امروز : یکشنبه 22 فروردین 1400

قیمت شمش فولادی:  

50 تا 100 تومان

افزایش

قیمت انواع لوله:  

ثابت

قیمت انواع ورق آهن:  

100 تا 300 تومان

کاهش

قیمت میلگرد اردبیل:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان فولاد ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد نیک صدرا توس:  

ثابت

قیمت میلگرد پرشین فولاد:  

ثابت

قیمت میلگرد آذر فولاد امین:  

ثابت

قیمت میلگرد فایکو (البرز ایرانیان):  

ثابت

قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش:  

100 تومان در برخی سایزها

کاهش

قیمت میلگرد گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد میانه:  

ثابت

قیمت میلگرد هشترود:  

ثابت

قیمت میلگرد امیرآباد:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهین بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد ظفر بناب:  

ثابت

قیمت میلگرد آریا ذوب:  

ثابت

قیمت میلگرد شاهرود:  

ثابت

قیمت میلگرد حسن رود:  

ثابت

قیمت میلگرد آناهیتا گیلان:  

ثابت

قیمت میلگرد معراج البرز گلستان:  

ثابت

قیمت میلگرد قزوین:  

100 تومان در برخی سایزها

افزایش

قیمت میلگرد پارس آرمان شفق:  

ثابت

قیمت میلگرد سیادن ابهر:  

ثابت

قیمت میلگرد کیان کاشان:  

ثابت

قیمت میلگرد سیرجان حدید جنوب:  

ثابت

قیمت میلگرد سپهر ایرانیان:  

80 تا 150 تومان

افزایش

قیمت میلگرد راد همدان:  

ثابت

تفاوت قیمتی آشکار در بازار آهن‌آلات

بهناز میرلوحی
آهن ملل 1398/12/14 0
تفاوت قیمتی آشکار در بازار آهن‌‍آلات - آهن ملل اصفهان

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تفاوت قیمت در بازار آهن‎‌آلات، در حال حاضر بازار فولاد به التهابی بی‌سابقه دچار شده‌است. نوسانات و بی‌نظمی در بازار فولاد به گونه‌ای است که قیمت عرضه در بورس کالا با بازار آزاد متفاوت می‌باشد. همین موضوع باعث ایجاد فضا برای سوءاستفاده دلالان و سوداگران شده‌است. به طوری که این…

بر اساس گزارش واحد خبر آهن ملل اصفهان در راستای تفاوت قیمت در بازار آهن‎‌آلات، در حال حاضر بازار فولاد به التهابی بی‌سابقه دچار شده‌است. نوسانات و بی‌نظمی در بازار فولاد به گونه‌ای است که قیمت عرضه در بورس کالا با بازار آزاد متفاوت می‌باشد. همین موضوع باعث ایجاد فضا برای سوءاستفاده دلالان و سوداگران شده‌است. به طوری که این افراد آهن‌آلات را با قیمتی گزاف نسبت به قیمت واقعی محصولات در بازار آزاد عرضه می‌کنند.
این مسئله به وضوح نشان می‌دهد که در بازار آهن در زمینه عرضه و فروش تخلفاتی در حال رخ دادن است. به عبارت دیگر می‌توان گفت که مادامی که مقررات عرضه تغییر کند، در شرایطی که نظارت کافی بر بازار وجود نداشته باشد، افرادی محصولات فولادی را می‌خرند که تولیدکننده نبوده‌اند و کالا را در بازار آزاد عرضه می‌کنند.
می‌توان این طور برداشت کرد که قبل از این برخی از تولیدکنندگان مقاطع فولادی در حدود 30 درصد از محصول تولیدی خود را در بازار بورس عرضه می‌کردند و در حدود 70 درصد مابقی را نیز در سیستم مچینگ. این سیستم مختص تولیدکننده بود. شرکت فولادساز نیز بر این بخش همواره نظارت می‌کرد که آیا خریداران همچنان تولید می‌کنند یا نه.
بعدها این فرآیند توسط وزارت صمت دست‌خوش تغییراتی شد. این وزارت عرضه‌کننده  فولاد را مجبور به عرضه 70 درصد محصولاتش در بورس و 30 درصد مابقی را به خودروسازان و شرکت‌های نفتی می‌کرد. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که سهمی از این نوع محصولات که با مکانیسم تعیین شده از سمت وزارت صمت توزیع می‌شود، در بخش تولید به مصرف می‌رسد یا اینکه خریداران در بازار آزاد عرضه می‌کنند.
تغییراتی که در فرآیند مذکور انجام شده، باعث شده که در دستورالعمل جدید قیمت آهن‌آلات در بازه 3 تا 5 هزار تومان در هر کیلو متفاوت از قیمت آن محصولات در بازار بورس کالا در بازار آزاد به عرضه برسد. این طور به نظر می‌رسد که این جریان از دلالی موجود در بازار شکل گرفته باشد که می‌توان گفت که به دلیل حذف نقش و نظارت عرضه‌کننده بر بازار باشد.


نظرات

دیدگاه ها بسته شده اند.