفاده دلالان و سوداگران شده‌است. به طوری که این افراد آهن‌آلات را با قیمتی گزاف نسبت به قیمت واقعی محصولات در بازار آزاد عرضه می‌کنند.
این مسئله به وضوح نشان می‌دهد که در بازار آهن در زمینه عرضه و فروش تخلفاتی در حال رخ دادن است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که مادامی که مقررات عرضه تغییر کند، در شرایطی که نظارت کافی بر بازار وجود نداشته باشد، افرادی محصولات فولادی را می‌خرند که تولیدکننده نبوده‌اند و کالا را در بازار آزاد عرضه می‌کنند.
می‌توان این طور برداشت کرد که قبل از این برخی از تولیدکنندگان مقاطع فولادی در حدود 30 درصد از محصول تولیدی خود را در بازار بورس عرضه می‌کردند و در حدود 70 درصد مابقی را نیز در سیستم مچینگ. این سیستم مختص تولیدکننده بود. شرکت فولادساز نیز بر این بخش همواره نظارت می‌کرد که آیا خریداران همچنان تولید می‌کنند یا نه.
بعدها این فرآیند توسط وزارت صمت دست‌خوش تغییراتی شد. این وزارت عرضه‌کننده  فولاد را مجبور به عرضه 70 درصد محصولاتش در بورس و 30 درصد مابقی را به خودروسازان و شرکت‌های نفتی می‌کرد. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که سهمی از این نوع محصولات که با مکانیسم تعیین شده از سمت وزارت صمت توزیع می‌شود، در بخش تولید به مصرف می‌رسد یا اینکه خریداران در بازار آزاد عرضه می‌کنند.
تغییراتی که در فرآیند مذکور انجام شده، باعث شده که در دستورالعمل جدید قیمت آهن‌آلات در بازه 3 تا 5 هزار تومان در هر کیلو متفاوت از قیمت آن محصولات در بازار بورس کالا در بازار آزاد به عرضه برسد. این طور به نظر می‌رسد که این جریان از دلالی موجود در بازار شکل گرفته باشد که می‌توان گفت که به دلیل حذف نقش و نظارت عرضه‌کننده بر بازار باشد.